Prezidentovi Kiskovi sa v Piešťanoch postavila verejne na odpor stará mama maloletej Maxine, ktorú odobral rodičom nórsky Barnevernet

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračné foto: Archív

Prezident Kiska vo štvrtok navštívil Piešťany, kde ho privítalo aj niekoľko protestujúcich. Rodine maloletej Maxine, sa nepáčilo, že ako prezident sa počas návštevy Nórska nepostavil za upierané práva Maxine, ktorú rodičom odobrala nórska sociálka, na čo hlavu štátu upozorňovala samotná rodina a viacerí politici.

Kiska v Piešťanoch rokoval s o zástupcami mestského úradu a primátorom Milošom Tamajkom o aktuálnych problémoch mesta. “V rámci výjazdov po Slovensku som nevynechal ani Piešťany. Je to mesto, ktoré je jednou z pých našej krajiny. Problémy, čo trápia aj ostatné časti Slovenska, trápia aj kúpeľné mesto. A to napriek tomu, že by sa im z dôvodu svojej unikátnosti mohlo vyhnúť,” povedal prezident pre portál My Trnava.

Po pracovnom stretnutí sa Kiska presunul k pamätníku Antona Srholca na starom cintoríne, kde si uctil jeho pamiatku. “Doba nie je jednoduchá, vidíme nárast extrémizmu, negatívnych nálad, a to nielen u nás, ale aj v Európe a za morom,” uviedol Kiska s tým, že bolo pre neho vždy obohatením, keď si so Srholcom mohol sadnúť a nechať si poradiť, čo by bolo potrebné v dnešnom svete robiť.

Kiska následne absolvoval diskusiu so študentmi na Gymnáziu Pierra de Coubertina a potom na Námestí slobody položil vence k pamätnej tabuli k 17. novembru a prihovoril sa občanom mesta a na konci svojej návštevy sa stretol s viacerými občianskymi aktivistami z Piešťan a okolia.

Protest za Maxine

Prezidenta však na návšteve Piešťan nesprevádzali len jeho fanúšikovia. Viacerí obyvatelia sa otvorene postavili proti jeho politike a niektorí protestovali kvôli medializovanému prípadu maloletej Maxine, ktorú odobrala nórska sociálna služba, pričom príbuzní počas návštevy prezidenta Kisku v Nórsku žiadali, aby sa tým oficiálne zaoberal, no Kiska ich prosby nevypočul.

Iniciátormi protestu boli starí rodičia malej Maxine Janka Ladická s jej manželom. Práve Ladická v máji upozornila na prípad, keď opísala ako mladú rodinu jej syna začali nórske úrady vyšetrovať, miestami až šikanovať. Sociálni pracovníci sa v dome rodiny objavovali neohlásene, často aj neskoro večer či v noci. Rodičia museli pred ich očami a kamerami dieťa opakovane prebaľovať a dojčiť. Celý prípad nakoniec úrady uzavreli tým, že malú Maxine odobrali. Ako hlavný dôvod v správe uviedli, že rodičia mali s dievčatkom nedostatočný očný kontakt (viac v článku).

Stará mama maloletej Maxine vtedy adresovala prezidentovi SR otvorený list so žiadosťou o pomoc. „Vážený pán prezident, prečítala som si správy týkajúce sa vašej cesty do Nórskeho kráľovstva. Neviem, či si spomínate, ale pred časom ste ma prijali aj spolu so zástupkyňou vlády JUDr. Maricou Pirošíkovou. Predmetom nášho spoločného stretnutia bola moja vnučka Maxine, ktorú odobral úrad pre starostlivosť. Dva súdy nám ju vrátili, bohužiaľ, tento posledný sme prehrali a momentálne sme využili úplne poslednú možnosť, odvolanie na najvyšší súd. Čakáme na rozhodnutie,“ uviedla v ňom Ladická.

Bola by som vám nesmierne vďačná, keby ste na svojej pracovnej ceste pri spoločných rokovaniach otvorili aj otázku odoberania detí slovenským štátnym občanom a požiadali vysokých predstaviteľov Nórska, aby apelovali na zodpovedné ministerstvo v zmysle akceptovania Haagskeho dohovoru a možnosť slovenských detí žiť a vyrastať u biologickej rodiny. Verím, že na základe vašich diplomatických rozhovorov, vašej intervencie, začne Nórsko akceptovať ľudské práva tak, ako sú zakotvené v medzinárodných dokumentoch. Ďakujem a verím, že moja prosba nezostane nepovšimnutá,“ prosila Kisku v liste o podporu stará mama Maxine.

Na problém v lete počas návštevy Kisku v Nórsku upozornil aj poslanec opozičného hnutia Sme rodina Peter Pčolinský, ktorý Kiskovi adresoval odkaz: “Vyzývam, žiadam a prosím prezidenta, aby v Nórsku trval na navrátení malej Maxine jej rodičom, ktorým ich nórska sociálka Barnevernet ukradla.” (viac v článku).

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/prezidentovi-kiskovi-sa-v-piestanoch-postavila-verejne-na-odpor-stara-mama-maloletej-maxine-ktoru-bezdovodne-odobral-rodicom-norsky-bernevernet-nechce-im-ju-vratit/1513478

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár