Prečo sa vlastne musíme skladať na politické strany?

· Čas čítania: 2 min.

Krátko po voľbách zverejnil portál Aktuality.sk graf, zobrazujúci, aký približný štátny príspevok dostanú politické strany, ktoré získali minimálne 3 percentá odovzdaných hlasov:

Vyplýva z neho okrem iného, že OĽANO by malo získať takmer 21 miliónov, alebo Smer vyše 15 miliónov eur. Koalícia PS/Spolu, ktorá sa nedostala do parlamentu, si polepší o 4,3 milióna. V súvislosti s tým sa natíska otázka, prečo sa vlastne všetci musíme skladať na činnosť politických strán, ktoré už majú svoje členské príspevky a sponzorov. Svojho času sa diskutovalo o odluke cirkvi od štátu, aby na jej činnosť prispievali len veriaci. Má to svoju logiku, prečo ale potom nikomu nevadí systém, pri ktorom musia strany financovať aj tí, ktorí ich nevolili, alebo ktorí z princípu voliť nechodia, pretože nechcú podporovať partokraciu, presadzujúcu záujmy kapitálu v pozadí (o korporatokracii, ktorú súčasná partokracia podporuje, píšeme v aktuálnom marcovom čísle)? A ak by to nejaká politická strana myslela s bojom proti oligarchii a jej vplyvu v politike vážne, musela by v prvom rade otvorene kritizovať finančný systém, ktorý túto nadvládu umožňuje tým, že vydávanie peňazí je v súkromných rukách. Lenže má na to niekto u nás odvahu? Tu sa nebavíme o lokálnych zbohatlíkoch z Penty, ale o nadnárodnej multimiliardárskej chobotnici. A politici, ktorí v minulosti chceli siahnuť na podstatu finančného systému, boli veľmi rýchlo buď odstavení od moci, alebo bol na nich spáchaný atentát.

Na presadzovanie záujmov kapitálu cez politické strany sa potom musíme skladať my všetci z našich daní. Teda okrem zahraničných Slovákov, ktorí dane odvádzajú iným štátom, ale majú právo spolurozhodovať o tom, kto bude vládnuť na Slovensku. Ich pohľad a hodnoty sú pritom vo väčšine iné, ako pohľad a hodnoty domáceho obyvateľstva. Svedčí o tom graf ukazujúci, ako by voľby dopadli, ak by volili len zahraniční Slováci:

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár