Priorita hospodárskej politiky vlády je znížiť verejný dlh

Konsolidácia slovenských verejných financií bude počas funkčného obdobia terajšej koaličnej vlády patriť medzi jedny z najdôležitejších prioritných úloh. Ich ozdravenie si bude vyžadovať prijať celý rad konkrétnych opatrení na oboch stranách štátneho rozpočtu a keďže sa ich deficit počíta k HDP aj opatrenia na jeho rast. Nikto nepochybuje, že medzi prijaté opatrenia budú aj vyššie daňové percenta niektorých z nepriamych daní, vyššie zdaňovanie kapitálového trhu čo sa týka predovšetkým jeho optimalizácie pre čoraz väčší počet jeho účastníkov, redukcia výdavkov na spravovanie vecí verejných v štátnej a verejnej správe a takto by sa dalo pokračovať. Netreba sa spoliehať, že júnový pokles úrokových sadzieb zo strany ECB znení úrokové sadzby na úvery a vklady, keďže banky oneskorené zníženie základnej úrokovej sadzby už dávno započítali do ceny ich bankových produktov. Z dôvodu narastajúcej zadlženosti bude koaličnú vládu najviac zaujímať jej dopad na výnosy zo štátnych dlhopisov, keďže na začiatku roka naplánovaných 10 miliárd eur na pre financovanie potrieb štátneho dlhu sa už minulo za prvý polrok tohto roku.

Z ponúkaných návrhov si bude vláda vedieť vybrať

Nikto z nás nepredpokladá krach alebo bankrot slovenskej ekonomiky, keďže deficit verejného dlhu pod 60 percent k HDP plníme ako jedna z mála ekonomík eurozóny. S čím máme problémy je deficit verejných financií k HDP pod 3 %, ktorý sme za vládnutia troch premiérov v rámci jedného ich funkčného obdobia vykázali vo výške 4,9 percenta, bez ďalšieho komentára. Z viacerých strán nám prichádzajú námety ako terajší deficit verejných financií nielen znížiť ale aj dlhy zaplatiť. Niektorí navrhujú privatizovať štátny podniky, ktorých manažovanie je zo strany vládnych politických zástupcov väčšinou neefektívne, často stratové. Z výnosu týchto nie strategických štátnych podnikov by sa zaplatili dlhy alebo investovali do štátnych dlhopisov. Medzi ďalšie návrhy zaraďujeme zavedenie len adresného systému štátnej pomoci, doterajšie kompenzácie cien energií pre všetkých, by sa už nemali opakovať. Treba sa tiež pozrieť na stav hospodárenia s pôdou vo vlastníctve štátu , ktorý je zaťažený opakovanými kauzami medzi Poľnohospodárskou platobnou agentúrou , Slovenským pozemkovým fondom a Štátnymi lesmi, predovšetkým z dôvodu nedokončeného ich vysporiadania, bez ktorého nie je možné dosiahnuť právny stav a takto by sme pokračovali.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár