Putin a Biden sa stretnú v Ženeve v polovici júna

Foto: CNN

Napriek dosť komplikovaným vzťahom medzi Moskvou a Washingtonom a neustálym útokom a vyhrážkam Bieleho domu, stretnutie prezidenta Putina a Bidena sa predsa uskutoční. Ako uvádzajú viaceré svetové média, dvaja prezidenti sa stretnú počas európskeho turné Joeho Bidena, ktoré je naplánované na jún. Niektoré média tipujú, že rokovania sa uskutočnia 15. – 16. júna, iné uvádzajú presnejšie dátum 16. júna, ale všetci sa zhodujú na tom, že stretnutie sa uskutoční vo švajčiarskej Ženeve.

„Zástupcovia americkej administratívy uviedli, že Ženeva bola definitívne zvolená za mesto, kde sa uskutoční stretnutie dvoch lídrov, o ktorom sa tak dlho diskutuje. Ako sa očakáva, prezidenti sa stretnú 15. – 16. júna, na konci prvej zahraničnej cesty Bidena“, uviedla americká televízna spoločnosť CNN.

Hovorkyňa Bieleho domu Jane Psakiová na tlačovej konferencii v Bielom dome podčiarkla, že sa očakáva, že rokovania medzi Bidenom a Putinom budú komplikované. Prezradila, že americký prezident sa s ruským kolegom chce rozprávať predovšetkým o vzájomných vzťahoch, o otázkach strategickej stability, kontrole zbraní, situácii na Ukrajine a v Bielorusku, pričom podčiarkla, že Joe Biden vysloví podporu suverenite a teritoriálnej celistvosti Ukrajiny. Psakiová podčiarkla, že Biden bude hovoriť priamo a otvorene.

V Rusku budúce rokovania dvoch prezidentov príliš nekomentujú a prizvukujú, že najprv sa treba dočkať samotného stretnutia a následne konkrétnych výsledkov rokovaní. Viacerí ruskí analytici a média sú však naladení dosť pesimisticky a poukazujú na to, že Bidenovi sa nepodarí zbaviť imperiálnych postojov a názorov typu „America the first“ a pokúsi sa tlačiť na Putina, aby uznal, že Spojené štáty zostávajú jediným svetovým lídrom.

Podľa nich, Putin podobné myšlienky odmietne: už viac krát hovoril o tom, že svet už nie je jednopolárny a obdobie neobmedzeného „kraľovania“ Spojených štátov sa skončilo. Navrhne dialóg rovnoprávnych partnerov a požiada kolegu, aby Spojené štáty prestali s nezmyselnými útokmi na Rusko a falošnými obvineniami. Čiže výsledky rokovaní budú závisieť od toho, či bude Biden súhlasiť s návrhmi Putina a či zaujme realistickejšiu pozíciu, alebo bude pokračovať v starej taktike, ktorá neumožní robiť žiadne kompromisy a teda lídri dvoch svetových mocností sa na ničom nedohodnú.

Ako uvádzajú svetové média, Joe Biden by sa mal v polovici júna nachádzať v Európe, kde sa má zúčastniť summitu členských štátov G7 a NATO. Rokovania „sedmičky“ sa uskutočnia 11. – 13. júna vo Veľkej Británii a porada NATO sa bude konať 14. júna v Bruseli. Analytici predpokladajú, že podľa výsledkov týchto dvoch podujatí sa podarí presnejšie odhadnúť, s akou náladou Joe Biden pocestuje na stretnutie s Putinom.

V tejto súvislosti západní analytici pripomenuli, že Rusko vystúpilo z G8 a preto sa vytvorila súčasná G7. Niektorí sa domnievajú, že návrat Ruska do tohto spolku by bol užitočný, pretože by sa objavili dodatočné šance na to, aby sa Západ s Ruskom dohodol. V Moskve majú opačný názor: domnievajú sa, že v súčasnosti je účasť v G7 alebo G8 zbytočná, pretože západní kolegovia pokračujú vo svojej nerealistickej politike a nehľadajú dohody, ale iba zámienky na to, aby mohli útočiť na Rusko. Samotný Vladimír Putin podčiarkol, že za daných okolností úplne postačí, ak Rusko bude pokračovať v práci G20. Analytici sa domnievajú, že stretnutie Bidena a Putina môže priniesť niektoré zmeny vo vzťahu dvoch štátov a v situácii na medzinárodnej politickej scéne, ale nejaké prevratné premeny nik neočakáva.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Biden and Putin summit to take place next month in Switzerland, CNN, 25.5.2021

(2) Putin, Biden to meet in Geneva on June 16 — Kremlin, TASS, 25.5.2021

(3) Biden and Putin summit to take place next month in Switzerland, FR24 News, 25.5.2021 – Biden, Putin to hold summit in Geneva on June 16, Politico, 25.5.2021

(4) Preparations under way for ‘planned’ Biden-Putin summit, Aljazeera, 25.5.2021

(5) White House says Biden-Putin meeting not a ‚reward‘ to Russia, but a ‚vital part‘ of defending US interests, Fox News, 25.5.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár