Prezidentské voľby: v druhom kole Čaputová so Šefčovičom

· Čas čítania: 1 min.
Foto: ŠÚ SR
 Piate prezidentské voľby vyhrala v prvom kole s prehľadom Zuzana Čaputová. Najväčšiu podporu mala v Bratislavskom kraji, takmer 60 percent. Najhoršie dopadla v Prešovskom kraji, kde získala o polovicu menej hlasov.
V druhom kole sa stretne so smeráckym kandidátom Marošom Šefčovičom.
Expremiérka Iveta Radičová vyhlásila, že „Výsledky prvého kola prezidentských volieb ukázali vysoký dopyt po zmene na slovenskej politickej scéne.“ Ide o hrubé zavádzanie, keďže o žiadnu zmenu nejde. Po prvé preto, že Čaputová je pokračovaním odchádzajúceho prezidenta Kisku. A po druhe preto, že Čaputová získala 40 percent zo 49 percent hlasov oprávnených voličov. V praxi teda má podporu len 19,77 percent. Verejne vyhlasuje, že chce byť prezidentkou všetkých, reálne ju však podporila necelá 1/5 plnoletých slovenských voličov.
V druhom kole bude proti Čaputovej stáť europoslanec Maroš Šefčovič. Pronárodne orientovaný volič teda bude mať problém, komu odovzdať svoj hlas.
Šefčovič sa dostane do druhého kola najmä kvôli tomu, že kotlebovci nedokázali prekonať svoju nerozumnú pýchu a že v tomto dôležitom okamihu nespojili sily so Štefanom Harabinom. Spolu mohli mať 25%, takto nemajú ani jeden nič. Kotleba akurát zistil, že má podporu asi 5% všetkých voličov, čo je sotva na hranici zvoliteľnosti do parlamentu.
Štefan Harabin priznal porážku a vráti sa na Najvyšší súd.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

2 Responses

  • Vo voľbách sa nehrá na to, koľko ľudí zostane doma, ale koľko príde voliť. Šermovanie účasťou je taký chabý pokus zrelativizovať výsledok. Tým, čo neprišli voliť, zrejme nezáleží na tom, ktor bude prezidentom. Nikdy nebude 100%-ná účasť.

Pridaj komentár