Prezidentské voľby dopadli zle. Parlamentné dopadnú horšie, ak…

· Čas čítania: 5 min.

Prezidentské voľby zaznamenali historicky najnižšiu účasť. Prezidentku Čaputovú poslalo do paláca, približne 24% oprávnených voličov. Je to rekordne najniží počet voličov v novodobej histórii Slovenska. Čaputová má teda najslabšiu legitimitu z doterajších, slovenských prezidentov. Dôvody sú veľmi čitateľné. Proslovenská voličská scéna je roztrieštená, ako nikdy doteraz.

Voľby proslovákom prehrala špekulátivnosť ich kandidátov

Ševčovič, ako kandidát najsilnejšej (v minulosti) proslovenskej strany, s prihliadnutím na protismerácku náladu v proslovenskom tábore, nemal dostatočnú podporu a v druhom kole s neoliberálkou nemal preto od začiatku žiadnu šancu uspieť. Ak by Smer chcel prezidentské voľby vyhrať, stavil by na spoločného kandidáta s najvyšími predpokladmi na úspech. A ten bol jediný. Harabin. Nestalo sa tak a proslovenská scéna utrpela porážku.

Potvrdili sa tak aj prognózy, že napr. Kotleba, Daňo a Švec nemali nikdy kandidovať. ĽSNS mala zvoliť rovnakú taktiku ako SNS, ktorá kandidáta do volieb nepostavila. Proslovenská scéna sa mala zjednotiť a staviť na najsilnejšieho kandidáta. Iba vtedy mali proslováci reálnu šancu boj o kreslo prezidenta vyhrať. Nestalo sa. Proslovenkí kandidáti Kotleba, Daňo a Švec uprednostnili vlastné záujmy na úkor proslovenských.

Vládne strany Smer a SNS mali šancu vyhrať voľby iba podporou Harabina, čo bohužiaľ akceptovala iba SNS. Smer a ĽSNS by Kotlebovou a Ševčovičovou nekandidatúrou Harabina dostali do vedenia a nad kandidátkou Čaputovou by Harabin, s tichou podporou Smeru, SNS a ĽSNS, voľby s prehľadom vyhral. Inými slovami: bol to hlavne smerácko-kotlebovský volebný poker, rozohratý s neoliberálmi, pričom v rukách nemali žiadne tromfy a blufovali. Neoliberáli sa ich však nezľakli, ich taktiku poľahky “prekukli” a v druhom kole túto hru bez tromfov prehrali. A prehralo s nimi 76% Slovákov. Čaputová bude totiž Západu oveľa naklonenejšia ultraliberálka v paláci, ako bol Kiska a na Slovensku sa budú diať pravdepodobne čudné veci.

Už dnes, po prvých reakciách zahraničných neoliberálov je jasné, že na Slovensku išlo vo voľbách prvorado o zahraničné záujmy. Sú hlavne dva:

1. Prointegračné plány Ukrajiny, začleniť sa do spoločenstva EÚ, ktoré blokuje hlavne V4-ka, svojimi váhavými postojmi. Úloha Čaputovej prezidentského tímu je v tomto smere kľúčová – má napomôcť rozkladu V4-ky – paktu, založeného na pronárodných postojoch jej členských krajín a spojiť ukrajinské a slovenské neoliberálne štruktúry. Slovensko sa má stať akýmsi tútorom Ukrajiny, pri jej integrácii do EÚ.

2. Európsku úniu, čakajú o pár týždňov voľby a pre tábory európskych socialistov a demokratov sú obrovským ohrozením. Dýchajú im v jednotlivých krajinách Európy na krk pronárodní kandidáti a radikáli, typu Salvini, ktorí majú veľké šance preformátovať volebným úspechom neoliberálnu politiku EÚ na pronárodnú, s celoeurópskym efektom. A Slovensko sa malo stať ukážkovou krajinou, kde by sa neoliberalizmus podarilo oživiť. Stalo sa. Slovenské prezidentské voľby boli teda hlavne zahraničný projekt. Dokazuje to spôsob, ako kampaň a voľby prebehli. Tiež návštevy Merkelovej a Macrona na Slovensku, po veľmi dlhej dobe, iba krátko pred voľbami.

Trošku odbočím od hlavnej témy a spomeniem politický paradox. Neoliberalizmus je na celkovom ústupe. Ako typ demokracie sa neosvedčil a ako spôsob vládnutia úplne zlyhal. Je dnes odmietaný majoritami spoločností takmer vo všetkých krajinách sveta s výnimkou niektorých jeho vyspelých bášt alebo naopak, nevyspelých, obvykle manipulovaných demokracií v Latinskej Amerike. Odmietať v súčasnosti neoliberalizmus váhajú v Európe iba niektoré postkomunistické krajiny, pričom hovoriť o demokratickej nevyspelosti je namieste aj tu. Avšak Slovensko sa stalo jeho baštou. Ak sme teda chceli byť výnimočný európsky národ, tak dnes sa nám to podarilo.

Parlamentné voľby 2020 skončia pre proslovákov v prípade, že Slovensko nebude mať silný pronárodný subjekt, akceptovateľný pre majoritu proslovenského obyvateľstva, rovnako deštrukčne. Strana Smer zaznamenáva útoky z vnútra – vnútorný rozklad a pokiaľ neprejde personálnou obrodou, je s veľkým otáznikom, v akej sile sa volieb v roku 2020 zúčastní. Zostáva teda SNS a ĽSNS, ktoré sú však pre majoritu slovenských voličov dlhodobo neakceptovateľné. Signalizuje to hlavne takmer dva a pol miliónová skupina voličov s dlhodobým nezáujmom o voľby.

To, že je Slovensko neoliberálna krajina, je mýtus. Dokazujú to hlavne tieto voľby, kde sa jasne ukázalo, že neoliberálneho obyvateľstva nie je na Slovensku ani tretina. Chýba nám len akási pokrokovo-moderná politická strana pre slovenský vidiek. Subjekt, ktorý dokáže nabudiť, združiť a zastabilizovať zvyšok pronárodne mysliacich voličov medzi Bratislavou a Košicami, ktoré sa stali neoliberálnymi baštami. A postaviť by sa dal na Harabinovych voličoch. Takýto subjekt by dokázal byť silným partnerom proslovenským stránám ĽSNS, SNS, Smeru-SD a samozrejme drobným, pronárodným subjektom. Mala by to teda byť moderná politická platforma pre majoritu obyvateľstva, rešpektujúca našu národnú, či komunistickú históriu.

Zdroj: https://blogerskenoviny.home.blog/2019/03/31/katalin-tara-prezidentske-volby-dopadli-zle-parlamentne-dopadnu-horsie/

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár