Príručka prežitia: Po kolapse II

· Čas čítania: 5 min.
foto: treehugger

Už od prvého čísla Zem&Vek, ktoré vyšlo v máji 2013, sme zverejňovali v podobe 5-dielneho seriálu text od argentínskeho autora Fernanda Ferfala Aquirreho, ktorý na vlastnej koži zažil ekonomický kolaps svojej krajiny. Po jeho nedávnom opätovnom publikovaní na našej webovej stránke pokračujeme 15-dielnym seriálom inštruktora kurzov prežitia Patrika Žitníka, ktorý v tlačenom časopise vychádzal od októbra 2013 do decembra 2014.

V minulej časti sme rozoberali, ako postupovať po vypuknutí kolapsu v prípade, že sa váš život nenachádza v akútnom ohrození. Čo však robiť, ak vám hrozí bezprostredné nebezpečenstvo, nič nefunguje a okolie je zničené tak, že neumožňuje vašu ďalšiu existenciu v danej lokalite?

Pri rýchlej a rozsiahlej pohrome je len vecou náhody (byť v správnom čase na správnom mieste), či si zachováte vlastný život. V počiatočnom chaose hrajú hlavnú úlohu okolnosti, dôležitý je však aj váš psychický stav. Nik vám nedá efektívny a zmysluplný návod ako to prežiť. Zber informácií však vaše šance zvyšuje. Počúvanie rozhlasu a TV (v prípade, že ešte fungujú) a výziev pre obyvateľstvo vo vašom okolí bude pre vás životne dôležité. Získate aspoň aký – taký prehľad o tom čo sa deje a o vážnosti situácie.

Hlavné zásady záchrany počas prebiehajúcej pohromy:
1.Spoliehajte sa len na seba a nerátajte s pomocou od iných.
2.Snažte sa hodnotiť situáciu objektívne a robiť všetko preto, aby ste si zachránili vlastný život.
3. Robte len to, čo už máte nacvičené alebo v tom mate skúsenosti. Improvizácia si vyžaduje veľa času a ten spravidla nemáte.
4. Vždy rátajte s horším priebehom, zľahčovanie vás môže stáť život.
5. Prispôsobujte svoje myslenie a konanie situácii a nie naopak. Vyhnete sa tým ešte väčším problémom.
6. Rátajte len s tým, čo máte na sebe a čo viete, veľakrát vám nič iné neostane. Ak prežijete prvých 48 hodín v oblasti, kde sa situácia rapídne mení z minúty na minútu, môžete si gratulovať. Ako prvú dôležitú vec budete riešiť odchod (únik) z tejto krízovej oblasti. Aj veľa ľudí znalých problematiky podceňuje presuny. Bezpečný presun je veľmi namáhavá a problematická vec. Využite všetky dopravné prostriedky, ktoré sú k dispozícii. V prípade, že vám nič iné neostáva, musíte oblasť opustiť peši. Najčastejšie sa budete presúvať asi skryto a tak, aby ste sa vyhli zbytočným problémom ako sú davy, možný agresor, zamorené oblasti a podobne. I keď sa snažíte rýchle opustiť nebezpečnú oblasť, presun si dobre premyslite a urobte všetko pre to, aby ste mohli včas ovplyvniť všetky možné situácie a strety.

Dodržiavajte základné zásady:

Byť oblečený v prírodných farbách, pohybovať sa nepravidelne a načúvať okoliu, či nepočujete podozrivý zvuk. V prípade takéhoto zvuku je lepšie schovať sa a ubezpečiť sa, že vám nehrozí nebezpečenstvo, ešte pred tým ako sa dáte spoznať alebo sa niekomu ukážete. Vyhýbajte sa otvoreným oblastiam ako sú lúky a polia. Pohybujte sa v polozakrytých alebo úplne zakrytých priestoroch lesov. Pred vstupom na otvorené plochy sa poriadne rozhliadnite
a vyčkajte nejaký čas, aby ste sa uistili, že priestor je relatívne bezpečný. Všetky činnosti počas vášho presunu a pobytu v teréne robte skryto a tak, aby ste na seba zbytočne neupozorňovali. Ide hlavne o všetky činnosti spojené s ohňom, dym cez deň a svetlo ohniska v noci je vidieť do ďaleka. Miesta na spánok si vyberajte s rozumom, aby sa k vám nik nedostal nepozorovane, či už osoby alebo zver. Najlepšie sú na to húštiny alebo husto zalesnený a veľmi strmý svah.

Skúsený a vycvičený človek výdrží so zápalkami, oblečením, čo má na sebe a nožom veľmi dlhý presun. Pre všetkých menej skúsených tu uvádzam základné druhy pomôcok, ktoré by ste pri sebe mali mať, aby ste sa vedeli presunúť bez akéhokoľvek ďalšieho zabezpečenia alebo pomoci. Podmienkou však je, aby vás množstvo vecí a potravín nezaťažovalo a umožňovalo vám pohodlnú chôdzu a efektívny pohyb. Pamätajte, že denne by ste mali prejsť aspoň 20 km, so všetkým čo si ponesiete.

Čo teda potrebujete? Turistické alebo polovojenské oblečenie, kvalitné outdorové topánky, nepremokavý kabát s podšívkou v prípade zimného počasia, čiapku, šál, základne spodné prádlo, mikinu alebo flisovú bundu s presahom na krk, aspoň 6 párov ponožiek, rukavice (najlepšie kožené alebo pracovné), gamaše, pršiplášť alebo poncho do dažďa, celtu alebo väčší igelit, karimatku, spací vak s teplotným komfortom aspoň do -15 stupňov, batoh s objemom aspoň 65 litrov, základné hygienické potreby, hodinky, pero alebo ceruzku a papier, prípadnú mapu vášho okolia, aspoň dvojlitrovú plastovú fľašu na vodu, malý varič, ešus, príbor, nôž, baterku s náhradnými monočlánkami, klasickú športovú buzolu, malý ďalekohľad, zapaľovač a zápalky, pevnú aspoň 10-metrovú šnúru, igelitové tašky, krém na ruky a tvár, balzam na pery, malú lekárničku so základnými liekmi. Zámerne neuvádzam stravu, nakoľko v prípade teplého počasia sa všetko dá nájsť v prírode, a v zime si treba zabezpečiť potravu lovom alebo zberom dostupných zvyškov lesných plodov, napr. šípok. Voda sa dá doplniť po jednoduchej úprave z dostupných zdrojov ako je tečúci potok alebo v zime sneh. Samozrejme, ak je možné zohnať stravu iným spôsobom, z opustených obydlí alebo obchodov, je dobré tak urobiť. V zásade sa odporúča mať pri sebe stravu na jeden deň ako nedotknuteľnú núdzovú dávku pre veľmi krízový stav. S touto výbavou by ste mali vydržať niekoľko najťažších týždňov. Vašou prvoradou úlohou je dostať sa do bezpečnej oblasti alebo do oblasti nezasiahnutej pohromou v tak veľkom rozsahu ako to bolo vo vašom okolí a tam vyhľadať pomoc. V prípade, že pohroma bola rozsiahla a takéto miesto neexistuje alebo o ňom nemáte informácie, mali by ste rozmýšľať o dlhodobom prežití. To v sebe zahŕňa vybudovanie sebestačnej komunity so samostatným hospodárstvom a produkciou potravín.
Autor je lektorom kurzov prežitia – http://www.armytraining.sk.

Patrik Žitník

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

VyhlásenieNázory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár