Predseda KSS: Voľby sú len divadlom

Predseda Komunistickej strany Slovenska Jozef Hrdlička pre portál KĽÚČ OD… vysvetľoval, prečo sa komunisti nezúčastnia v parlamentných voľbách. Dôvod je už mediálne známy, že sa nepodarilo zohnať 17-tisíc eur na zaplatenie volebnej kaucie. Rozhovor sa týkal viacerých oblastí, vrátane budúcnosti KSS. Súčasný historik Vlastivedného múzea v Hlohovci je presvedčený, že SMER-SD stráca dych, čo je výzva práve pre Komunistickú stranu Slovenska. Neprajníkom odkazuje, že KSS nekončí: “Niekedy aj zdanlivý krok späť môže znamenať dva kroky vpred.”

Hrdlička v rozhovore vyjadril aj veľkú dávku sebareflexie s tým, že o riziku vedeli dlhšie. “V ústredných orgánoch strany sme pripúšťali aj takúto možnosť, ktorá sa nakoniec naplnila. Napriek tomu sme verili, že sa nám prostriedky podarí dať dohromady. Nielen verili. Pravdou je, že najbližšie parlamentné voľby na Slovenku sa budú konať v riadnom termíne a nepôjde o voľby predčasné. To znamená, že strana mala na to štyri roky, aby bola na voľby pripravená a teda aby postupne pripravovala všetko potrebné na účasť strany v nich,” povedal rodák zo Žiliny, ktorý bol poslancom Národnej rady SR za KSS v rokoch 2002 až 2006. Hrdlička, ktorý je na čele KSS od roku 2006, je presvedčený o výhode faktu, že komunisti neprijali na realizovanie volebnej kaucie či samotnej kampane žiadny dar od oligarchov. “Od nikoho sme nič nevzali, nikomu nič nedlhujeme a teda nikomu nie sme za nič zaviazaní. Zaviazaní sme jedine svojmu presvedčeniu a bežným ľuďom za ktorých záujmy a potreby sa usilujeme bojovať,” povedal s tým, že kapitálom KSS sú ľudia a ich pochopenie súčasného systému, ktorý “je zlý a protiľudový a že je nevyhnutné hľadať anti-kapitalistickú alternatívu”. KSS je financovaná len týmito ľuďmi a len z členských príspevkov.

V Štrasburgu neboli “žobroniť”

Hrdlička bol spolu s členom vedenia KSS Jalalom Suleimanom v Štrasburgu na pozvanie poslanca Európskeho parlamentu Miroslava Radačovského. Súčasťou návštevy bolo aj stretnutie s poslankyňou KSČM. Hrdlička v súvislosti s návštevou poznamenal, že zástupcovia KSS vo Francúzsku neboli z dôvodu hľadania financií na kauciu. “KSS finančnú podporu vo vzťahu k zabezpečeniu volebnej kaucie KSČM ani iných našich zahraničných partnerov nežiadala. A to ani oficiálne a ani neoficiálne,” povedal pre www.klucod.sk s tým, že na sociálnych sieťach sa objavili fámy, že počas návštevy “údajne mali ´žobroniť´ u našich komunistických partnerov o finančné prostriedky. Je to absolútne klamstvo!”

Kontraproduktívne rozhodnutie

Bývalý člen Výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie a Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá sa vyjadril aj k paradoxu, že za kauciu 17-tisíc eur hlasovali svojho času v NR SR aj poslanci za KSS. “Už krátko po jej schválení sme si uvedomili, že to bola chyba. Aj napriek tomu, že táto novela aj s kauciou by bola schválená aj bez komunistických hlasov, bolo to nesmierne chybné rozhodnutie a všetci poslanci KSS, ktorí za ňu v tom čase hlasovali, nesú za to morálnu zodpovednosť, vrátane mňa osobne,” povedal sebakriticky s tým, že to bol pokus o zastavenie Ivana Hoptu a novovznikajúcej strany Úsvit. “To bol hlavný aj keď krátkozraký dôvod, prečo komunisti túto novelu aj s kauciou podporili. Bola to snaha takýmto spôsobom eliminovať možnosť kandidovania strany Úsvit v blížiacich sa parlamentných voľbách v roku 2006 a zabrániť tak odčerpaniu hlasov KSS. Otvorene priznávam, že to bolo kontraproduktívne rozhodnutie, ktoré navyše prispelo k obmedzeniu skutočných demokratických princípov v slovenskej politike. Ako vidíme dnes nás to dobehlo,” doplnil predseda KSS a pokračoval, že voľby považuje za neslobodné z viacerých dôvodov.

“Rôzne legislatívne opatrenia a v konečnom dôsledku obmedzenia, či volebné kaucie pre politické strany, sú jedna vec. Druhá vec je samotná volebná kampaň jednotlivých politických strán. Volebná súťaž nie je o rovnakých príležitostiach, nie je o programoch a víziách politických strán a dokonca si myslím, že nie je o občanoch a o ich reálnych záujmoch a potrebách,” doplnil pre portál KĽÚČ OD… s tým, že súčasťou sú obrovské finančné prostriedky veľkých strán, ale je to aj o “rôznych sofistikovaných a účelovo robených predvolebných prieskumoch, ktoré dopredu niekoho favorizujú, niekoho zatracujú a niekoho ani nespomenú”. Podľa absolventa histórie a filozofie na banskobystrickej Univerzite Mateja Bela, ale aj aplikovanej zoológie a poľovníctva na zvolenskej Technickej univerzite sú voľby, ako aj samotná politika, len divadlom. “Sú to figúrky na politickej šachovnici, služobníci kapitálu, ktorí neváhajú zapredať svojich spoluobčanov, svoju vlasť,” dodal s tým, že ľudia sú v tomto stave obeťami marketingovej mašinérie a “mnohí nechcú vidieť podstatu celého volebného divadla”.

Možné predčasné voľby

KSS napriek tomu v tomto boji nekončí. Hrdlička je presvedčený, že voľby 29. februára môžu priniesť aj volebný pat, keď nikto nebude schopný zostaviť väčšinu. V blízkom čase sa tak môže konať opakovaný volebný výber. “Strana sa preto obrazne povedané už dnes bude pripravovať aj na takúto alternatívu. Súčasnému predvolebnému zápasu bola umelo vnútená ilúzia boja neoliberalizmu s konzervativizmom a úplne otvorene poviem, že aj keby sa tohto zápasu KSS zúčastnila, jej výsledok by pravdepodobne nebol povzbudivý. Osobne si myslím, že práve po týchto parlamentných voľbách sa môže vytvoriť situácia, ktorá umocní vo verejnosti záujem o skutočné riešenia problémov v spoločnosti,” povedal s tým, že dnes sa namiesto hľadania reálnych problémov diskusie zvrhli najmä na to, či podporiť alebo nepodporiť adopcie homosexuálnymi pármi či iné hodnotové otázky.

Pravdou je fakt, že ak človek premýšľa nad takýmito menej dôležitými témami, potom má menej času, ak vôbec, myslieť na najdôležitejšie oblasti, ktorým by sa politika nevyhnutne mala venovať. Navyše v časoch, keď sa zvyšuje počet chudobných, o ktorých sa štát prakticky nestará. “Myslím si, že vznikne situácia, v ktorej sa zrozumiteľnejšie bude na Slovensku volať po systémových riešeniach problémov, že sa aktuálnymi opäť stanú snahy po riešení sociálnych i environmentálnych problémov,” povedal 42-ročný obyvateľ Trenčína s tým, že aj vzhľadom k postupnému strácaniu sily strany SMER-SD, bude pred komunistami stáť “výzva, čo urobiť pre to, aby tu pôsobila relevantná anti-systémová ľavicová sila”.

Zdroje: http://klucod.sk/2019/12/05/podla-predsedu-kss-je-kapitalizmus-zly-protiludovy-a-je-nevyhnutne-hladat-anti-kapitalisticku-alternativu/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Jozef_Hrdli%C4%8Dka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=”http://bit.ly/podporit-zemavek” target=”_blank” color=”red” style=”flat” radius=”semiround” size=”lg”]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply