Predvolebný boj v Bielorusku: Lukašenko „odstraňuje“ konkurentov

· Čas čítania: 6 min.
Foto: belaruspartisan.by

Bieloruské médiá, hlavne opozičné, živo komentujú najnovšie udalosti, ktoré sa týkajú predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami. Tie sa v krajine uskutočnia 9. augusta. Domáca opozícia vyše dvoch desaťročí poukazuje na to, že prezident Alexander Lukašenko často používa silu, aby „utíšil“ opozičných aktivistov, a na rozháňanie demonštrácií posiela špeciálne jednotky a políciu. Opozičné média podotýkajú, že v súčasnosti Lukašenko, ktorý používa nové metódy, „prekonal sám seba“.

Opoziční aktivisti a média upozorňujú na to, že prezident začal používať novú taktiku, ktorú predtým ešte nikdy nevyužíval. V priebehu predvolebného boja Lukašenko, ako obvykle, „odstraňuje“ konkurentov, pritom vydiera Moskvu a zároveň sa snaží… zaručiť podporu Kremľa. Podľa opozičných aktivistov to robí drsným spôsobom a daná taktika sa mu vôbec nemusí vyplatiť, pretože ubližuje viacerým, vrátane silného suseda – Ruska.

Opozičné média zvlášť prízvukujú, že štát začal útočiť na ruské aktíva, na finančné a podnikateľské štruktúry. Uvádzajú, že došlo k útoku na banku Belgazprombank. Bieloruské orgány na nariadenie prezidenta sa snažia znemožniť jedného z hlavných konkurentov Lukašenka v tohtoročných prezidentských voľbách – bývalého riaditeľa tejto banky Viktora Babarika. Bieloruský politológ Dmitrij Bolkunec poukázal na nezmyselnosť a nelogickosť konania prezidenta: Lukašenko sa uchádza o podporu Ruska v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, ale zároveň zaútočil na fakticky ruskú banku, „dcéru“ Gazpromu  /https://vz.ru/politics/2020/6/14/1044881.html/.

„Bieloruská“ banka Belgazprombank je dcérska banka ruského plynového gigantu Gazpromu a jeho banky Gazprombanku v Bielorusku. Banka Belgazprombank bola založená v roku 1990, tesne pred rozpadom Sovietskeho zväzu. Jej hlavnými akcionármi sú ruské spoločnosti PAO Gazprom /49,818 %/ a AO Gazprombank /tiež 49,818 %/, bieloruskí partneri vlastnia iba mizerný balík akcií: OAO Gazprom transgaz Belarus /0,266 %/ a Štátny výbor pre majetok Republiky Bielorusko /menej jednej desatiny percenta – iba 0,097 %/.

Minulý týždeň budovu Belgazprombanku obkľúčili kukláči a polícia a v kanceláriách banky uskutočnili prehliadky. Na čele tejto banky ešte prednedávnom bol Viktor Babariko, ktorý pre média vyhlásil, že to bol útok na jeho osobu: „Začínajú stupňovať tlak voči mne. Snažia sa vytvoriť komplex viny a urobiť vinníkov z tých ľudí, ktorí mi uverili a napredovali po mojom boku. Súčasná moc v Bielorusku sa pokúsi využiť všetky možnosti a prostriedky, aby neumožnila usporiadať čestné a demokratické prezidentské voľby v Bielorusku,“ zdôraznil Viktor Babariko vo svojom vyhlásení, ktoré zverejnil na YouTube /video pozerať od 40. sek. – https://www.youtube.com/watch?v=O-7IsigHYy8/.

Domáce médiá pripomenuli, že Viktor Babariko je jeden z mála kandidátov, ktorý už zozbieral potrebný počet podpisov za účelom registrácie svojej kandidátky na Ústrednej volebnej komisii. Provládne a verejnoprávne média oficiálne údaje nezverejňujú. Opozičné média a analytici tvrdia, že Babariko má obrovské šance na to, aby vyhral voľby, ak… budú aspoň trochu čestné a demokratické. Podľa opozičných aktivistov, Viktora Babarika podporuje približne 50% – 60% obyvateľstva krajiny, v tom čase, keď rating Lukašenka, podľa rôznych zdrojov, dosahuje iba 2% – 15%.

Podľa opozície, útoky na banku Belgazprombank sa konajú za účelom odstránenia konkurenta Lukašenka: „kompetentní“ sa pokúšajú obviniť Babarika, že sa banka pod jeho vedením dopustila viacerých finančných zločinov a na čele „zločineckého gangu“, bol, ako inak, samotný šéf banky Viktor Babariko /https://vz.ru/world/2020/6/11/1044090.html/.

Dosť zamotaná situácia je aj v prípade ďalšej silnej protikandidátky súčasného prezidenta – Svetlany Tichanovskej. Vyhlásila, že sa provokácie voči nej a manželovi už začali a štátne úrady robia všetko, aby prekazili jej účasť na voľbách. Vlastne prezidentským kandidátom bol jej manžel, opozičný aktivista Sergej Tichanovskij, o ktorého už bolo „postarané“ a bol zatknutý. Obvinili ho z porušenia verejného poriadku a zákonu o predvolebnej kampani.

