Prečo je oblasť medzi Azazom a Jarabulusom pre Turecko tak dôležitá

· Čas čítania: 3 min.

Keby Turci neboli zainteresovaní v sýrskom konflikte cez kurdský konflikt, nemali by pochopiteľne záujem na likvidácii kurdských nacionalistov, ktorých chráni Západ ako spojencov v boji proti ISILu. V tomto zásadnom bode sa od začiatku rozchádza Erdoğanova zahraničná politika s tou, ktorú vedú v oblasti Spojené štáty so svojimi európskymi spojencami. Pre Turecko je PYD (Parti Yekitiya Demokrat) na severe Sýrie so svojimi ozbrojenými silami YPG (Yekineyen Parastina Gel) úhlavným nepriateľom a zdrojom vnútroštátneho teroru, ktorý vytrvalo vyvoláva etnické a nábožensky ladené trenice a chaosom sa snaží oslabiť turecký štát.

Stredajší teroristický útok v Ankare, ktorý si vyžiadal 28 obetí a 61 bolo zranených, bol len opäť jednou z nešťastných provokácii, ktorou chcel Erdoğan svetu ukázať, že jeho karta sa nemení a varovania na zastavenie bombardovania YPG neberie do úvahy. Vodca PYD, Salih Müslim, ktorého stranu vzal premiér Ahmet Davutoğlu na zodpovednosť za bombový útok, tvrdí, že meno teroristu, ktorého Turci označili za páchateľa (Salih Neccar, nar. 1992 v sýrskom Amude) vôbec nepoznajú a s atentátom nemajú nič spoločné. Je to vraj len ďalší Erdoğanov krok ako si ráznejšie vynútiť tamponovaciu zónu, aby Turecko mohlo účinnejšie bojovať nie proti ISILu, ale proti Kurdom.

V centre Ankary, na frekventovanej ulici, ktorá sa považuje za bezpečnú, opäť raz zlyhali turecké informačné služby a vláda sa dostala do slepej uličky. Davutoğlu je totiž ten, kto hovorí o nastolení poriadku v Sýrii, no nedokážu udržať ten svoj v Turecku. Na takéto paradoxy a protirečenia sme si už zvykli. A pokiaľ ide o Sýriu, tak už pomaly nikomu nie je jasné, čo vlastne kto chce. Turkom je však jasné, že koalícia s krajinami Perzkého zálivu, na ktorú sa spoliehajú a otvorene vyhlasujú prípravy na pozemné operácie, nedokáže urobiť ani jeden krok bez súhlasu a podpory USA.

Územie, o ktoré sa prezident Erdoğan v Sýrii tak vytrvalo usiluje, medzi Azaz a Jarabulus, bolo vyčistené od ISILu a teraz patrí miestnym Arabom a Turkménom, ktorí sú vraj funkčnou opozíciou proti Asadovi a aj ISILu. Mesto Azaz však vytrvalo oblieha kurdská YPG. Tiež sa snaží dostať do tohto teritória, ktoré mu umožní komplektne pokryť celú hranicu severnej Syrie s Tureckom.

Ak Kurdi prejdú pod ochranu Ruska, ktorého strategickým cieľom je Turecko vyšachovať zo Sýrie a z konfliktu vôbec, predpokladá sa ďalšia masová migrácia z utečeneckých táborov, ktorých je medzi Azazom a Kilisom v 8 km zóne presne 10. Humanitárna pomoc už prichádza, aby zabránila aspoň čiastočne tomu, čo si želá Putin asi najviac: aby ešte väčší príval utečencov cez Turecko položil na kolená nielen EÚ, ale celý transatlantický pakt. Preto už aj Merkelová pochopila, že nemožno dopustiť, aby nasledovali nové migračné vlny a otvorene podporuje návrh Turecka na legitímnu bezletovú zónu, ktorú môže Erdoğan dostať len, ak sa zvolá mimoriadna rada OSN.

USA je momentálne oslabené a nedokáže sa sústrediť na konflikt, ktorý diktuje Turecko. Blížiace sa prezidentské voľby možno na chvíľu umlčali Obamu, ktorý zatiaľ nedal ani jeden signál, že je ochotný ísť (po boku Turecka) do vojny s Ruskom. Tretia svetová vojna je vraj na spadnutie, no Turecko nebude riskovať a šialený plán vstupu jeho vojsk na sýrske územie je zatiaľ v nedohľadne. Momentálne sa musí uspokojiť s bombardovaním Kurdov spoza hraníc a vyčkať na odoprenie bezletovej zóny. Zdá sa, že si v konečnom dôsledku bude musieť počkať na príchod nového Ronalda Reagana, ktorý možno zatúži po ďalšej studenej vojne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár