Prezident čelí škandálu s vratkou DPH, podobne ako Bašternák

Tagged With: , , , , , , 2 komentáre

Kisku posledných pár dní máta jeden škandál za druhým. Portál pluska.sk informuje o ďalšom, najnovšom škandále: jeho spoločnosť KTAG sa pokúsila okrem krátenia daní aj o neoprávnenú vratku DPH, podobne ako vďaka rovnakým podvodom s DPH preslávený podnikateľ Bašternák, ktorý je spájaný so Smerom.

Spoločnosť KTAG, ktorú slovenský prezident založil a riadil do mája 2014, sa pokúsila uplatniť si neoprávnenú vratku DPH vo výške 146-tisíc eur. Daňováci však pri kontrole neuznali náklady spojené s faktúrami, pretože nesúviseli s predmetom podnikania spoločnosti KTAG, ale s predvolebnou kampaňou Andreja Kisku. Okrem toho musela vrátiť na dani viac ako 9-tisíc eur a navyše dostala zákonnú desaťpercentnú pokutu vo výške 15-tisíc eur. Daňováci následne skonštatovali, že zo strany KTAG došlo k porušeniu zákona o dani z pridanej hodnoty, keď do účtovníctva zahrnuli faktúry nesúvisiace s účelom podnikania, informuje portál pluska.sk.

Kiskova firma sa pri účtovaní „mýlila” dosť často

Kiskova spoločnosť chybu uznala a daňovému úradu poskytla odôvodnenie, že išlo o omyl: faktúry boli nesprávne zatriedené do nároku na odpočet dane. V dokumente, ktorý získala pluska, sa píše: „Predmetné doklady boli omylom predložené účtovníčke a zaúčtované v spoločnosti KTAG, ktoré evidentne tam nepatria, čo bolo spôsobené neúmyselne.“

Po prepuknutí prvého škandálu s Kiskovou spoločnosťou prezident na tlačovej konferencii prehovoril o vyrubenej dani a pokute: „Daňový úrad mal iný názor ako firma Kiska Travel Agency (KTAG) na zaúčtovanie položky. Podobné prípady sú bežné. Ja nemám čo skrývať.“

Ako fungujú vratky DPH?

Vratky DPH, respektíve nadmerný odpočet DPH si firmy, ktoré sú platiteľom DPH, môžu uplatniť v prípade, že boli ich vstupné náklady vyššie ako výnosy v danom zdaniteľnom období. To zjednodušene znamená, že ak mala firma v zdaniteľnom období v účtovníctve náklady vo výške 100.000 eur a výnosy vo výške 80.000 eur, 20 % zo sumy 100.000 eur (20.000 eur) predstavuje odpočítateľnú DPH a 20 % z 80.000 eur (16.000 eur) zasa daňovú povinnosť. V konečnom dôsledku je odpočítateľná DPH vyššia ako daňová povinnosť firmy, čo znamená, že firma si uplatní nadmerný odpočet vo výške 4.000 eur.

Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/prezident-celi-dalsiemu-skandalu-jeho-spolocnost-sa-pokusila-neopravnene-ziskat-vratku-dph-podobne-ako-basternak/1142280

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Hlavné Správy
2 Responses to "Prezident čelí škandálu s vratkou DPH, podobne ako Bašternák"

Pridaj komentár

  & Časopis