Pronárodné strany v čase krízy

· Čas čítania: 3 min.
foto: gettyimages

Na našom webe sme už písali o tom, ako politické strany tvoriace súčasnú koalíciu ostávajú pasívne v konkrétnej pomoci ľuďom počas súčasnej krízy. Zaujímalo nás, ako sú na tom strany, ktoré sa hlásia k národným hodnotám.

Keďže oficiálna webová stránka ĽSNS o žiadnej takejto pomoci neinformuje, poslali sme im priamu otázku. „Naše asistentky šijú a na vlastné náklady rozposielajú ľuďom rúška zdarma,“ povedal hovorca Ľudovej strany Naše Slovensko a poslanec Národnej rady SR Ondrej Ďurica. Kotlebovci podľa slov hovorcu plánujú aj ďalšiu pomoc. „Máme tiež rozbehnutý nákup väčšieho množstva rúšok pre dve nemocnice na strednom Slovensku,“ spresnil Ďurica.

Vzhľadom na to, že nedosiahli volebný výsledok potrebný na získanie štátneho príspevku, v neparlamentnom Slovenskom hnutí obrody rozdávajú vitamínové balíčky: „Balíčky budú obsahovať ovocie: jablká, citróny, pomaranče, atď. a taktiež zeleninu: cesnak, cibuľu,“ spresňuje stránka sho.sk s tým, že projekt Staráme sa – vitamínový balíček je zároveň aj odpoveďou na odporučenie psychiatrov. „Karanténa nie je predĺžený víkend, nemáme oddychovať, ale aktívne žiť.“

SNS už nie je v parlamente, no aj teraz za volebný výsledok dostala financie. O žiadnej pomoci neinformuje stránka sns.sk, ani facebookový profil SNS. Posledná správa o pomoci je len o tej štátnej, zo dňa 13. 3., čo však nemá nič spoločné so stranou. „Vojaci pomáhajú na hraniciach s kontrolami a s informačnou kampaňou v súvislosti s koronavírusom.“ Strana nereagovala ani na mailovú otázku akú konkrétnu aktivitu s cieľom pomoci ľuďom organizuje v súvislosti s koronavírusom (šitie rúšok, pomoc s nákupmi, atď). O žiadnej aktivite v oblasti pomoci ľuďom v čase pandémie neifmormuje ani strana Vlasť, ani Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku.

Strany získavajú od štátu príspevok za hlasy, príspevok na činnosť a príspevok na mandát. Každý hlas, ktorý strana získala nad 3 percentá, predstavuje sumu vo výške 1 percenta priemernej mzdy. Príspevok na činnosť je rovnaký ako príspevok za hlasy – vypláca sa priebežne počas volebného obdobia. Príspevok na mandát získa tá strana, ktorá získala nad 5 %. Za jeden mandát poslanca strana získa od štátu 30-násobok priemernej mzdy, resp. od 21. poslanca si strana prilepší za mandát 20-násobkom priemernej mzdy.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár