Novozvolený americký prezident Donald Trump bol od začiatku favoritom na post ktorý pred 4 rokmi zastával, keď súperil s Joe Bidenom. Po jeho odstúpení zo známych dôvodov, sa demokrati rozhodli pre dovtedajšiu viceprezidentku K. Harrisovu, ktorej nikto nevyčítal, že v súperení s politickým matadorom dostala o 3,5 percenta menej hlasov. D. Trump získal hlasy v štátoch v ktorých predtým vyhrali demokrati a tak sa ani nečudujme, že okrem prezidentského postu majú republikáni väčšinu v Senáte ako aj v Snemovni kresiel. Nebudeme špekulovať prečo republikáni dosiahli tak veľký úspech, závery ponecháme na politických analytikov. Určite to nebol sľub, že vojnu na Ukrajine ukončí do 24 hodín, bez bližšieho vysvetlenie, ak teda nepočítame, že nepošle ani cent. Však vojenskom konflikte zarobili nielen americké zbrojárske firmy ale aj dodávatelia energii, čo ale nevieme za akých podmienok požičiavali americké súkromné firmy peniaze na Ukrajinu, hlavne keď sa často skloňuje najväčší investičný správca na svete Black Rock, ktorý „zadarmo“ nedá nikomu nič. Najväčším volebným tromfom bola podľa všetko nekontrolovaná nelegálna migrácia, ktorú vraj chce riešiť až deportáciou migrantov. Pokiaľ ide o ekonomiku tak vieme, že rozpočtový deficit je v biliónoch dolároch, čo predstavuje viac ako 110 percent HDP, ktorý každý rok sa spláca miliardami dolárov, klesá objem obchodných platieb v dolároch, čo oslabuje ale oslabuje jeho pozíciu svetovej nezevenej meny.
Mocenským konkurentom je Čína a nie Rusko
Novozvolený americký prezident chce tento stav riešiť ochranou amerického trhu podľa neho osvedčeným spôsobom ktorým je zavedenie ciel na dovozy zo všadiaľ predovšetkým na čínske výrobky, keďže v obchodovaní s Čínou majú zápornú obchodnú bilanciu a tiež Čína drží najväčší objem amerických štátnych dlhopisov. A tak podľa všetkého bude D. Trump venovať väčšiu pozornosť asi Ázie ako Ukrajine, načo môže Európa skôr doplatiť v tom, že viac peňazí bude posielať práve ona na Ukrajinu, čo napokon súvisí aj s vyhasením D. Trumpa, že členské štáty NATO musia do rozpočtu prispieť minimálne 2 percenta HDP, čo môže byť pre Slovensko problém. Predvolebné sľuby boli prezentované ešte pred summitom spoločenstva BRICS, ktorého závery môže spôsobiť problém predovšetkým v tom, že BRICS počíta od nového roku zaviesť platobný systém BRICS Brigde nezávislí od SWIFT, ktorý v platobnom styku nechce mať nič spoločné s platením v amerických dolároch bez pôvodne avizovanej spoločnej meny BRICS. Ako však v praxi dopadne, nebudeme špekulovať. Dnes pre USA je Čína väčším mocenským konkurentom ako Rusko.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.