Prelomový rok 1989: Keď bača otvoril košiar a prenechal ovce vlkom

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Na československom novembri 1989 nebolo jedinečné takmer nič. Analogické, i keď miestami temperamentnejšie otváranie brán vládnych palácov vybranej garnitúre disidentov (v súčasnej terminológii aktivistov) prebiehalo pred troma desaťročiami aj v Poľsku, Maďarsku i Bulharsku. Len tvrdohlavý rumunský diktátor Nicolae Ceausescu skončil na improvizovanom popravisku. Československo nebolo ani ťažiskovým štátom drobného kŕdľa európskych vazalov Sovietskeho zväzu. Oveľa závažnejšiu rolu hralo po celé osemdesiate roky odbojné Poľsko a jeho kardinál Karol Wojtyla po tom, ako v októbri 1978 zasadol na pápežský stolec.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Západom podporovanú pražskú disidentskú elitu tvorilo na jeseň 1989 jadro zložené z dubčekovských reformátorov odstavených husákovskými normalizátormi po roku 1969. Viacerí z nich sondovali počas uvoľnenia v rokoch 1967 – 68 možnosť prenesenia prvkov juhoslovanského systému samoupravljanja v národnom hospodárstve do socialistického Československa. Uvažovali o tom aj v druhej polovici 80. rokov a neuvedomovali si, že nadnárodný kapitál už nemienil socializmus reformovať, ale likvidovať. Len zlomku českých a slovenských disidentov v novembri 1989 dochádzalo, že nadnárodná plutokracia chce skoncovať so všetkými politickými a hospodárskymi prvkami socializmu, a to vo východnej i v západnej Európe. Schopnosť a odvahu vnímať meniace sa vývojové trendy, a predovšetkým kontrarevolúciu globalistov, mala len hŕstka pražských havlistov. Generálnu ofenzívu trhového neokonzervativizmu v reaganovských Spojených štátoch a v thatcherovskom Spojenom kráľovstve síce dostatočne mapovali v pražskom Prognostickom ústave, ale bezvýhradne sa k trhovému fundamentalizmu v novodobom anglo-americkom ošatení hlásil azda len hlúčik okolo Václava Klausa.

Autor: Patrik Sloboda

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár