Prebiehajúce trestné konanie proti Ursule von der Leyenovej: seriózny proces alebo fraška?

Foto: AFP2024 / FREDERICK FLORIN

Na „kovidové hriechy“ súčasnej šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej odborníci a novinári poukazovali už dávnejšie. Mnohí bežní občania, podľa nich, aj za oveľa menšie „priestupky“ by už zohrievali lavicu obžalovaných na súde alebo, ešte horšie, by už trávili čas vo väzení. Ale, ako je známe, v EÚ platí dvojitý meter „západnej civilizácie“ a sú rovní občania a sú ešte rovnejší. Existujú asi aj „nedotknuteľní…“

Lenže tá zemeguľa je dosť guľatá a točí sa a na planéte sa, ako aj v EÚ, predsa niečo deje. Najprv o „hriechoch“ pani Leyenovej opatrne čvirikali vrabce a v súčasnosti sa jej činnosťou zaujímajú zaoberajú nielen niektorí experti a novinári, ale už aj orgány činné v trestnom konaní. Napríklad, taký súd v samotnom centre Európskej únii – v meste Liege. Zaoberá sa nahláseným prípadom korupcie vyše spomínanej šéfky Európskej komisie. A odohrávajú sa pomerne pozoruhodné udalosti…

Najnovšie európske médiá oznámili, že súd v belgickom Liege odmietol postúpiť prípad korupcie proti šéfke Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej do právomoci Generálnej prokuratúry Európskej únie. Oznámil to v piatok, 17. mája, predseda strany „Patrioti“ Florian Philippot, ktorý podal žalobu. „Viedli sa zaujímavé diskusie. Strana von der Leyenovej a Pfizer neuspela a konanie bude pokračovať 6. decembra. Kalendár je schválený, argumenty sú prezentované. Dôležitým víťazstvom bola skutočnosť, že súd prijal žiadosť Maďarska o to, či má Generálna prokuratúra EÚ právomoc prípad vyšetriť,“ povedal novinárom Philippot.

Zdieľal tiež zábery na sociálnej sieti X, ktoré boli urobené pred budovou súdu bezprostredne po zasadnutí. Ukazujú veľa ľudí, ktorí vyjadrujú podporu Philippotovi. Ešte predtým, v priebehu dňa, Philippot podotýkal, že ak bude prípad prevedený na Generálnu prokuratúru EÚ, „bude s istotou pochovaný“ kvôli konfliktu záujmov. Samotná „hviezda príbehu“ von der Leyenová sa ani neunúvala zúčastniť na pojednávaní. Ako informoval francúzsky informačný web La mentable, v piatok ráno von der Leyenová otvorila gastronomický festival vo francúzskom Brioude. Novinári podčiarkli, že šéfka Európskej komisie, rodená Nemka, trvala na tom, aby mohla prezentovať stánok s občerstvením zo svojej vlasti – údené klobásy a paštétu. Určite to bolo dôležitejšie, ako súdne pojednávanie…

To, že belgickí vyšetrovatelia začali trestné konanie proti predsedníčke Európskej komisie, vyšlo najavo 1. apríla tohto roku a nebol to prvoaprílový žart. Práve vtedy sa zistilo, že  vyšetrovanie sa začalo ešte v roku 2023 po podaní žiadosti zástupcom miestnej poradenskej firmy Frédérickom Baldanom, francúzskym „vakcinačným skeptikom.“ Obvinil von der Leyenovú z korupcie po tom, čo v súkromnej korešpondencii rokovala s generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer o nákupe vakcín pre celú Európsku úniu.

Vyšetrovaním obvinení, ktoré súvisia s vyjednávaním medzi šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourloum o vakcínach proti covidu-19, sa začal zaoberať Úrad európskeho verejného žalobcu (EPPO). Vyšetrovatelia Úradu európskeho verejného žalobcu prípad v posledných mesiacoch prevzali od belgických žalobcov, ktorí von der Leyenovú vyšetrovali kvôli „zasahovaniu do verejných funkcií, ničeniu SMS, korupcii a stretu záujmov“. Vyplýva to z právnych dokumentov, do ktorých niektorí novinári mali možnosť nahliadnuť.

Poslanec Európskeho parlamentu Gunnar Beck 27. apríla pre médiá vyhlásil, že von der Leyenová sa v tomto prípade, podľa neho, určite dokáže vyhnúť trestu. Poukázal na to, že šéfka Európskej komisie udržiava „úzke, priateľské“ vzťahy s vplyvnými ľuďmi v EÚ a trestné stíhanie sa vedie len s cieľom „nejako“ uspokojiť nespokojnú verejnosť. Okrem toho, 7. marca Európska ľudová strana nominovala von der Leyenovú za kandidátku na druhé funkčné obdobie. Jej kandidatúru podporilo 400 delegátov z 12 krajín únie. Celkovo mohlo hlasovať 801 účastníkov straníckeho kongresu.

O tomto prípade podrobne informovali mnohé svetové médiá, preto nemusíme opakovať podrobnosti tejto kauzy. Ide o niečo iné – a oveľa podstatnejšie. Ako sa skončí súdne konanie proti von der Leyenovej – zvíťazí spravodlivosť alebo je to iba divadielko?.. Drvivá väčšina skeptikov je presvedčená, že druhý variant je oveľa reálnejší. To, že súdne konanie proti Leyenovej predsa nie je stopercentná fraška, svedčí skutočnosť, že súd v belgickom Liege odmietol postúpiť prípad korupcie proti šéfke Európskej komisie do právomoci Generálnej prokuratúry Európskej únie, kde by, podľa mnohých odborníkov, bol so stopercentnou istotou zmietnutý zo stola a pochovaný. Ale vôbec nie je istota, že predsa pochovaný nebude…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár