Pre americkú armádu je Afrika „tretím domovom“

Podľa najnovšie zverejnených dát, čierny kontinent zaznamenal za posledných 10 rokov najdramatickejší nárast prítomnosti amerických elitných síl zo všetkých regiónov sveta. V roku 2006 bolo len jedno percento jednotiek vyslaných do zahraničia nasadené v operáciách velenia AFRICOM (U.S. Africa Command). O dekádu neskôr (v roku 2016) bolo podľa informácií od Velenia špeciálnych operácií Spojených štátov (U.S. Special Operations Command) už 17,3 % zo všetkých amerických špeciálnych síl – vrátane Navy Seals a Zelených bariet – nasadených v Afrike.

Koncentráciou amerických čižiem sa tak Afrika ocitla na bronzovej priečke po Strednom východe, kde Spojené štáty vedú vojnu proti nepriateľom v Afganistane, Iraku, Sýrii, Líbyi, Jemene. Stáva sa tak americkým „tretím domovom“.

„V Afrike nepoužívame kinetické riešenia,“ povedal „veľavravne“ brigádny generál Donald Bolduc, šéf U.S. Special Operations Command Africa pre jesenné vydanie African Defense. Kinetické riešenie je zaužívaný eufemizmus pre vojenské akcie zahŕňajúce smrtiacu silu. „Na africkej pôde nie sme vo vojne – ale naši africkí partneri určite sú,“ dodal. Vyhlásenie je v kontraste s nedávnou misiou v Somálsku, kde americkí vojaci pomohli pri vyhladení členov militantnej skupiny al-Shabaab. Podobné misie nie sú ničím neobvyklým a počtom rastú takmer exponenciálne.

Kým ešte v roku 2014 bolo v Afrike denne nasadených údajne len asi 700 členov amerických kománd, dnes je to podľa Bolduca približne 1700, bez tzv. prvkov umožňujúcich výsadok v ktoromkoľvek okamihu. „Tento tím (resp. ‚prvok umožňujúci nasadenie kedykoľvek a kdekoľvek v Afrike‘) je aktívny v 20 krajinách na podporu 7 hlavných a pomenovaných operácií,“ hovorí brigádny generál. V skutočnosti však boli podľa dát samotného velenia americkí vojaci nasadení v najmenej 33 krajinách, čo znamená viac ako 60 % afrických štátov.

„Podporujeme africkú vojenskú profesionalizáciu a jej schopnosť napredovať.“ To tvrdí spomínaný Bolduc, ktorému zjavne leží na srdci „dobro a sebestačnosť Afriky“ a americká militaristická sieť pre partnerov údajne dodáva „špecifický tréning a posilnenie vojenského a policajného vedenia operácií proti spoločným hrozbám“.

Väčšina afrických vlád, ktoré vítali americké komandá v roku 2016, riešilo priestupky a porušovanie ľudských práv svojich „prevychovaných“ bezpečnostných síl, vrátane Alžírska, Botswany, Burkiny Faso, Burundi, Kamerunu, Demokratickej republiky Kongo, Džibutska, Kene, Mali, Mauretánie, Nigeru, Nigérie, Tanzánie atď. Sú teda trénovaní alebo vykonávajú pre americkú armádu „špinavú robotu“?

Podľa údajov, ktoré dodal U.S. Special Operations Command pre portál The Intercept, sú elitné americké oddiely taktiež rozmiestnené v rozbitom Sudáne, v jednom z troch štátov (spolu s Iránom a Sýriou), ktoré USA označuje za „štátnych sponzorov terorizmu“. Hovorca Africomu Chuck Prichard napísal v maili: „Spojené štáty (a špeciálne sily) s pracovníkmi ministerstva zahraničia a dialógovými partnermi v Sudáne občas diskutujú o celkovej bezpečnostnej situácii v regióne“. Hovorca U.S. Special Operations Command Ken McGraw dodáva: „Ich návšteva nemá nič spoločné so sudánskou vládou a armádou“. Z koho iniciatívy sa teda premávajú po sudánskom území? Zaiste to nebude len kvôli „dialógu“.

Pramene:
[1] U.S. Special Operations Numbers Surge in Africas Shadow wars; The Intercept; 31.12.2016
[2] Operating and Building Capacity in the Gray Zone; African Defense; 1.9.2016
[3] Somali Forces, Backed by U.S., Kill Shabab Militants in Raid; New York Times; 16.8.2016
[4] Country Reports on Human Rights Practices & State Sponsors of Terrorism; U.S. Department of State
[5] Bamako and CIA-sponsored ‘intelligence asset’; The Herald; 25.11.2015
[6] Africa Command Building Capacity, Helping African Nations Work Together; U.S. Department of Defense; 20.11.2015
[7] In the Wake of The Mali Terrorist Attacks: Escalation of U.S. and French Military Interventions in Africa?; Global Research; 23.11.2015
[8] Pentagon Trained Mali Coup Leader; US News & World Report; 23.3.2012

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply