Príručka prežitia: Základná výbava

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Už od prvého čísla Zem&Vek, ktoré vyšlo v máji 2013, sme zverejňovali v podobe 5-dielneho seriálu text od argentínskeho autora Fernanda Ferfala Aquirreho, ktorý na vlastnej koži zažil ekonomický kolaps svojej krajiny. Po jeho nedávnom opätovnom publikovaní na našej webovej stránke pokračujeme 15-dielnym seriálom inštruktora kurzov prežitia Patrika Žitníka, ktorý v tlačenom časopise vychádzal od októbra 2013 do decembra 2014.

Začíname so seriálom praktických informácií pre všetkých, ktorí by sa chceli pripraviť na prežitie v prípade civilizačného kolapsu, či už v dôsledku vojny, ekonomickej krízy, prírodnej katastrofy alebo politických nepokojov. Dnes si povieme o výbave, ktorú by mal mať nachystanú každý survivalista.

Je užitočné pestovať si základné zručnosti a vedomosti, ktoré nám pomôžu na čas sa zaobísť bez lekárne, potravín, pet fliaš s pitnou vodou, GPS navigácie alebo komfortného spania vo vlastnej posteli. Nemusí nevyhnutne nastať civilizačný kolaps, tieto poznatky sa zídu aj v iných situáciách. Často sa napríklad stretávame s prípadmi, kedy ľudia prišli zbytočne o život dôsledkom nepripravenosti a podcenenia situácie pri bežných túrach alebo pri rôznych rozmaroch prírody, nehodách a podobne.

Preto moja prvá rada znie: Nečakajte až sa niečo stane, ale občas si v pokoji skúste pár samozrejmostí. Založte samostatne oheň bez dostupných pomôcok, s jednou zápalkou a drevom. Uvarte si čaj z liečivých rastlín, ktoré ste si sami natrhali. Skúste sa vyspať v lete len tak na tvrdej zemi pod šírim nebom…

Verili by ste, že človek znalý problematiky výdrží s jedným nožom a balíčkom zápaliek v nehostinnom teréne aj 30 dni? A predsa je to pravda… I keď len polovičná, lebo za tých 30 dní, ktoré by musel niekde stráviť, by si vyrobil kopec pomôcok, vystaval obydlie, zabezpečil si stravu a pitnú vodu… Samozrejme, hovoríme o extréme, lebo sa určite neocitneme v situácii, keď pôjde o prežitie, len so zápalkami a jedným nožom. Je veľa návodov čo si pripraviť a zobrať so sebou. Na to, aby ste v prípade núdze niekde prežili, potrebujete mať aspoň základné vedomosti, musíte byť mierne zručný, mali by ste mať nejaké oblečenie, ktoré umožňuje vykonávať jednoduchý pracovný výkon, základné materiálne vybavenie vrátane malej lekárničky a ako laik samozrejme kopec šťastia.

V každom prípade je vám množstvo vecí na nič, ak ich neviete vhodne využiť. Zápalky vám budú zbytočné, ak s nimi nezaložíte oheň… Nehovoríme o zakladaní ohňa v podmienkach letného slnečného počasia, ale o silnom lejaku alebo snehovej búrke. Všetky vedomosti, ktoré v sebe nosíte, vám zabezpečia okrem jednoduchšieho vyriešenia danej situácie aj psychickú pohodu.

Čo by teda malo obsahovať základné vybavenie, ktoré by ste mali mať pre potreby prežitia v prírode? Ľudia, ktorý sa venujú problematike survivalu, majú na to rôzne názory. Do vybavenia patrí napríklad pršiplášť, malá lekárnička, baterka, pomôcky na rozkladanie ohňa, poľná fľaša alebo termoska, šnúra, nôž, buzola, hodinky, spací vak, núdzová dávka potravín… Fajnšmekri majú aj ďalšie doplnky, ako je mačeta, celta, pomôcky na šitie a čistenie a ešte veľa iných pre nich podstatných vecí. Samozrejme, všetci k tejto výbave pripájajú oblečenie a obuv. Základnými požiadavkami sú kvalita a praktickosť. Kvalitné veci spravidla viac vydržia a fungujú v rôznych klimatických podmienkach. Praktickosť je charakterizovaná možnosťami použitia danej pomôcky na viac účelov.

Odborníci často hovoria, že na prežitie naozaj potrebujete len zápalky a dobrý nôž, všetko ostatné vám len vytvára lepši komfort a chráni vaše zdravie. Z mojich dlhoročných skúsenosti inštruktora survivalu vyplýva, že veľmi podstatnou vecou je kvalitné a vhodné oblečenie a obutie. Ak zlyhá oblečenie, tak to má negatívny vplyv na psychiku a celú vašu činnosť. Pohybovať sa tri dni v daždi v mokrom oblečení, s pocitom chladu a vlhka je veľmi náročné… Je podstatný rozdiel, keď máte i vo vlhkom prostredí aspoň nejaké suché oblečenie. Samozrejme, niekto môže namietať, že všetko sa dá vyriešiť prístreškom alebo sa to dá vydržať. Nakoniec, sami si môžete vyskúšať niekoľkodňový pobyt v prírode počas upršaného počasia a presvedčiť sa na vlastnej koži.

Ale aby sme zakončili tému o základnej výbave, musíme spomenúť ešte jednu radu: Všetko čo mate v rámci výbavy na prežitie pripravené, je vám na nič, ak to nemáte pri sebe práve vtedy, keď to potrebujete. Myslite na to… V mojom aute vždy nájdete tašku s náhradným oudoorovým oblečením, trekovými topánkami a malou výbavou na prespanie v prírode.

Autor: Patrik Žitník

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár