Pre Slovensko je najväčšou hrozbou intelektuálny deficit Matovičovho potenciálu

· Čas čítania: 4 min.
foto: pixabay

Bývalý šéf rozviedky SIS Igor Cibula o intelektuálnej plytkosti, insitnosti, primitívnom populizme a notorickom sklone Igora Matoviča prekrúcať fakty.

Komentátori i politickí analytici „bičujú“ premiéra Igora Matoviča tak, ako si to počas symbolických „prvých sto dní vlády“ neužil ani jeden z jeho predchodcov, či už to boli napríklad Vladimír Mečiar alebo Robert Fico. Vyčítajú mu viaceré negatíva, okrem iných tiež „nevypočítaľnosť, samoľúbosť, pomstychtivosť, túžbu po pozornosti, nekritizovateľnosť, stotožnenie so štátom“ a viaceré jeho „insitné nápady, zrodené z náhlej inšpirácie.“ Nie sú to charakteristiky typické iba pre Igora Matoviča, ale za súčasných okolností nemožno ich predsedovi vlády tolerovať len z toho dôvodu, že sa Slovensko ocitlo v tak mimoriadnej situácii, akou je pandémia koronavírusu. Krajina sa nachádza v zložitej dobe, a preto občania od šéfa exekutívy očakávajú vlastnosti, ktoré sú prejavom duševnej zrelosti, schopnosti zodpovedne narábať s mocou a nepredstieranej pokory ducha.

Igora Matoviča poznáme ako typického populistického politika, ktorého intelektuálnu plytkosť tolerovala časť médií hlavného prúdu azda iba preto, že svojimi politickými aktivitami sa zaradil k najradikálnejším kritikom vlád Roberta Fica. Je však pravda, že inteligentnejším žurnalistom prekážal Matovičov primitívny populizmus, ale väčšina ho prehliadala, aby kritikou populistických nerestí Matoviča neoslabovala tzv. demokratickú opozíciu. Dokonca ešte pár mesiacov pred voľbami sa viacerí vtedajší opoziční politici správali voči Matovičovi „štítivo, čo mu občas dávali aj najavo. V rámci televíznej polemiky v septembri minulého roku šéf kresťanských demokratov Alojz Hlina „vychrstol do tváre“ Matovičovi príkre slová: „Ja tŕpnem, keď niekto povie demokratické strany a OĽaNO. Kedy fungovalo OĽaNO ako strana?“ A keď pred Vianocami 2019 sa stretli opoziční politici pri vianočnej kapustnici, Igora Matoviča zo zoznamu hostí vynechali.

Intelektuálny deficit Matovičovho potenciálu je zrejmý v súčasnej situácii, keď za neľahkých okolností rieši vládna koalícia problémy súvisiace s pandémiou. Najvýraznejšie sa to doteraz prejavuje v jeho ekonomickom analfabetizme, ktorý si všimli viacerí poprední ekonómovia a v tejto súvislosti ho varovali, že ekonomika Slovenska sa prepadne viac ako v iných krajinách, keďže vláda váhala uvoľniť väčšie finančné injekcie  veľkým zamestnávateľom. Uznávané autority vo verejnej výzve premiérovi pripomenuli, že „teraz je najlepší čas vynakladať verejné zdroje na verejné blaho. Ide o investície s vysokým spoločenským výnosom, po ľudskej aj po ekonomickej stránke.“ Keď teraz kolabovala doprava na diaľniciach po celom Slovensku kvôli nedomysleným opatreniam Matovičovho kabinetu, tak vicepremiér Richard Sulík na sociálnej sieti predsedovi vlády pripomenul, že „z boja proti korone sme spravili fetiš,“ čo je „šialené a musí to skončiť.“

Dôsledkom opakujúcej sa Matovičovej impulzívnej neuváženosti, jeho povrchného prístupu k riešeniu mimoriadne vážnych problémov pandémie a notorického sklonu prekrúcať niektoré fakty môže byť nielen narušenie vnútornej stability súčasnej vládnej koalície, ale aj jeho autority v očiach tej časti verejnosti, ktorá mu doteraz dôverovala. Jeho uhýbanie pred pravdou si všimol aj vláde blízky denník „N“, ktorý v súvislosti s kolapsom na cestách 8. apríla usvedčil Igora Matoviča z klamstva, keďže premiér nepravdivo situáciu ospravedlňoval tým, že hliadky na cestách mali iba náhodne kontrolovať vozidlá a vyžadovať od nich doklady, potvrdzujúce účely ich jazdy. Predsa Policajný zbor Slovenskej republiky ešte 6. apríla informoval o tom, že „policajné hliadky spoločne s príslušníkmi Ozbrojených síl SR budú kontrolovať všetky vozidlá, ktoré budú prechádzať jednotlivými okresmi na diaľniciach a cestách I. a II. triedy.“

V kontexte s uvádzanými faktami sa žiada verejnosť naliehavo upozorniť, že neistotu dôsledkov pandémie koronavírusu umocňuje neistota, či predseda vlády Igor Matovič je v stave intelektuálne a mentálne zvládnuť bremeno zodpovedných rozhodnutí, ktoré nám neurčitá budúcnosť prinesie. Hlavný ekonomický komentátor britského denníka Financial Times Martin Wolf nedávno Britom pripomenul, že „cesta touto pandémiou bude dlhá a náročná.“ Zaiste jeho slová platia aj na Slovensku, a preto by sme sa mali zamýšľať nad ďalšou Wolfovou myšlienkou, že sa „musíme zamerať na kroky, ktoré máme pred sebou, ak sa chceme vyhnúť tomu, aby sme nespadli z našej úzkej cesty k hromadným úmrtiam na jednej strane alebo k hospodárskej devastácii na strane druhej.“ Dokáže aktuálnu situáciu a budúci vývoj spoločnosti vnímať takouto optikou aj premiér Igor Matovič ? Je to otázka adresovaná jeho koaličným partnerom vo vláde, ale tiež všetkým občanom Slovenskej republiky !

Zdroj: https://www.orientacia.sk/domaca-politika/preco-komentatori-a-analytici-bicuju-premiera-igora-matovica-dokaze-zvladnut-dlhu-a-narocnu-cestu-pandemiou

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár