PROGRESÍVNI LIBERÁLI NEPREŠLI

· Čas čítania: 3 min.
Foto: FB PS

Progresívna dvojica PS/SPOLU, v koalícii s protiextrémistickým – teda protinázorovým oddelením NAKA, ktoré stvorili – neprešli. Hoci sa cez volebnú noc podpredsedníčka PS Irena Biháriová v priamom prenose TV Markíza doslova chvela v euforickom kŕči a PS/SPOLU sa už cítili ako tretia najsilnejšia parlamentná strana, ESET to skrátka nedal. Noc Zlomu bola teda nocou pádu a ako uviedol Igor Matovič, „tí čo vylučovali, vylúčili samých seba.“

Ich agresívna kampaň, zameraná na „boj proti fašizmu“, narúšanie predvolebných mítingov konkurencie a emotívne obrazy z koncentračných táborov, sa ukázala ako kontraproduktívna. Väčšinu Slovákov nezaujíma fiktívna hrozba antisemitizmu a návratu pomerov z druhej svetovej vojny, ktorá sa len zneužíva ako zásterka na zavádzanie novej totality. Tá sa teraz zastavila tesne pred bránami parlamentu.

Neprešli tak ani zvrátené idey progresívcov o komisariátoch pravdy VPK, návrhy mohutnej cenzúry, neprešiel ani udavač Sibyla, ktorého trestné oznámenie spôsobilo, že progresívne oddelenie NAKA mierilo na rodinu Tibora Eliota Rostasa nabitými samopalmi pre citácie národných dejateľov. Ďalší falošný exit poll Bútorovej agentúry FOCUS ich ešte v čase moratória (hoci skryte) o 22. hodine ťahal cez 9,7%. Beblavý to „pokorne“ komentoval s tým, že oni ale očakávajú dvojciferné číslo. Realita je však úplne iná a koalícia napokon nezískala potrebných 7% pre zvolenie. Takéto výsledky exit pollu, predvolebných prieskumov a navyše vyjadrenia odznievajúce v mainstreame by mohli raz a navždy pochovať dôveru ľudí v predvolebné a povolebné prieskumy, keďže voliči v nemalej miere na tieto výsledky pri voľbe prihliadali. “Nováčik” Beblavý tak ostáva po vyše 20 rokoch v politike bez funkcie.

Kiskova strana Za ľudí je najslabšia parlamentná strana a s odretými ušami preliezla cez 5%. Kiska opäť nehorázne zavádzal a ešte v euforickom predpolnočnom vytržení z výsledkov exit pollu Focusu (7,8%) hovoril o obrovskom úspechu, ktorý jeho strana ako nový subjekt dosiahla za pol roka. Nie. Kiska (aj napriek pôvodnému tvrdeniu, že nebude zakladať politickú stranu) robil kampaň ešte v úrade prezidenta. Kampaň postavená na všeobecnej známosti jeho osoby z toho pohľadu dopadla veľmi zle: je na úplnom chvoste parlamentných strán so ziskom o viac ako 2% nižším ako získala strana ĽSNS, ktorú Kiska po voľbách v roku 2016 ani nepozval za rokovací stôl.

Neriadená strela a chronický exhibicionista Matovič bude s najväčšou pravdepodobnosťou gigantický hlavolam pre jeho koaličných partnerov, pretože s každým z nich už mal problém. Postaviť desať rokov svojej životnej energie na hľadaní zlého a boji „proti“ je neporovnateľne jednoduchšie ako sa presadiť zložitou a tvorivou cestou konkrétnych činov „pre“. V tejto koalícii je mnoho latentných premiérov a teda oveľa viac nášľapných mín, ako v predchádzajúcich vládach.

Strana ĽSNS oproti výsledku z roku 2016 mierne poklesla na úroveň 7,97%, a to aj za priaznivejších okolností, kedy sa k nej pridali ďalšie štyri strany. Strana Vlasť nedosiahla ani 3%-nú hranicu potrebnú na získanie štátneho príspevku. Toto iste nie sú dobré správy pre státisice pronárodných voličov. Tých však môže povzbudiť eventualita, že v blízkej budúcnosti by mohli byť všetky vlastenecké sily integrované v modernom proslovenskom hnutí. Ale to už bude zrejme iná kapitola.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár