Proces schvaľovania dohody o TTIP narušil únik dôverných dokumentov

· Čas čítania: 4 min.

V poslednom čase je toho na EÚ akosi priveľa. Najprv jej spoluúčasť na ukrajinskom štátnom prevrate s neočakávanou destabilizáciou celého regiónu, vzápätí rozvrat v dôsledku nájazdov státisícov blízkovýchodných migrantov a najnovšie vydieranie USA ohľadom prijatia dohody o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP). Celkovú depresívnu mozaiku dopĺňa debakel v sýrskom konflikte či urýchlené zavádzanie bezvízového styku s Tureckom a Ukrajinou. Trvať ďalej na tom, že hľadať za tým navzájom súvisiace a na seba nadväzujúce procesy znamená spriadať „ničím nepodložené konšpirácie“, je dnes už fakticky infantilné.

Greenpeace: Prednosť dostali zisky priemyselných korporácií

Škandál okolo TTIP vypukol v pondelok 2. 5. po uverejnení 248 strán dôverných dokumentov ekologickou organizáciou Greenpeace, ktoré podľa nej unikli z rokovaní medzi USA a Úniou. Washington údajne uplatnil na Brusel hrozby, nátlak a vydieranie (o. i. obmedzením vývozu európskeho automobilového priemyslu do USA), aby v záujme korporátnych ziskov a na úkor ochrany životného prostredia i zdravia spotrebiteľa oslabil kontrolu nad šírením geneticky modifikovaných potravín (GMO) v krajinách EÚ. „Je čas, aby sa rokovania zastavili a diskusia sa začala odznova a transparentne. Ochranu životného prostredia nesmieme chápať ako prekážku v obchode a v biznise, ale ako záruku zdravia tejto i ďalších generácií,“ uvádza koordinátorka kampane „Jedlo pre život“ Katarína Nikodemová z Greenpeace Slovensko.

Obzvlášť znepokojuje, že podľa uniknutých dokumentov dostanú možnosť zúčastňovať sa na rozhodovacom procese už v jeho skorých fázach korporácie. „Zatiaľ čo občianska spoločnosť mala len veľmi obmedzený prístup k rokovaniam, dokumenty potvrdzujú, že pri viacerých príležitostiach mal zaručené dôležité slovo priemysel. Uniknuté dokumenty naznačujú, že EÚ nebola úprimná, pokiaľ ide o jeho vplyv na rokovania,“ upozornila hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová.

Európska komisia sa poponáhľala ústami komisárky EÚ pre obchod Cecilie Malmströmovej vyjadriť poľutovanie nad „veľkým nedorozumením“, ktoré spôsobila okolnosť, že dôverné dokumenty sú založené na „zastaraných textoch“. „Európska únia nikdy nepodpíše nejakú obchodnú dohodu, ktorá by znížila úroveň ochrany spotrebiteľa, bezpečnosti potravín a životného prostredia,“ zdôraznila vo svojej reakcii. Už len s ohľadom na netransparentnosť prebiehajúcich zákulisných rokovaní však toto jej akési vyviňovanie sa pôsobí nepresvedčivo. Potvrdenie čo i len malej časti podozrení Greenpeace by totiž eurofunkcionárov usvedčilo z bezprecedentnej – kolosálnej zrady Európanov.

François Hollande: Francúzsko hovorí dohode svoje NIE!

Zdá sa však, že proces schvaľovania TTIP predsa len nebude taký priamočiary, ako si ho pred začatím rokovaní v polovici roku 2013 nalinkovali vo Washingtone. Problémovým článkom sa totiž paradoxne stáva až doteraz takmer vo všetkom lojálny Paríž. K ministrovi zahraničného obchodu Matiasovi Feklovi, ktorý po úniku informácií o konzultáciách označil pozastavenie rokovaní za „najpravdepodobnejší variant“, sa totiž nečakane pridal aj François Hollande, najproamerickejšia hlava 5. Francúzskej republiky.

Čo sa mu na TTIP principiálne najviac nepozdáva, je voľný obchod bez pravidiel. „Nikdy neakceptujeme spochybňovanie základných princípov pre naše poľnohospodárstvo, našu kultúru, pre reciprocitu v prístupe k verejnému obstarávaniu,“ zdôraznil Hollande za veľkého potlesku účastníkov konferencie „Ľavica pri moci“ a prekvapujúco oznámil, že v tejto fáze rokovaní hovorí Francúzsko dohode o TTIP svoje NIE. Ako objasnil, vláda má stanovené jasné zásady pre rámec medzinárodných obchodných rokovaní, najmä čo sa týka noriem v oblasti ochrany zdravia, potravín, sociálnych záležitostí, kultúry a životného prostredia.

Najväčšia obchodná dohoda na svete teda nakoniec nemusí byť vôbec podpísaná. Upozornila na to belgická TV stanica RTBF po spustení prestreliek medzi Greenpeace a predstaviteľmi zainteresovaných štátov. Nečudo, že americký prezident Barack Obama sa s jej uzavretím tak zúfalo ponáhľa: skepsa voči nej rastie totiž na oboch brehoch Atlantiku a po novembrových prezidentských voľbách môže byť v Spojených štátoch všetko inak…

Zdroje: TASR, Sputniknews

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár