Príručka prežitia: Po kolapse I.

foto: pixabay

Už od prvého čísla Zem&Vek, ktoré vyšlo v máji 2013, sme zverejňovali v podobe 5-dielneho seriálu text od argentínskeho autora Fernanda Ferfala Aquirreho, ktorý na vlastnej koži zažil ekonomický kolaps svojej krajiny. Po jeho nedávnom opätovnom publikovaní na našej webovej stránke pokračujeme 15-dielnym seriálom inštruktora kurzov prežitia Patrika Žitníka, ktorý v tlačenom časopise vychádzal od októbra 2013 do decembra 2014.

Každá vláda má pre prípad kolapsu vypracované tzv. akčné plány. Keď však kolaps nastane, nik nevie povedať či všetko, čo bolo pripravené, bude fungovať. Najväčší chaos bude vtedy, keď sa to stane. Preto najdôležitejšie je zvládnuť a prežiť prvých 48 hodín. Po 48 hodinách sa situácia stabilizuje tak, že sa dá použiť ako východiskový bod pre rozhodovanie ako ďalej postupovať. Ak hrozba nie je bezprostredná a je možné rátať aspoň s čiastočne zavedeným a ako tak fungujúcim systémom vo vašom okolí, môžete na tom stavať. V prípade opaku je nutné, aby ste prebrali iniciatívu a všemožne sa snažili situáciu vyriešiť s cieľom vášho prežitia.

Potrebujete sa rozhodnúť ako budete postupovať. Mali by ste vychádzať z týchto základných predpokladov:
1. Posúdenie miery rizika vo vašej oblasti so zreteľom na ohrozenie vášho života.
2. Posúdenie miery fungovania spoločenského systému v danej oblasti.
3. Posúdenie vašich materiálnych možností na prežitie v danej oblasti.
4. Posúdenie vašich odborných schopností a zručností potrebných v danej situácii.
5. Posúdenie vašich informácií o určených mobilizačných alebo iných pomocných vojenských, záchranárskych ešte fungujúcich objektoch, kde by ste mohli nájsť prípadnú pomoc.
6. Posúdenie vašich možností na presun z ohrozenej zóny do inej bezpečnejšej alebo do miesta, ktoré ste si prípadne naplánovali a upravili na svoje dlhodobé prežitie. Niekedy nie je čas na dlhé prípravy alebo rozmýšľanie a všetko je pod časovým tlakom. V takej situácii sa preferuje základné pravidlo prežitia. Opustenie oblasti a vyhľadanie iného bezpečnejšieho miesta. Potom bude dosť času starať sa o všetko ostatné. V prípade, že nie ste bezprostredne ohrození, po vašom rozhodnutí musí nasledovať príprava na realizáciu vášho plánu. Určitý čas vám zaberie základný zber informácii o vašom okolí, zabezpečenie potravín, tekutín, oblečenia, prípadného dopravného prostriedku na odchod z ohrozenej zóny a pod. Tento čas sa dá ušetriť v prípade, že ste na základe určitých indícii s niečím podobným rátali a aspoň čiastočne ste sa na takúto možnosť pripravili. V tejto časti si rozoberieme situáciu, keď bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí. Nachádzate sa v zóne s ešte fungujúcim aspoň základným systémom, ale neviete do kedy to takto vydrží. V takomto prípade nie je dôvod na rýchle konanie a paniku. Vašou prvou starosťou je nájsť si také miesto, ktoré vám zabezpečí a poskytne aspoň základné možnosti pre život. Dostatok vody bez použitia elektrickej energie na jej dopravu alebo čerpanie, dostatok paliva, vykonávanie základnej hygieny bez väčších nárokov na dezinfekciu, možnosť aspoň základnej likvidácie odpadu, skladovanie potravín bez využitia energií a možnosť získavania nejakej základnej potravy vlastnou činnosťou. A čo je dôležité, v takej vzdialenosti, aby ste sa tam vedeli bezpečne a čo najrýchlejšie presunúť. Ideálne by bolo, ak by sa to miesto nachádzalo v oblasti rozvinutej malej komunity, napr. malej dediny.

Vašou základnou starosťou je potom v čo najkratšom čase zabezpečiť vaše okolie a ubytovací priestor proti prípadným nepokojom, rabovaniu a násilnostiam. Obytný priestor v prípade vojnového konfliktu a možnosti použitia zbraní hromadného ničenia je nutné ešte izolovať od vonkajšieho priestoru pomocou dostupných prostriedkov ako sú pásky, pripadne použiť improvizované filtre, ktoré si môžete na danom mieste sami vyrobiť. Ďalšou základnou starosťou je zabezpečiť všetko potrebné na prežitie, tak aby ste čo najmenej opúšťali svoj priestor, v ktorom sa rozhodnete prečkať to najhoršie obdobie. Je nutné rátať s dobou aspoň 6 mesiacov. Potrebujete stravu a základné koreniny, cukor, tekutiny, základné lieky, dostatok teplého oblečenia, veľké množstvo peňazí alebo cennosti, hygienické potreby, prostriedky na individuálnu ochranu napr. strelné zbrane, nejaké základné náradie na bežnú opravu a údržbu, zásobu odborných kníh, niečo pre zábavu a zlepšenie psychickej nálady a pod. V prípade, že budete musieť svoje miesto z akéhokoľvek dôvodu opustiť, aj núdzový prostriedok na dopravu. Je na vás či sa rozhodnete vytvoriť malú komunitu založenú na dôvere alebo sa budete starať sami o seba. Vo všeobecnosti platí, že dobre fungujúca komunita je oveľa efektívnejšia. Komunita poskytuje zázemie a pocit spolupatričnosti, oveľa viac vedomostí a vzájomnú pomoc, pri ktorej môžete realizovať aj náročnejšie úlohy. Komunitu zväčša riadi jedna osoba uznávaná všetkými jej členmi. V krízových situáciách je komunita najzraniteľnejšia pri vytvorení zlej riadiacej štruktúry. Jej efektivita alebo šanca na prežitie bude závisieť od „správnych“ rozhodnutí, ktoré nemajú nič spoločné s citmi a budú sa riadiť prísnym pravidlom prežitia aj za cenu obetí. Veľkosť komunity závisí od priestoru a množstve zdrojov, či potravín, ktoré si dokáže zabezpečiť.

Zabezpečenie životných a bezpečnostných potrieb pre každého člena komunity je jej primárnym cieľom. Mala by zabezpečovať:

Obranu určeného územia, vytvorením „domobrany“ s presne určenou hierarchiou, základné zdravotné zabezpečenie, dopĺňanie základných liečiv z prírodných zdrojov využitím liečivých rastlín, výrobu nástrojov a technických prostriedkov, vytváranie zdrojov potravín, výrobu základných produktov dennej spotreby, výchovu a vzdelávanie prípadnej mládeže a detí, spracovanie blízkych prírodných zdrojov a pod. Takáto komunita je sebestačná a má dostatok surovín alebo vlastných výrobkov, ktoré môže vymieňať s inými komunitami v okolí. Na rozdiel od samostatného jednotlivca má komunita tendenciu rozvíjať sa a rásť, čo v konečnom dôsledku znamená prežitie „civilizácie“. Situáciu, keď hrozí bezprostredné nebezpečenstvo, nič nefunguje a okolie je zničené, si rozoberieme v budúcom čísle.

Autor je lektorom kurzov prežitia – http://www.armytraining.sk.

Patrik Žitník

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply