Priority Milana Krajniaka a Štefana Harabina

· Čas čítania: 4 min.

V rámci marcovej témy mesiaca sme s rovnakou otázkou oslovili všetkých relevantných kandidátov na prezidenta SR (tých, ktorí skutočne kandidovali, a zároveň sa ich preferencie v tom čase pohybovali nad dvomi percentami hlasov). Otázka znela: Čo považujete za vašu najväčšiu prioritu a aké by boli vaše prvé kroky v prípade, že by ste sa stali prezidentom SR? Akým smerom by ste sa snažili ovplyvniť zahraničnopolitickú orientáciu SR a do akej miery by ste využívali právomoci prezidenta v prospech občanov SR?

Dňa 14. 1. boli oslovení: Robert Mistrík, Zuzana Čaputová, Štefan Harabin, Béla Bugár, František Mikloško, Milan Krajniak, Eduard Chmelár, Marián Kotleba. Dňa 23. 1. aj Maroš Šefčovič, ktorý ohlásil kandidatúru neskôr. Všetkým sme zaslali spomínanú otázku na ich oficiálne volebné e-maily, každému sme dali na vypracovanie odpovede sedem dní a vymedzili mu rovnaký rozsah. Odpovedali len Štefan Harabin a Milan Krajniak.

Odpoveď Milana Krajniaka:

Slovenský prezident má silné právomoci, len doterajší prezidenti ich veľmi nevyužívali na pomoc ľuďom. Podľa ústavy iba prezident rozhoduje o tom, kto bude predsedom vlády, nie je pri tom viazaný príkazmi a rozhoduje iba podľa svojho presvedčenia.

Ak dostanem dôveru voličov, za budúceho predsedu vlády vymenujem po voľbách iba takého kandidáta, ktorého vládna väčšina vopred v parlamente schváli tieto tri zákony:

1. Zákon o exekučnej amnestii. Aby sa ľudia mohli oslobodiť od dlhov a vrátiť k dôstojnému životu. Istinu musí zaplatiť každý, ale úroky, penále a poplatky exekútorom budú odpustené.

2. Zákon o rodičovskom bonuse. Aby sme vzdali úctu rodičom, ktorí výchovou detí zabezpečili nášmu národu budúcnosť, pridáme k dôchodku rodičovský bonus 50 eur mesačne za každé vychované a pracujúce dieťa.

3. Zákon o daňovej spravodlivosti. Aby sme získali finančné zdroje na zvýšenie platov, rozvoj školstva a zdravotníctva, energetické monopoly, banky a telekomunikační operátori musia platiť oveľa vyššiu sadzbu dane z príjmu než ľudia, ako aj domáci malí a strední podnikatelia. Preto zavedieme daňový strop vo výške 19 percent pre ľudí a slovenských podnikateľov, ale banky budú platiť minimálne 30 % daň a energetické monopoly minimálne 40 % daň z príjmu.

Využil by som svoje kompetencie podľa čl. 102 ods. 1 Ústavy a pozval by som si postupne všetkých členov vlády na stretnutie do Prezidentského paláca, aby som s nimi dohodol pravidelnú komunikáciu o riešení podnetov, s ktorými sa občania budú na mňa obracať v jednotlivých rezortoch.

Verím, že my Slováci už nie sme malé deti, aby sme si museli od tých veľkých vo Washingtone, Berlíne alebo v Moskve pýtať dovolenie, ak chceme niečo urobiť. Sme šikovný a kultúrne vyspelý národ, my už máme na to, aby sme prekonali problémy a posunuli sa ako štát výrazne dopredu. Tomuto verím a takýto program chcem presadzovať aj v budúcnosti.

Odpoveď Štefana Harabina:

Do prezidentských volieb idem s jasnou víziou: Za Slovensko, tradície a právny štát. Z toho vyplýva, že mojou absolútnou prioritou je zachrániť štát a ochrániť tradičnú rodinu. Vo funkcii prezidenta ako prvé vypoviem Istanbulský dohovor, do troch dní a bez diskusie, lebo bez diskusie bol aj podpísaný. Ak budem hlavou štátu ja, Slovenská republika nebude figurovať na žiadnych dokumentoch, ktoré zavádzajú škodlivú gendrovú ideológiu zameranú na rozklad rodiny. Budem brániť našu identitu, naše kultúrne a náboženské, ale aj morálne tradície.

Ako prezident budem striktne dodržiavať Ústavu Slovenskej republiky a budem dohliadať na to, aby sa po nej nešliapalo. Občania Slovenska si zaslúžia žiť v pokojnom prostredí a prosperujúcej spoločnosti humánnych hodnôt a práva. V právnom štáte nie je možné zavedenie prezumpcie viny v niektorých otázkach či útočiť na nezávislosť súdnictva. S tým súvisí aj ďalší môj krok v prezidentskom úrade: zriadim v prezidentskej kancelárii stredisko bezplatnej právnej pomoci pre slovenských občanov.

Spoločnosti sa neustále podsúva teória o obmedzených právomociach prezidenta. No prezident má okrem reprezentatívnych funkcií ústavné oprávnenie, ale i povinnosť zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov. A ak niektorí tvrdia, že prezident predsa nemá moc tvoriť ani ovplyvňovať legislatívu, tak ja hovorím, že ako prezident nepodpíšem programové vyhlásenie vlády, kde nebudú zakotvené zmeny, ktoré sú pre ľudí podstatné. Napríklad v sociálnej oblasti. Jednoducho nie je možné, aby v štáte, kde sa vláda pýši silnou a rastúcou ekonomikou, bolo 800 000 dôchodcov, ktorí majú dôchodok nižší ako 500 eur! (Nehovoriac o tom, že počúvame, že na každého migranta, ktorý sem príde, by štát mohol a mal vynaložiť 800 eur mesačne.)

Musíme aktívne presadzovať naše národné a štátne záujmy a oficiálne odmietnuť všetky dokumenty, ktoré boli prijaté na podporu masovej migrácie na Slovensko. Ilegálnu masovú migráciu do Európy považujem za veľmi dôležitý problém, ktorý môže rozhodnúť o bytí či nebytí európskych národov. Ak toto nebezpečenstvo podceníme, bude to koniec nášho doterajšieho života v relatívnom bezpečí. Pritom podľa medzinárodného práva, konkrétne Viedenského dohovoru o zmluvnom práve, všetky dohody, ktoré vzniknú pod tlakom, sú neplatné. A taký tlak zo strany Bruselu a niektorých štátov EÚ je faktami preukázateľný. Budem iniciovať všetky aktivity vedúce k presadeniu antimigračnych opatrení v rámci V4, ale aj v celej Európe, ktorá je v stave mimoriadneho ohrozenia.

Za zásadné negatíva v zahraničnej politike nášho štátu považujem nedodržiavanie medzinárodného práva – priamou podporou vojenských útokov proti suverénnym štátom v rozpore s Chartou OSN, podporou medzinárodných sankcií a podporou formujúceho sa fašistického režimu v susednej Ukrajine, a úplnú absenciu vlastných postojov v medzinárodných vzťahoch – napríklad ignorovanie útokov proti štátom V4 v zjavne vymyslených obvineniach.

Som presvedčený, že každá zásadná zmena v zahranično-politickom smerovaní je uskutočniteľná len na základe zistenia vôle ľudu prostredníctvom referenda. Nie je možné, aby politici prijímali dôležité politické rozhodnutia za celý národ, vediac, že idú proti jeho vôli.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár