Prečo NATO pred 10 rokmi zničilo Líbyu

Foto: Screenshot Global Research

Pred desiatimi rokmi, 19. marca 2011 vojská NATO na čele s USA presne tak, ako predtým Irak, začali bombardovať Líbyu prostredníctvom vojenského námorníctva. Celej operácii velili Spojené štáty najprv pomocou Afrického velenia a potom NATO, ale zase na čele s USA. V priebehu 7 mesiacov letectvo agresorov urobilo asi 30 tisíc letov, vrátane 10 tisíc útočných a zhodilo na malú krajinu 40 tisíc bômb a rakiet…  

Analytik Manlio Dinucci na portály Global Research vo svojom článku „Príčina, prečo NATO pred 10 rokmi zničilo Líbyu: The Reason Why NATO Demolished Libya Ten Years Ago, podrobne analyzoval príčiny agresie NATO a začal to účasťou svojej krajiny – Talianska, na krvavom a protiprávnom útoku.

Pripomenul, že Taliansko sa zúčastnilo na tejto vojne a použilo 7 vojenských leteckých základní: Trapani, Pantelleria (Sicília), Gioia del Colle, Amendola (Puglia), Decimomannu (Sardínia), Aviano (Veneto) a lietadla Tornado, Eurofighter a tiež lietadlovú loď Garibaldi a ďalšie vojenské lode. Podotkol, že pred útokom na Líbyu „dobroprajníci“ zo zahraničia financovali a vyzbrojovali, voči vláde, nepriateľsky naladené tamojšie kmeňové a islamistické zoskupenia. Do krajiny prenikli jednotky špeciálneho určenia, hlavne z Kataru, aby začali vyvolávať krvavé zrážky a konflikty a destabilizovať situáciu.

„Takýmto spôsobom bol zničený tento africký štát. Svetová banka v roku 2010 zaregistrovala, že v Líbyi je „stabilný hospodársky rast na vysokej úrovni“ s rastom HDP o 7.5% ročne a tiež „vysoké ukazovatele indexu ľudského rozvoja“, vrátane všeobecného prístupu k základnému a strednému vzdelaniu i dostupnosť univerzitného vzdelania pre vyše 40 percent obyvateľstva. Napriek nerovnomernosti vývoja, priemerná dĺžka života v Líbyi bola vyššia, ako v ostatných štátoch Afriky,“ zdôraznil Manlio Dinucci.

Podotkol, že v Líbyi pracovalo asi dva milióny migrantov, prevažne Afričanov. Líbyjský štát, ktorý mal najväčšie zásoby ropy v Afrike a náleziská zemného plynu, ponechával zahraničným spoločnostiam menší zisk, ako bolo zaužívané. Vďaka exportu energetických nosičov obchodná bilancia Líbye mala prebytok 27 miliárd dolárov ročne. Štát investoval 150 miliárd dolárov v zahraničí. Líbyjské investície v Afrike boli rozhodujúcimi v plánoch Afrického zväzu, ktorý mienil vytvoriť tri finančné organizácie: Africký menový fond so sídlom v  Yaoundé (Kamerun), Africkú centrálnu banku so sídlom Abuja (Nigeria) a Africkú investičnú banku so sídlom v Tripoli. Tieto organizácie mali poslúžiť na vytvorenie spoločného trhu a spoločnej meny pre Afriku.

Autor článku prizvukuje, že nie je preto náhoda, že NATO napadlo a zničili Líbyu dva mesiace po summite Afrického zväzu 31. januára 2011, počas ktorého bolo iniciované vytvorenie Afrického menového fondu, ktorý mal byť vytvorený v priebehu roka. „Potvrdzuje sa to v elektronickej komunikácii štátnej tajomníčky americkej administratívy prezidenta Obamu, Hillary Clintonovej, o ktorých sa neskôr dozvedel Wikileaks: Spojené štáty a Francúzsko chceli zničiť Kaddáfiho ešte predtým, ako použije zlaté rezervy Líbye na vytvorenie panafrickej valuty, alternatívy doláru a franku (valute, ktorú Francúzsko nanútilo 14 svojim bývalým kolóniám),“ zdôrazňuje autor článku.

„Toto sa potvrdzuje tým, že v roku 2011 ešte predtým, ako na Líbyu poslali bombardéry, sa do celej veci zamontovali banky: zmrazili 150 miliárd dolárov zahraničných investícií líbyjského štátu; väčšia časť týchto finančných prostriedkov zmizla bez stopy. Na tejto grandióznej lúpeži sa najviac podieľala najvplyvnejšia investičná banka USA – Goldman Sachs, viceprezidentom ktorej bol vtedy Mario Draghi,“ pripomenul Manlio Dinucci.

Podotýka, že v súčasnosti v Líbyi pokračuje vojna a chaos a o zisky prostredníctvom exportu energetických nosičov sa bijú ozbrojené skupiny teroristov a nadnárodné spoločnosti. Životná úroveň drvivej väčšiny obyvateľstva sa zrútila. Krajina sa zmieta v krvavom klbku vrážd, ozbrojených konfliktov a totálneho rabovania, premenila sa na hlavnú trať migračného prúdu do Európy, ktorú ovládajú obchodníci s ľuďmi.

Autor článku zdôrazňuje, že chaos v krajine narastá a v ostatných rokoch tam zabili viac ľudí ako počas agresie v roku 2011. „V Tawerghe NATOm podporované zoskupenie radikálnych islamistov (to sú tí, ktorí zabili Kaddáfiho v októbri 2011) uskutočnili skutočnú etnickú čistku a donútilo 50 tisíc líbyjských občanov utiecť bez možnosti návratu. Vinu za toto všetko má aj taliansky parlament, ktorý 18. marca 2011 nariadil vláde, aby „podnikla všetky opatrenia (čiže účasť Talianska na vojne), aby zabezpečila ochranu obyvateľstva v regióne,“ podčiarkuje Manlio Dinucci v závere svojho článku pripomínajúc, že NATO na čele s USA podobným spôsobom „ochraňuje“ obyvateľstvo Líbye už desať rokov.

Podobným spôsobom „ochraňuje“ obyvateľstvo Iraku, Afganistanu, Sýrie a mnohých ďalších štátov. Excentrického krikľúňa a šoumena v Bielom dome vystriedal vojnový štváč a nesvojprávny „deduško“. Táto rošáda neveští nič dobré pre tento svet a ďalšie Líbye a Iraky budú podľa všetkého pokračovať…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: The Reason Why NATO Demolished Libya Ten Years Ago, Global Research, 17.3.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár