Príčiny súčasnej mizérie

· Čas čítania: 2 min.

Kto tomu uverí… Sú štúdie, podľa ktorých vraj naše správanie ovplyvňuje prostredie viac, ako sme schopní si uvedomovať. Možno na tom niečo bude, aj vzhľadom k momentálnej situácii vo svete, pri aktuálnom dôraze na morálku, že. Čo sme si v minulých desaťročiach zasiali, to asi žneme.

Václav Havel bol koncom osemdesiatych rokov ikonou mládeže. Rebel, slobodomyseľný, statočný, inteligentný, ovládajúci angličtinu. Predstavoval symbol, ducha Západu. Komunizmus už paradoxne ľuďom smrdel zatuchlinou, Západ umožňoval žiť slobodu, neresti, poklesky. Drogy a sex.

Čo taký Husák, čo taký Jakeš? O čom to v telke neustále točia? My chceme farby! Plasty, farebné igelitové tašky, farebné malinovky v plaste, ešte lepšie v plechovke, červená plechovka s veľkým názvom čarovnej rastliny Koka, to je niečo!

Čo sa stalo, už sa neodstane. Teraz, keď si možno uvedomujeme dôsledky našich rozhodnutí z minulosti (rok 1989), vieme vytriediť dobré od zlého, teraz nastáva čas konať, vykonať rázne zmeny. Úlohou kompetentných je dnes zvrátiť nepriaznivú tendenciu. Ukázať nejakú perspektívu.

Cieľom by malo byť podľa mňa jednoznačne teraz reformovanie postoja k sexualite a intímnosti, rovnako ako k iným druhom skrytej sily. Od druhej polovice sedemdesiatych a v začiatkoch osemdesiatych rokov tieto prvky života začali dosahovať kritického stavu, hlavne nástup nebezpečne vyzývavej sexuálnej slobody – propagácia nihilizmu. V priebehu toho obdobia prišlo k niekoľkým príšerným prejavom zneužitia – alebo išlo len o nepochopenie — moci a sexuality. Najzjavnejší je asi AIDS. Taktiež vyšlo najavo, ako veda zneužívala svoju moc – poškodenie ozónovej vrstvy, odlesňovanie, skleníkový efekt.

Tieto odstavce patria podľa astrológie ľuďom narodeným v priebehu druhej polovice sedemdesiatych a na začiatku osemdesiatych rokov. Oni majú vo svojom živote v tomto smere konať, majú vziať do rúk kormidlo a viesť spoločnosť iným, lepším smerom.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár