PSYOPS, prerastanie armády a médií, prichádza na Slovensko

· Čas čítania: 2 min.
Zdroj: Zem&Vek

Keď americké armádne dokumenty zmieňujú celospektrálnu nadvládu, skutočne tým myslia celé spektrum. Informačné operácie a informačná vojna sú kľúčovou súčasťou dnešného bojového priestoru.

Pred trinástimi rokmi Pentagón na základe žiadosti Národného bezpečnostného archívu odtajnil dokument s názvom Information Operation Roadmap. Udalosť okomentovala webová stránka Rady pre zahraničné vzťahy (CFR): „Dokument Pentagónu z roku 2003, klasifikovaný ako NOFORN (tajný pre Neameričanov), podrobne popisuje informačné operácie americkej armády, vrátane psychologických operácií (PSYOPS), elektronického boja a zapojenia v zahraničnej žurnalistike.“ Informačná vojna dostáva rovnakú dôležitosť ako vzdušné, pozemné, námorné alebo špeciálne operácie: „Informácie sú vo vojne vždy dôležité, rozhodujúce pre vojenský úspech, preto bude k  informačným vojnám dochádzať aj v blízkej budúcnosti. Rastúci význam informácií v boji proti plánom našich protivníkov a schopnosť rýchleho šírenia presvedčivých informácií medzi rôznymi cieľovými skupinami s cieľom priameho ovplyvnenia ich rozhodovania je čoraz účinnejším prostriedkom na potlačenie agresie.“

Hlavným zámerom dokumentu bolo, aby informačné operácie (IO) spadali pod úrad ministra obrany, synchronizovali sa s ostatnými segmentmi Pentagónu a získali základnú vojenskú kompetenciu: „IO vyžadujú koordináciu so vzťahmi s verejnosťou (PR) a civilno-vojenskými operáciami na splnenie cieľov našich aktivít a zabezpečenie konzistencie správ. Vláda USA nemôže uskutočniť účinnú komunikačnú stratégiu na uľahčenie vojenskej kampane, ak rôzne orgány šíria nedôsledné správy zahraničnému publiku. Preto je dôležité riešiť rozdiely medzi oddeleniami a agentúrami do tej miery, aby formovali zosúladené témy a správy.“ Dokument definuje IO takto: „Integrované využitie základných schopností elektronickej vojny, operácií počítačových sietí, PSYOPS, vojenskej ľsti a operačnej bezpečnosti v súlade so špecifikovanými schopnosťami ovplyvňovať, rušiť, kaziť alebo uzurpovať protichodné ľudské a automatizované rozhodovanie, a zároveň chrániť svoje vlastné.“ V preklade do ľudskej reči: meniť názory a postoje ľudí podľa určitých predstáv.

Autor: Ján Horváth

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár