Propagandistický príbeh o „napravenom rusofilovi“

· Čas čítania: 2 min.
Ruský vidiek. Ilustračné foto: Shutterstock

Portál Aktuality.sk nedávno zverejnil ďalší príspevok do antiruskej propagandy, rozhovor s mladým Slovákom, ktorý bol „rusofil“ a po návrate z Ruska sa napravil. Hneď na úvod sa píše: „„Pred mojím dlhodobým pobytom v Rusku som si myslel, že horšie ako na Slovensku to nemôže byť. Patril som medzi ľudí, ktorí sú skeptickí voči Únii a Rusko vnímali ako super ,vysnívanú‘, ideálnu krajinu pre život. Počas tohto pobytu sa môj pohľad zásadne zmenil,“ delí sa o svoju skúsenosť Slovák Juraj.“

A kúsok ďalej: „Odvtedy nedám na Úniu dopustiť, takmer na 100 percent jej verím a podporujem ju. Takéto preliečenie v Rusku by asi potrebovalo veľa takzvaných „rusofilov“ zo Slovenska.“ Celý rozhovor si môžete prečítať tu: https://www.aktuality.sk/clanok/704877/slovak-v-rusku-urady-a-sluzby-su-katastrofalne-vianoce-sa-velmi-neslavia/.

Článok podsúva klasické klišé, že ak niekto kritizuje zahraničnú politiku USA alebo nezmyselné sankcie voči Rusku, alebo uznáva úlohu Ruska ako brzdy americkej vojenskej rozpínavosti, tak si neželá nič iné, ako sa do Ruska presťahovať. Alebo že sa nekrtiticky pozerá na Rusko ako na „raj na Zemi“. Podobnou myšlienkovou skratkou neoliberáli povedia o niekom, kto kritizuje LGBTI ideológiu, že nenávidí homosexuálov a je buď „homofób“, katolícky fanatik alebo fašista.

Juraj žil a pracoval na ruskom vidieku, asi 700 kilometrov od Moskvy. Tými strašnými zisteniami, ktoré ho navždy „vyliečili z rusofílie“, boli fakty, že z miestnych ľudí takmer nikto celý život nevystrčil päty z domu, v krajine sa venuje minimálna pozornosť Vianociam, vládne tam príšerná byrokracia a služby poriadne nefungujú.

Nuž, keby Juraj navštívil vnútrozemie USA, pravdepodobne by tam tiež našiel miestnych farmárov, ktorí prežili celý život vo svojom okrese a možno si raz za život urobili výlet do New Yorku. Alebo by natrafil na „mestá duchov“, kde miestny priemysel skrachoval a ľudia sa buď vysťahovali alebo žijú z potravinových dávok. Nemali by potom podľa tej istej logiky do takýchto oblastí povinne chodiť nekritickí obdivovatelia americkej demokracie?

Že v Rusku na všetko potrebujete „bumážku“ a mimo veľkých miest nájdete aj rozbité cesty a zaostalé vidiecke oblasti, to predsa nie je nič nové. No a poznámka o Vianociach, to mal byť hádam vtip. Áno, Rusi odjakživa oslavovali viac Nový rok ako Vianoce. To je vec kultúrnych zvyklostí, každý národ má nejaké.

Takže Aktualitám sa opäť podarila parádna propagandistická skratka: V Rusku existuje úradnícka „buzerácia“ a zaostalé služby, preto treba veriť Európskej únii. Chýbal už len dovetok, že takejto krajine nemožno veriť, sú to hnusní agresori, ktorí obsadili Krym a otrávili Skripaľa.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár