Prezidentská kancelária odsúdila vandalizmus na židovských cintorínoch. V minulosti pri pamätníkoch sovietských vojakov intervenovala v prospech vandalov

Tagged With: , , , , Add Comment

Vandalizmus na Slovensku nemá miesto, takéto konanie nesmieme tolerovať. Zdôraznila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v reakcii na správu o poškodení náhrobných kameňov na židovskom cintoríne v Rajci, ale i podobnému vandalskému činu, ku ktorému došlo na židovskom cintoríne v Námestove.

„Je to veľmi nebezpečná hra so strachom a vyvolávaním napätia v spoločnosti. Dotknutí sú nielen pozostalí a ich blízki, ale celá židovská komunita, ktorá práve včera zapaľovala prvú sviečku na chanukii,“ uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom stanovisku.

Potiaľ treba s pani prezidentkou iba súhlasiť. Každý takýto vandalský čin na hroboch, cintorínoch, pietnych miestach treba jasne a jednoznačne odsúdiť. Takéto počínanie nemá mať miesto v civilizovanej spoločnosti a to bez ohľadu na to, čí cintorín to je.

K vandalizmu však dochádza aj na pamätníkoch sovietskych vojakov, ktorí nás oslobodili od fašizmu a židov z koncentračných táborov. Vtedy však z oficiálnych miest ani spomenutej komunity protestné hlasy neprichádzali. A ak sa ignoruje a netrestá vandalizmus v jednom prípade, ľahko sa rozšíri na ďalšie, iné miesta.

Na rozdiel od vandalov na židovských cintorínoch, ktorých identita zatiaľ nebola zistená, je identita vandalov na sovietskych pomníkoch známa. Svoj vandalizmus trápne skrývajú za boj proti komunizmu, o ktorom si nevšimli, skončil pred 30 rokmi. Bojovať teda mali vtedy a nie 30 rokov po, keď im už nič nehrozí. Čo je však horšie, nehrozí im nič ani za vandalizmus, ktorý spáchali. Keď ich za poškodzovanie pomníka vzal prokurátor do väzby, predchodca Čaputovej v prezidentskom úrade Kiska osobne volal generálneho prokurátora, aby zakročil.

„Dnes som telefonicky hovoril s generálnym prokurátorom, ktorý ma informoval, že na základe zásahu generálnej a krajskej prokuratúry bol návrh na väzbu zrušený a pán Lorenz prepustený. Dohodli sme sa, že mi celý prípad príde osobne vysvetliť. A vysvetlenie si určite zaslúži aj naša verejnosť,“ uviedol Kiska, ktorý bezprecedentným spôsobom zasiahol do nezávislosti justície. Právnu pomoc dvojici Kalmus – Lorenz poskytol bezplatne advokát Daniel Lipšic, ktorý pred súdom argumentoval, že k poškodeniu pamätníka nemohlo dôjsť, lebo kosáky, ktoré z neho obvinení odlomili, neboli pôvodné, ale len replikami…

Skúsme si teda predstaviť, že židovské cintoríny začnú ničiť nejakí umelci verejne. Keď ich zatknú, tak ich začne obhajovať známy advokát bezplatne a prezidentka bude intervenovať u generálneho prokurátora, aby ich prepustil. Ak sa tento scenár oficiálnym miestam nepáči, mali by robiť všetko preto, aby sa nedial ani vo vzťahu k akémukoľvek inému pietnemu miestu.

Autor: Pavol Novák / HSP

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis