Príručka prežitia: Príprava na kolaps

· Čas čítania: 4 min.
foto: archív

Už od prvého čísla Zem&Vek, ktoré vyšlo v máji 2013, sme zverejňovali v podobe 5-dielneho seriálu text od argentínskeho autora Fernanda Ferfala Aquirreho, ktorý na vlastnej koži zažil ekonomický kolaps svojej krajiny. Po jeho nedávnom opätovnom publikovaní na našej webovej stránke pokračujeme 15-dielnym seriálom inštruktora kurzov prežitia Patrika Žitníka, ktorý v tlačenom časopise vychádzal od októbra 2013 do decembra 2014.

Ak sa snažíme pripraviť na možný kolaps, mali by sme mať aspoň akú takú predstavu, čo sa bude diať a hlavne ako to budeme riešiť. Byt pripravený ešte neznamená byť paranoický. Zvyčajne je neskoro hľadať odpovede a riešenia, ak už začne zlyhávať všetko okolo nás. Čakať pomoc od štátu je veľký omyl. Bývalé mobilizačné plány, kedy sme mohli počítať so skladmi plnými potravín, paliva, vody, oblečenia, funkčnej techniky a zdravotníckych potrieb sú minulosťou. V dnešnej konzumnej demokracii, kde sa všetko prepočítava na zisk, je dlhodobé skladovanie nerentabilné. Všetky mobilizačné záležitosti sa preto riešia poväčšine zmluvou o budúcej zmluve. Čo v praxi znamená, že určené podnikateľské subjekty by to mali mať a v prípade potreby zabezpečiť, ale keďže z toho nemajú žiadny zisk, nevedia kedy to bude niekto potrebovať a nevyplývajú im nejaké špecifické povinnosti, určite sa tým nejako vážne nezaoberajú.

Skúste si teda predstaviť, čo by ste robili, ak by došlo k akémukoľvek kolapsu. Mali by ste si odpovedať na tieto základné otázky:
1. Ako si zabezpečíte potraviny, vodu (tekutiny), útočisko, bezpečie, energiu?
2. O koľko osôb sa musíte postarať?
3. Je to len na vás alebo do toho zapojíte aj nejakých iných ľudí, či vytvoríte malú komunitu, ktorá bude samostatná, izolovaná a bude spoločne riešiť všetky problémy?
4. Sú vaše vedomosti a zručnosti dostačujúce aby ste niečo podobné zvládli ak nebudete mať prístup k iným zdrojom odborných informácii?
5. Aký je váš zdravotný stav? Obídete sa dlhodobo bez špecializovanej lekárskej pomoci? Nepotrebujete základnú zásobu liekov?
6. Ráta váš plán s vašou fyzickou kondíciou a kondíciou osôb, ktoré do plánu zahrniete?
Zásoba potravín (aspoň na mesiac) by mala pozostávať z ľahko skladovateľných, dlhodobo konzumovateľných potravín. Zároveň by mala zabezpečovať komplexnú škálu výživných látok. Zloženie potravín by malo byt rôznorodé a nenáročné na prípravu. Potraviny na vidieku budú oveľa dostupnejšie ako v mestách a hlavne vlastná produkcia potravín je z dlhodobého hľadiska na vidieku oveľa ľahšia…

Pitná voda nemusí byť dostupná, preto myslite na rôzne zdroje, odkiaľ ju budete brať. Je dobré mať prostriedky na čistenie vody. Rôzne chemikálie alebo špecializované prenosné filtre na vodu, dnes už bežne dostanete v predajniach pre outdoor aktivity. Tak môžete piť napr. dažďovú vodu alebo vodu z blízkeho  potoka, samozrejme po jej úprave a prevarení. Bez energie a sieti prídeme o teplo a svetlo, nebudú fungovať bežné prostriedky na varenie, komunikáciu, nedostaneme sa k našim úsporám uloženým v bankách. Z tohto dôvodu ak aj neobmedzíte z preventívneho hľadiska svoju závislosť na veľkých dodávateľoch energií, určite majte doma zásobu peňažnej hotovosti, nejaký varič na iné palivo (vhodne sú variče na plyn v prenosných fľašiach, kde jedna veľká fľaša výdrži pri rozumnom používaní až 2
mesiace) a dobré vybavenie na zabezpečenie tepla ako oblečenie a kvalitné spacie vaky. Pre zabezpečenie svetla majte doma malé množstvo sviečok.

Výber útočiska je veľmi dôležitý, pretože má vplyv na vašu bezpečnosť. Bezpečné útočisko by malo mať možnosť poskytovať zdroje na doplnenie zásob, relatívny komfort, ochranu pred vonkajšími vplyvmi (myslené násilím), niekoľko samostatných únikových trás, dostatočný výhľad do okolia…

Komunita vám zvyšuje šancu na prežitie. Vždy je výhodnejšie spojiť sa s niekoľkými podobne zmýšľajúcimi osobami, na ktoré sa viete spoľahnúť. V ideálnom prípade sa snažte mať vždy vo svojej komunite zastúpenie rôznych potrebných profesii (napr. lekár, vojak, obrábač kovov, záhradkár a pod.), ktoré vám zabezpečí relatívne zmysluplné riešenie problémov, s ktorými sa stretnete. Vedomosti sú jednou z najzákladnejších potrieb. Nik nevie všetko a preto základná odborná literatúra z rôznych oblastí dôležitých pre prežitie by nemala chýbať vo vašej knižnici. Vzdelávajte sa v oblastiach, o ktorých si myslite, že sa vám zídu. Vedomosti a zručnosti, ktoré mate vám navyše dodajú potrebnú sebadôveru a zvýšia psychickú odolnosť. Netreba podceňovať ani fyzickú kondíciu. Mali by ste si uvedomiť, že pri akýchkoľvek hraničných situáciách sa na slabých ľudí neberie ohľad. Preto venujte pozornosť aj ovládaniu zbrane, základnej sebaobrane, či štandardnej fyzickej kondícii.

Autor: Patrik Žitník

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár