Prebytok lacnej likvidity okresáva úroky

· Čas čítania: 2 min.

Slovenské domácnosti si už zvykli, že na bežných účtoch prerábajú nielen preto, že ich úročenie je nižšie ako miera inflácie, čo napokon bolo vždy, ale aj preto, že bankové poplatky sú stále vyššie a vyššie. Majú však výhodu v tom, že banky za nich vybavia všetky trvalé príkazy, inkasa, ale aj výbery a platby bankovou kartou, čo v prípade osobnej prítomnosti v banke alebo na pošte, je určite drahšie.

Čo však domácnosti určite viac hnevá, že dnes už ani na viacročných termínovaných vkladoch „ nezarobia nič“ z rovnakých dôvodov, keďže miera inflácie je stále vyššia ako ich úročenie. Prečo je to tak vieme. Naplno spustené rotačky ECB lacno „kŕmia“ vyprahnuté účty podriadených komerčných bank a preto z ich strany nie je žiadny dôvod dať domácnostiam za ich vklady viac. Väčšina z nás neminie celú výplatu, vždy nejaké to euro ostatne na účte s vedomím, že to čo za ne kúpim dnes už o nejaké obdobie nekúpim. O koľko menej závisí nielen od inflácie ale aj od úročenia, pričom do miery inflácie sa nepočíta inflácia cien nehnuteľnosti.

Záporné vkladové úroky

O tom, že s úročením vkladov ale aj s požičiavaním peňazí v eurozóne nie je všetko po „kostolnom“ poriadku sme si všimli až vtedy, keď emitované vládne štátne dlhopisy nakupujú medzinárodné finančné inštitúcie aj za záporný úrok. V praxi to znamená, že vláda im vracia menej peňazí ako si od nich požičala. Potom sa však nečudujme, že vláda s nimi nehospodári zodpovedne a obyčajne každoročne zvyšuje deficity verejných financií.

Čo s takýchto pôžičiek majú zahraniční investori? Samozrejme stratu, ktorú im na sekundárnom trhu kompenzuje centrálna banka, však vytlačených peňazí bez akéhokoľvek krytia má dosť. S obavami ale sledujeme terajšiu situáciu na slovenskom bankovom trhu, keď jedna z najväčších si dovolila pri úložkach viac ako jeden milión eur uplatňovať voči firmám záporné úroky s narastajúcou výškou v závislosti od objemu uložených peňazí.

Dôvod záporného úročenia je rovnaký ako v prípade, keď komerčná banka si svoje „ prebytky“ peňazí ukladá na svoje účty v centrálnej banke. Tie sa totiž majú v prvom prípade investovať a druhom prípade majú komerčné banky peniaze požičiavať a nie ich ukladať na spomínané účty v centrálnej banke. Zatiaľ vklady domácnosti nie sú priamo úročené zápornými úrokmi aj keď zvyšujúce bankové poplatky prakticky plnia rovnakú funkciu a síce nenápadne si „odkrajujú“ z pôvodnej sumy vložených peňazí.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár