Prejav Vladimira Putina k 80. výročiu porážky nacistických vojsk Červenou armádou v bitke pri Stalingrade

Foto: Kremlin.ru

 

Vladimir Putin vystúpil na slávnostnom koncerte venovanom 80. výročiu porážky nacistických vojsk Červenou armádou v bitke pri Stalingrade.

 

Vladimir Putin: Vážení veteráni! Priatelia!

Dnes oslavujeme jeden z najvýznamnejších, osudových dátumov v histórii našej krajiny i celého sveta. Presne pred 80 rokmi tu, na území Stalingradu, na brehu veľkej ruskej rieky Volgy, bol zastavený a nenávratne zvrátený nenávidený, krutý nepriateľ, skončila sa dlhá, tvrdá a krutá bitka o Stalingrad.

Táto bitka nebola len bitkou o mesto – v stávke bola samotná existencia umučenej, no nedobytej krajiny, rozhodovalo sa nie len o výsledku Veľkej vlasteneckej vojny, ale celej druhej svetovej vojny a všetci to cítili, uvedomili si to aj v zákopoch aj v tyle. Ako sa už viackrát v histórii stalo, v rozhodujúcej bitke sme sa postavili spoločne a zvíťazili.

Bitka o Stalingrad sa právom zapísala do dejín ako zlomový bod Veľkej vlasteneckej vojny. Spolu s porážkou najväčšieho zoskupenia Wehrmachtu a jeho satelitov bola porazená aj vôľa celej hitlerovskej koalície – európskych vazalov a prisluhovačov nacistického Nemecka – a veľa z nich bojovalo pri Stalingrade, predstavitelia takmer všetkých podrobených európskych krajín. Európa začala horúčkovito hľadať spôsoby, ako uniknúť, akoby sa vyhnúť zodpovednosti a všetku vinu zvaľovať na svojich bývalých pánov. Každému bolo úplne jasné, čo sovietsky ľud vedel od začiatku: nacistické plány zničiť našu krajinu, všetky ich predstavy o svetovláde boli odsúdené na neúspech.

200 dní neďaleko Stalingradu v zničených uliciach legendárneho mesta bojovali dve armády na život a na smrť a tá, ktorá bola silnejšia duchom, zvíťazila. Tvrdý, niekedy až nad ľudské možnosti, odpor našich bojovníkov a veliteľov sa dal pochopiť a vysvetliť iba ich oddanosťou vlasti, pevnou a absolútnou vierou, že pravda je na našej strane. Pripravenosť pre vlasť, za pravdu ísť až do konca, urobiť aj nemožné bola a je v krvi, v charaktere nášho mnohonárodnostného ľudu – bola to ona, ktorá zvrhla nacizmus.

Stalingrad sa navždy stal symbolom neporaziteľnosti nášho ľudu, samotnej sily života. Celá krajina toto mesto, jeho štvrte, dediny obnovovala doslova od nuly, veď do februára 1943 tu nezostal prakticky jediný strom, jediná celá budova.

Výnimočná nezlomnosť a obetavosť vtedajších aj súčasných obrancov a obyvateľov Stalingradu, nás dnes rovnako ako aj vtedy zasahuje hlboko do duší, a vyvoláva pocit najúprimnejšej vďaky a úcty. Našou morálnou povinnosťou, predovšetkým voči víťazným vojakom, je starostlivo a v celom rozsahu zachovať spomienku na tento čin, odovzdať ho budúcim generáciám a nedovoliť nikomu, aby zľahčoval, skresľoval úlohu bitky pri Stalingrade vo víťazstve nad nacizmom, pri oslobodení celého sveta od tohto príšerného zla.

Teraz, žiaľ vidíme, že ideológia nacizmu – už vo svojom modernom kabáte, modernom prejave – opäť vytvára priame hrozby pre bezpečnosť našej krajiny, sme znovu a znovu nútení odrážať agresiu kolektívneho Západu.

Neuveriteľné – neuveriteľné, ale pravda: opäť nám hrozia nemecké tanky Leopard, s namaľovanými krížmi na korbách, a opäť sa chystajú bojovať s Ruskom na pôde Ukrajiny rukami Hitlerových potomkov, rukami Banderovcov.

Vieme, že aj napriek úsiliu – oficiálnej, v podstate skorumpovanej propagandy – západných elít, ktoré sú k nám nepriateľské, máme veľa priateľov, a to po celom svete, aj na americkom kontinente, v Severnej Amerike a v Európe.

Ale tí, ktorí vťahujú európske krajiny vrátane Nemecka do novej vojny s Ruskom a o to nezodpovednejšie to vyhlasujú za hotovú vec, tí, ktorí očakávajú víťazstvo nad Ruskom na bojisku, zjavne nechápu, že moderná vojna s Ruskom bude pre nich úplne iná. Naše tanky na ich hranice neposielame, ale máme čím odpovedať a použitím obrnených vozidiel sa vec nekončí. Toto by mal pochopiť každý.

Pre tých, ktorí nás ohrozujú, je zrejme nepochopiteľná jednoduchá pravda: Celý náš národ, všetci sme vyrástli a nasali tradície našich predkov materským mliekom – generácie víťazov, ktorí svojou prácou, potom a krvou vytvorili našu krajinu a odovzdali nám ju ako dedičstvo.

Neochvejnosť obrancov Stalingradu pre ruskú armádu, pre nás všetkých, je najdôležitejším morálnym a etickým usmernením a naši vojaci a dôstojníci sú mu verní. Kontinuita generácií, hodnôt, tradícií – to všetko odlišuje Rusko, robí nás silnými a istými v sebe samých, v našej správnosti a vo víťazstve.

Úprimne blahoželám prítomným tu v tejto sále, všetkým dnešným obrancom vlasti, všetkým občanom Ruska, našim krajanom v zahraničí k 80. výročiu víťazstva v bitke pri Stalingrade.

Šťastné sviatky, s oslavou víťazstva života a spravodlivosti.

Ďakujem za Vašu pozornosť.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1.) Торжественный концерт по случаю 80-й годовщины разгрома немецко-фашистских войск в Сталинградской битве, Kremlin.ru, 02.02.2023
2.) AENews, Rumble.com

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply