Príručka prežitia: Zachovanie zdravia

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Už od prvého čísla Zem&Vek, ktoré vyšlo v máji 2013, sme zverejňovali v podobe 5-dielneho seriálu text od argentínskeho autora Fernanda Ferfala Aquirreho, ktorý na vlastnej koži zažil ekonomický kolaps svojej krajiny. Po jeho nedávnom opätovnom publikovaní na našej webovej stránke pokračujeme 15-dielnym seriálom inštruktora kurzov prežitia Patrika Žitníka, ktorý v tlačenom časopise vychádzal od októbra 2013 do decembra 2014.

Zabezpečenie základnej zdravotnej pomoci sa po pohrome alebo kolapse stáva otázkou prežitia. O čiastočnom zabezpečení môžeme hovoriť vtedy, ak v poškodenej oblasti budú pôsobiť zložky civilnej ochrany, armády alebo Červeného kríža. Aj v takom prípade bude zdravotná pomoc veľmi obmedzená. Zložitejšie alebo náročnejšie lekárske zákroky sa búdu podriaďovať podmienkam a materiálnym možnostiam. Ani v prípade dostupnosti takejto pomoci sa netreba spoliehať, že bude dostupná pre každého. Jej poskytnutie sa bude hodnotiť z hľadiska potrieb a priorít. Predstavu si môžeme urobiť podľa súčasných vojnových konfliktov, kde má napr. zdravie vojaka prednosť pred zdravím bežného občana.

Moderná medicína, ktorá je závislá na vyspelých technických prostriedkoch, pracuje na princípe prevozu pacientov do centra odbornej lekárskej starostlivosti. V prípade, že takéto centrá prestanú pracovať, je tu veľký problém. Ak takéto centrum nebude dostupné, poskytovanie zdravotnej pomoci sa obmedzí na základné úkony.

V prípade celkového a veľkého kolapsu, kde nemôžeme uvažovať ani o čiastočnom zdravotnom zabezpečení, udržanie a znovuzískanie zdravia bude predovšetkým o odbornej, základnej materiálovej pripravenosti a prevencii. V podstate sa musíte spoľahnúť v oveľa väčšej miere sami na seba.

Je samozrejme možné, že sa dostanete do styku s osobami, ktoré pôsobili v zdravotnom systéme. Majú veľké vedomosti a skúsenosti, ale budú mať obmedzené možnosti. Kvalita a úspech ich práce potom bude záležať na materiálnom vybavení, ktoré budú mať k dispozícii. Takže v danej situácii všetci, aj medicínsky nevyškolení, budú musieť riešiť svoje zdravie. Tí uvedomelejší ešte skôr, ako začnú mať zdravotné problémy.

Výhodou oproti minulosti je vyššie povedomie ľudí o pôvode a šírení chorôb, význame hygieny, prístupu k rôznym zraneniam, zmysle sterilného a vzdušného prostredia a izolácie chorých od zdravých členov skupiny. Nevýhodou je strata znalostí z ľudového liečiteľstva. Je jasné, že pri nedostatku farmaceutík bude nutnosťou začať zasa využívať na prevenciu a liečenie prostriedky bežné dostupné v prírode.

Za základ považujeme hygienu všeobecne. Dodržiavaním hygieny môžeme predísť porušeniu pokožky ako prvej bariéry proti narušeniu vnútorného prostredia, prítomnosti vonkajších a vnútorných parazitov alebo sekundárnej kontaminácii stravy a vody.

Problémom budú epidémie. Na zabezpečenie improvizovanej hygieny môžeme použiť bežne dostupné veci ako sú slnečné žiarenie, vietor, prevarená voda, moč, popol a „aktívne“ uhlie, s trochou vedomostí mydlo (veľmi zjednodušene zvarené tuky + popol), šampóny z rastlín s vysokým obsahom saponínov (listy brezy, mydlica, lipkavec, sedmokráska), krvavec, kuklik, mäta a mnoho ďalších…

Rastliny môžeme použiť výhodne aj ako repelenty (šalvia, vratič, palina,…) alebo dezinfekčné roztoky s antibakteriálnymi účinkami (cesnaky, slez, lopúch, chmeľ, alchemilka). Vlasy by mali byť ostrihané na krátko kvôli zabráneniu prítomnosti parazitov a celkovému spevneniu pokožky vlasovej časti hlavy. Nechty takisto krátke. Koža čistá a suchá, primerane vystavovaná slnku. Ruky čisté kvôli už spomínanej kontaminácii stravy a vody. Dôležitá je starostlivosť o ústnu dutinu… Bolesť zubov a prítomnosť aftov prestáva byť dekoračná záležitosť v momente, keď nie ste schopný spracovať potravu.

Konzumácia pokazeného, jedovatého alebo len infikovaného jedla alebo vody vám minimálne spôsobí bolesť a pripraví vás o tekutiny a morálku. V tomto momente je znalosť využitia aktívneho uhlia, možnosť nariedenia obsahu žalúdka a dávenia výhodou.

Nesmieme zabudnúť na oblečenie, ktoré je možné ošetrovať, napr. vyvarením, vymrazením, zbavením parazitov v mravenisku (mravca vyklepete, voš nie), opraním a vysušením na slnku.

Pri bežných ochoreniach alebo problémoch sa môžeme uchýliť k ľudovej lekárni a bylinkám. Napr. na zníženie horúčky sú známe účinky kôry bukov, dubov, menej už vŕby. Podobné recepty v podobe odvarov, čajov či obkladov sa využívajú pri bolestiach hrdla, svalov, pálenia očí, upchatého nosa a pod.

Vždy treba rátať s možnosťou prenosnej choroby a s možným vznikom epidémie v skupine. Preto treba postihnutého vhodne izolovať od zdravých členov skupiny.

V prípade, že už dôjde k poruche zdravia, sa bežný človek zameria skôr na príznaky (bolesť, horúčka, hnačka, krvácanie…) ako na celkové posúdenie stavu a určenie príčiny a následne liečby. Pre tieto stavy je dobré poznať zásady prvej pomoci (zastavenie krvácania, resuscitácia, bezvedomie, šok, fixácia zlomenín, heimlichov manéver, objavenie a ošetrenie omrzlín, podchladenie, popáleniny), ale aj zložitejšie úkony ako možnosť vrátenia kĺbu späť do puzdra alebo ošetrenie otvorenej zlomeniny.

Starostlivosť o pacienta žiaľ nebude končiť príchodom sanitky a je treba pripustiť, že v prípade náročných poranení ošetrenie nebude úspešné a človek za väčších, či menších bolestí zomrie. Môže sa stať, že za určitej, možno špecifickej situácie si budete musieť položiť otázku ako ďalej, pretože trpiaci človek zdržuje skupinu, vyžaduje zvláštnu opateru, je bezpečnostným rizikom pre zdravých a demoralizuje zvyšok skupiny.

Asi si budete musieť odpovedať na tieto otázky: Aké mám možnosti na potlačenie bolesti? Aké poznám prírodné látky ovplyvňujúce vedomie človeka? Vyhovieť alebo nevyhovieť pri prosbe o ukončenie trápenia? I keď sa vám možno tieto jednoduché otázky zdajú trocha nemorálne, je nutné si uvedomiť, že okrem zmeny náhľadu na zdravotnícku starostlivosť a opateru o chorých či zranených sa budete musieť vážne zaoberať aj zmenou vašej filozofie.

Autori: Patrik Žitník, Michal Huťka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár