
Na otázky portálu Lidovky.cz odpovedal biochemik Zdeněk Hostomský, ktorý je riaditeľom Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied v ČR. Jeho ústav nedávno upozornil na odlišnú kvalitu antigénových testov, ktoré sa aj u nás používajú na testovanie osôb a ich výsledky častokrát rozhodujú o tom, či človeku zostane aspoň obmedzená sloboda, alebo poputuje do karantény.
Do štúdie bol napríklad zaradený aj test od výrobcu SD Biosensor, ktorý sa používa na Slovensku pri celoplošnom testovaní a začiatkom marca 2021 ho bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí nakúpil v počte 20 miliónov kusov za 81,4 milióna eur. Výsledky v citlivosti testov výrobcu SD Biosensor patrili v štúdii k jedným z najhorších. Slovensko, okrem týchto testov, nakúpilo aj 15 miliónov testov od spoločnosti Siemens, ktorých nespoľahlivosť medzičasom potvrdilo i samotné ministerstvo zdravotníctva SR. „Ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo viacero hlásení na používané antigénové testy v rámci mobilných odberových miest,“ potvrdilo ministerstvo denníku SME.
ROZDIELY V CITLIVOSTI SÚ AŽ STONÁSOBNÉ
Štúdia vedcov z Ústavu organickej chémie a biochémie porovnávala celkom trinásť antigénnych testov od rôznych výrobcov. Išlo o testy, ktoré sú bežne dostupné v supermarketoch?
– Niektoré už možno sú, ale určite nie všetky. Časť testov je voľne dostupná na slovenskom trhu a naši odborníci ich normálne zakúpili na internete u distribútorov a časť sme dostali od záujemcov, ktorí ich chceli začať používať. Od každého výrobcu sme mali približne 40 kusov, aby sme ich dokázali objektívne porovnať.
Podľa akého kľúča ste vyberali?
– Vyberali sme ich hlavne podľa dostupnosti na domácom trhu, ale reagovali sme aj na žiadosti o preverenie. Väčšinou sa jedná o antigénové testy, ktoré si ľudia môžu urobiť sami doma a pri ktorých si odoberajú vzorku z prednej časti nosa a v jednom prípade išlo o test, ktorý je založený na výtere z nosohltana a nie je určený na samotestovanie.
Štúdia ukazuje, že najlepšie dopadol Flowflex, ktorý predáva napríklad Kaufland. Odporučil by ste ľuďom tento test?
– Nešlo nám o to, aby sme pred konkrétnymi testami varovali, alebo ich odporúčali, chceli sme vyvinúť metodiku umožňujúcu rôzne produkty ľahko porovnať. Táto metodika je teraz k dispozícii aj ďalším inštitúciám pre prípadné masovejšie preskúmanie testov. Čo nás ale naozaj zarazilo bolo to, že rozdiely v citlivosti, teda v detekcii, sú medzi jednotlivými testami až stonásobné.
Čím to je, že testy sú natoľko rozdielne? Znamená to, že niektorí výrobcovia skrátka málo investovali do kvality?
– V prvom rade si musíme uvedomiť, že antigénové testy nie sú určené pre hromadné testovanie. Pre to ich firmy nevyrobili. Majú pomôcť rozpoznať, či ľudia s podozrivými symptómami majú covid, alebo nie. Taký človek má totiž spravidla veľmi vysokú hladinu vírusu, takže väčšina antigénnych testov nákazu odhalí. Antigénové testy sa hodia do ordinácií, aby doktor mohol rýchlo zistiť, či má jeho chorý pacient koronavírus. Tieto testy neboli vyrobené preto, aby sa s nimi plošne testovalo. Preto by som výrobcov ani nevinil, nie je to ich chyba. Pôvodne si mysleli, že testy sú pre pacientov, ktorí majú naozaj ťažkosti, kašlú, majú teplotu a potrebujú len COVID-19 potvrdiť alebo vyvrátiť.
Takže antigénne testy neodporúčate na plošné testovanie populácie?
– Určite neodporúčam. A to ani vo firmách, kde štát antigénové testy povinne nariadil. Bezpríznakoví jedinci môžu mať minimálne množstvo vírusu a test ich neodhalí. Nebezpečenstvo je aj v tom, že firmy sa môžu podľa toho zariadiť. Ak nechcú prevádzku obmedziť, objednajú test, ktorý je veľmi necitlivý. Tým pádom minimalizujú počet ľudí, ktorí musia do karantény.
Na plošné testovanie zamestnancov je ideálny PCR test, ktorého výsledok má výpovednú hodnotu aj niekoľko dní po vykonaní. Je ale pravda, že táto metóda trvá dlhšie – odber sa musí poslať do laboratória, kde sa vyhodnotí, výsledok teda viete až s niekoľko hodinovým oneskorením. U antigénnych testov máte tú výhodu, že výsledok viete za pätnásť minút a preto sa hodí hlavne do ordinácií pre rýchle testovanie pacientov s príznakmi.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
- Rozdíly v citlivosti antigenních testů nás opravdu zarazily, říká biochemik. Do firem se podle něj nehodí, Lidovky.cz, 24.3.2021
- Česi testovali kvalitu antigénových testov: Tie Krajčího dopadli katastrofálne, stáli nás milióny eur, Startitup.sk, 29.3.2021
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.