Tým sa vlastne predvolebná kampaň preňho skončila. Manželia Tichanovci sa však asi rozhodli, že predsa to „musí zostať v rodine,“ a Svetlana Tichanovskaja nahradila svojho manžela, stala sa prezidentskou kandidátkou namiesto neho. Opoziční aktivisti sa domnievajú, že má dosť dobré šance na to, aby dosiahla úspech, ak… nebude zatknutá, ako jej manžel.

Medzitým sa začala aktívna kampaň za „zmrazenie“ asi najväčšieho protikandidáta súčasného prezidenta – Viktora Babarika. Opoziční aktivisti a média tvrdia, že Viktor Babariko nespáchal žiaden finančný podvod alebo iný zločin, ale v nedeľu, 14. júna, tlačová hovorkyňa prezidenta Lukašenka Natália Ejsmontová pre média uviedla, že zadržaní zamestnanci banky začali poskytovať svedectvá, že banka sa za účasti Viktora Babarika dopustila serióznych „hriechov“.

Bieloruský politológ Dmitrij Bolkunec sa domnieva, že Lukašenko sa snaží vylúčiť Babarika z „volebných pretekov“. Podľa neho, súčasný prezident má väčšie ambície: snaží sa o to, aby ho počas predvolebnej kampane podporilo Rusko, voči ktorému má veľmi dobrý vzťah drvivá väčšina obyvateľstva Bieloruska. „Lukašenko sa snaží získať „výkupné“ za nezákonne obsadenú a falošne obviňovanú banku. Chce za to buď finančné alebo politické „výkupné,“ cituje Bolkunca ruský denník Vzgľad /https://vz.ru/politics/2020/6/14/1044881.html/.

Podľa neho, Lukašenko mieni „tvrdo vyjednávať“ a vydierať Moskvu. Nie náhodou preto, podľa Bolkunca, do Minska 19. júna príde ruský minister zahraničia Sergej Lavrov: znamená to, že je situácia vážna a Moskva zamestnáva „ťažké delostrelectvo“ v osobe populárneho a uznávaného diplomata.

Alexander Lukašenko využije aj ďalšie príležitosti, napríklad, sa osobne stretne s ruským prezidentom Vladimírom Putinom počas Prehliadky na počesť Víťazstva nad fašizmom 24.  júna v Moskve. A zatiaľ Minsk, ako prízvukujú odborníci ako v Rusku, tak aj v Bielorusku,  porušujúc všetky zákony a dohody s Moskvou, vymenoval nové vedenie v „dcére“ Gazpromu. Na čelo Belgazprombanku „nainštaloval“ svojich ľudí – zatiaľ síce dočasne, ale tým jednomyseľne dal najavo, čo sa môže stať s touto bankou, ak Moskva si zvolí „nesprávnu“ pozíciu v priebehu prezidentských volieb v Bielorusku.

„Nejde o Gazprom, ale o Babarika – kandidáta, ktorý má širokú podporu v radoch obyvateľstva Bieloruska,“ cituje člena Rady federácie Ruska Franca Klinceviča ruská informačná agentúra Interfax. „Poznajúc štýl správania sa Alexandra Lukašenka, dá sa predpokladať, že sa podobným spôsobom snaží obmedziť riziká. Ale niektoré jeho kroky sú, otvorene povediac, protizákonné. Pritom Minsk zosilňuje tlak, naznačuje, že existujú dôkazy o „miešaní sa cudzieho štátu“ do suverénnych vecí Bieloruska a tieto fakty môžu byť zverejnené.“ /https://www.interfax.ru/world/713100/.

Viaceré európske médiá /ako aj niektoré v samotnom Bielorusku/ podotýkajú, že predvolebný boj v krajine stále viac pripomína rozsiahlu vojnu. Mnohí experti varovali, že Lukašenko začne pomocou sily odstraňovať konkurentov, a podotýkajú, že sa to aj stalo. Pochybujú, že sa voľby v Bielorusku budú konať v súlade s demokratickými princípmi a slobodne. Poukazujú na to, že ak Lukašenko dokáže znova zmanipulovať voľby, stane sa prezidentom Bieloruska už po šiesty raz v rade. Mnohé odpovede budú jasné 9. augusta, keď sa uskutoční prvé kolo prezidentských volieb v Bielorusku.

Zdroje:

1. Лукашенко потребует выкуп за захваченную „дочку“ Газпрома, Взгляд, 14.06.2020

2. Назван главный соперник Лукашенко,  Взгляд, 11.06.2020

3. В Беларуси фигуранты дела „дочки Газпрома“ дают показания, Deutsche Welle, 14.06.2020

4. Белоруссия пообещала рассказать о вмешательстве в свои внутренние дела, Интерфакс, 15.06.2020

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár