Prívaly lacných peňazí deformujú trh

· Čas čítania: 4 min.
foto: archív

V druhej polovici tohto roku sa na finančnom trhu budú otáčať obrovské masy lacných a ničím nekrytých peňazí, ktoré sa od ich „producentov“, čo sú centrálna banky, dostanú na účty podriadených komerčných bank, aby sa s príslušným bankovým rabatom ponúkali ostatným účastníkom trhu. Tieto nebudú v papierovej alebo mincovej podobe, ale v elektronickej sa pripíšu na účty komerčných bank, ktoré sú zriadené v ich centrálnych bankách. Navyše centrálne banky znižujú objemy povinných minimálnych rezerv, obmedzujú držanie hotových peňazí,, súhlasia s vykupovaním nielen štátnych ale aj podnikových dlhopisov a tam kde to je možno znižujú úroky na obe základné sadzby menovej politiky centrálnych bank. Podľa názoru ekonómov je dôvodom ich terajšej uvoľnenej menovej politiky kritika zo všetkých strán, že na koronakrízu reagovali neskoro, ich nízke úrokové sadzby nie sú liekom na zmiernenie dopadov a preto zaplavili bankové účty nepredstaviteľnou masou inflačných peňazí.

Dopady koronavírusovej inflácie 

Hlavnou funkčnou náplňou centrálnej banky je zabezpečiť cenovú stabilitu, ktorej číselným vyjadrením je medziročný rast spotrebiteľských cien, ktorý väčšina z nás pozná skôr pod pojmom inflácia. Budeme teda zvedaví, ako sa spomínaná masa peňazí  prejaví na raste európskej a slovenskej inflácie. Ak sa výrazne zvýši, čo sa bude diať so mzdami, keďže nárast nezamestnanosti bude podľa prognóz vyšší? Za aké úroky sa budú poskytovať hypotéky, keď sa predpokladá pokles ich objemu s dopadom na pokles bankového zisku? Kedy sa konečne zvýšia úroky na vklady, ktorých  mizéria znehodnocuje peniaze vkladateľov? Čo ale určite vieme je, že najdôležitejším prínosom narastajúcej inflácie bude umorovanie dlhu všetkých dlžníkov, medzi ktorých patrí aj štát. Dôvodom je pokles kúpnej sily, v našom prípade eura voči ostatným svetových rezervným menám, čo  môže viesť až k jeho devalvácii, s čím sa však v najbližšom období nepočíta.

Peňažných zdrojov bude dosť

Z ekonomických dopadov koronavírusu máme na starom kontinente strach a to aj z dôvodu, ako sa s dlhmi vysporiadajú v Taliansku a Grécku, ktoré už pred krízou mali obrovské dlhy. Teraz sa k nim pridalo koronavírusom ťažko postihnuté Španielsko, pričom okrem Nemecka a Holandska nie sú na tom dobre ani ostatné krajiny EÚ. Pred očakávaným videosamitom lídrov vlád členských štátov únia síce zmobilizovala na boj s koronavírusom až takmer 3,5 bilióna eur a ďalší bilión eur bude potrebný na obnovu po kríze, ale k dohode o spoločnom dlhopise za nízky úrok pre všetkých neprišlo. Podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona je potrebné v čase krízy zabezpečovať finančnú solidaritu medzi všetkými členskými štátmi, ináč totiž môže dôjsť aj k rozpadu EÚ. Keď k tomu pripočítame peniaze od ECB v objeme 540 miliárd eur, kam treba zahrnúť aj príspevky programu Sure na Kurzarbeit, úvery z Európskeho stabilizačného  mechanizmu, alebo  z Európskej investičnej banky, môžeme konštatovať že na zmiernenie krízy bude peňazí  na finančnom trhu dosť. Iná vec však je, za akých podmienok sa budú späť vracať.

Vládne fiškálne stimuly 

Z hľadiska naštartovania vírusovou krízou zmietanej ekonomiky bude však dôležité, aby domácnosti a firmy mali nielen prístup k úverom, ale aby mali aj primerané podmienky ich splácania. Od komerčných bánk nemôžeme očakávať zníženie zmluvne dohodnutých úrokových sadzieb. A či odklad splácania o niekoľko mesiacov úverovým dlžníkom pomôže, keď úročenie nesplácanej istiny bude pokračovať, nebudeme špekulovať. Práve naopak, keď komerčné banky dostanú od centrálnej banky peniaze s mínusovým úrokom, ako teraz v prípade ECB, mohli by sa viac podieľať na úprave úverových podmienok, čo sa bohužiaľ nestalo. Hypotekárne úroky u nás sa takmer vo všetkých bankách zvyšujú. Kríza raz skončí a po nej sa budeme všetci pýtať, kto zaplatí jej účet. Podľa všetkého sa nebudú vracať už poskytnuté dotácie z európskych fondov. Pokiaľ ide o ostatné dlžné peniaze, hovorí sa o uplatnení doteraz nepoznaného cenného papiera, akým je aj nekonečný dlhopis krytý celosvetovým bohatstvom, či daňami doteraz nezdanených digitálnych spoločností. 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár