Putin a jeho oligarchovia

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Archív Zem&Vek

Naše stretnutia na konci roka sa stávajú tradíciou. To tohtoročné je obzvlášť dôležité.“ Týmto vážnym tónom otvoril ruský prezident v decembri 2014 schôdzku s viac ako štyridsiatimi oligarchami. Bolo to v dobe, keď na nich ešte len začala doliehať úvodná vlna obchodných sankcií, ktoré proti Rusku uvalili Spojené štáty a ich západné satelity.

Ruské médiá sa už vtedy vyhýbali termínom ako oligarchovia na označenie spoločenskej triedy, ktorá disponovala takou nesmiernou reálnou mocou v štáte, že s ňou prezident musel zaobchádzať ako v rukavičkách.

Decembrová schôdzka vrcholných ruských finančníkov a priemyselníkov s najvyšším ústavným činiteľom štátu prebehla aj v decembri 2017 v Kremli, pričom si obe strany pred televíznymi kamerami prejavovali vzájomnú dôveru a porozumenie. Mimo svetiel reflektorov bolo tej náklonnosti menej.

Rusko v posledných rokoch vo svete vedie hospodársku diplomaciu v prospech svojich pološtátnych korporácií s kapitálovou účasťou spomínaných putinovských oligarchických skupín. Najmajetnejší Rusi sú oligarchovia, ktorí sa považujú za svetobežníkov a majú neraz dve i tri občianstva. Býva bežné, že nemajú jedno trvalé bydlisko, ale viacero, v zahraniční žijú ich manželky a potomstvo študuje. Značnú časť majetku držia v daňových rajoch a Kremeľ im to toleruje. Žiadna krajina im neposkytuje také široké zázemie s takým enormným podnikateľským a ziskovým potenciálom ako Rusko. Šli by proti sebe, keby sa mu obracali chrbtom.

Od vypuknutia otvorenej hospodárskej vojny Západu s Ruskom pred štyrmi rokmi sa stratégia amerických neokonzervatívcov zameriava na vrazenie klinu medzi Kremeľ a ruských oligarchov. Washingtonu a Londýnu však chýba schopnosť prísť s účinnou taktikou cukru a biča. Nedokážu im ponúknuť také podnikateľské perspektívy ako Moskva. Tá sa opiera o rozvojové programy Číny pre Áziu, Afriku a Latinskú Ameriku, čo umožňuje dosahovať lukratívne zhodnocovanie investičných vkladov.

Autor: Patrik Sloboda

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár