Psychológia teroru v tureckom prevedení

· Čas čítania: 5 min.

Turci privítali Nový rok 2017 masovým atentátom, ktorý sa stal o 1:30 v nočnom klube Reina, v európskej mestskej časti Örtaköy. Každý, koho sa opýtate ako trávil silvestrovskú noc, radšej na otázku neodpovie, pretože verejné povedomie pozná len jedno: čoraz častejšia šikana terorom. A tu každá zábava končí! Napokon je jedno či to bola PKK alebo ISIL, s tým si láme hlavu už len vláda, aby sa verejne ospravedlnila za to, že absolútne nereaguje na varovania tajných služieb, ktoré informujú o možných útokoch. Aj v tomto prípade vraj o útoku vedela US ambásada, no nikto ju nebral vážne (viď Američania, ktorí tam šli na oslavu Silvestra).

„Turecko nám berú z rúk”, „V tejto krajine sa už nedá žiť” sú každodenné slogany, objavujúce sa na sociálnych médiách, ktoré sa stávajú realitou. Strach sa bije s agresiou a pohár trpezlivosti pretiekol.

Prešiel takmer týždeň kým sa potvrdilo, že terorista z Reiny, ktorý je momentálne v čase písania tohto článku ešte stále na úteku, je pôvodom z Kirgizska a jeho spoločník z Tadžikistanu. Tretí neznámy, ktorý sa tiež skrýva, je z Dagestanu. Všetci teda patria k stredoázijským kaukazským teroristickým silám, ktoré Putin v Rusku dával vždy dôsledne sledovať a označoval ich za potenciálnych „džihádistov”. Svojho času im vytvoril tzv. zelený priechod, cez ktorý im umožnil výstup z krajiny do destinácií, kde mali pole pôsobnosti; do Iraku a Sýrie, kde v súčasnosti ISIL eviduje tzv. skupiny „ruského bratstva” alebo „kaukazského spojenectva”.

Ruská SVR (bývalá KGB) za uplynulé roky veľmi precízne sledovala aj čečenských teroristov, napokon nie je už žiadnym tajomstvom, že vojna s Čečenmi bola v rukách Al-Kaidy. Dnešný vodca Ayman al-Zawahiri, ktorý po smrti Usámu bin Ládina zastáva tento post, bol Rusmi zadržaný v Dagestane, vraj omylom ho uväznili na 6 mesiacov a potom prepustili. Nepriznali jeho totožnosť, možno úmyselne. Nie je teda vôbec pritiahnuté za vlasy tvrdenie, že Rusko je dnes „vývozcom” teroristov a Turecko je ich „dovozcom”.

Turecko sa ocitá v situácii, kedy nemá na výber a s terorom si musí poradiť po svojom. Krajina stojí zoči-voči vojne so CIA patentovaným ISILom. Ubrániť sa mu, aby nerozvrátil krajinu, bolo zámienkou, prečo turecké ozbrojené sily vstúpili do Sýrie a začala sa tzv. Operácia o Eufratský štít. Tým sa nevyriešilo (zatiaľ) nič; Sýriu rozdelili napokon na tri časti, podobne ako predtým Irak. Čaká to isté aj Turecko?

Psychológiu dnešného občana by som prirovnala k bitému šimpanzovi, ktorý bol donedávna zastrašovaný, teraz je už bitý a násilie sa s nepravidelnosťou vracia. Na tlupách šimpanzov bol vykonaný jeden pokus. Ak ich mlátili palicou, ktorá prešla cez železnú klietku, v ktorej boli, šimpanzy sa vždy snažili túto palicu chytiť, no nepodarilo sa im to. Postupné dávky telesného týrania zvyšovali ich agresivitu, až nakoniec sa začali mlátiť medzi sebou. To je presne psychológia teroru, ktorá by mohla, ale aj nemusela platiť u ľudí. Hovorí sa, že teror nemá presný cieľ, je to však novodobý prostriedok na to, ako vyvolať vzájomnú nenávisť a agresiu, ktorá vedia k rozvratu spoločenstva, teda štátu.

Zdá sa, že Turci v tomto štádiu ešte stále nepripúšťajú, že teror ich môže položiť na kolená. Po každom útoku si povedia: Život ide ďalej a ja si nemôžem dovoliť to, že nevyjdem na ulicu, nepôjdem do práce a deti nepošlem do školy. Nebáť sa je jediná zbraň ako nepodľahnúť všetkým scenárom o rozvracajúcom sa regióne. Zmrazenie akýchkoľvek spoločenských aktivít, hoc aj nakupovanie či dovolenkovanie, by Turecko stálo priveľa. Pretože teror má niekoľko palíc, ktorými útočí. Napríklad ekonomickú palicu alebo kybernetické útoky, ktorými sa šíria zavádzajúce a poplašné správy. Možno aj preto sa v januári, v Istanbule a v jeho okolí, vyskytli niekoľkodňové výpadky elektriny. Žijeme v časoch technologických vojen, ktoré nás môžu veľmi ľahko a rýchlo priviesť do skutočného pekla na Zemi.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár