Predom odsúdené na neúspech?

V dnešnej dobe rastúceho náboženského napätia medzi moslimami, židmi a kresťanmi prišli (vraj) občania Berlínu s nápadom spoločnej modlitebne. Tá by mala slúžiť už spomenutým kresťanom, židom a moslimom. Pastor Gregor Hohberg, rabín Tovia Ben-Chorin a imám Kadir Sanci položili tri základné kamenné bloky Domu modlitby a vyučovania (ako je zatiaľ modlitebňa neoficiálne pomenovaná) 3. júna 2014 na mieste Petriplatz v Berlíne. Podľa oficiálnych údajov z roku 2010 je z celkových 3.4 milióna obyvateľov Berlína 18.7% protestantov, 8.1% moslimov a 0.9% židov. Viac ako 60% sa pritom nehlási k žiadnemu náboženstvu.

Na projekt by malo byť vynaložené asi 43.5 milióna eur. Architektom je Wilfried Kühn, ktorého návrh v roku 2011 vyhral ako najlepší spomedzi asi 200. „Bola to výzva, ako spojiť spoločné a odlišné. Ako nezmiešať jednotlivé vyznania, ale zdôrazniť ich vzájomný rešpekt,“ hovorí.

„Obec postúpila pozemok protestantom a my sme chceli toto miesto oživiť. Nie však výstavbou nového kostola, ale takého miesta modlitby a rozjímania, ktoré by čosi vypovedalo o dnešnom živote rôznych náboženských obcí v Berlíne. Mali sme pocit, že tu existuje silná túžba po mierovom spolužití medzi rôznymi vierovyznaniami,“ povedal Roland Stolte, jeden z dvoch protestantských zástupcov v správnej rade združenia zodpovedného za projekt. „Keď som študoval moslimskú teológiu vo Frankfurte nad Mohanom, videl som v Darmstadte katolícky a protestantský kostol pod jednou strechou. Povedal som tunajšiemu kňazovi, aké by bolo báječné, keby raz existovala taká modlitebňa spoločná s moslimami. Kňaz mi však odvetil: ‚Majte trpezlivosť, nám to trvalo 600 rokov‘,“ hovorí imám Sanci.

V roku 2007 archeologické vykopávky odkryli na mieste štyri kostoly svätého Petra postavené v odlišnom čase počas stredoveku. Budova preto bude stáť na nábožensky významnom mieste.

Peniaze na projekt by mali byť vyzbierané formou verejnej zbierky. Na internetovej stránke je možné si zakúpiť kvázitehly novej budovy, pričom cena jednej je 10 eur. Modlitebňa by mala byť dokončená v roku 2018. Horný limit pre príspevok je stanovený na 1% celkovej sumy, teda 435 000 eur.

Je možné aby mal dnes podobný projekt šancu na dokončenie? Sú skutočne už jednotlivé cirkvi a náboženstvá tak ďaleko, aby začalo dochádzať k akejsi pozvoľnej syntéze? Ako vieme kresťanstvo vzniklo z judaizmu a islam zase z kresťanstva a judaizmu. Potenciál tu teda je. Všetky majú rovnaký základ, spoločných viacero osobností, zvykov, tradícií a vo veľkej miere aj ponímanie Boha, posmrtného života a nadprirodzena. Možno ich viac spája ako rozdeľuje, ale súčasné udalosti, spoločenské dianie, úroveň klerikov a žiaľ často aj veriacich nedávajú veľa šancí na dlhodobé fungovanie. Pritom by sa mohli navzájom obohatiť, vyčistiť, viac rešpektovať a posilniť.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár