Putin rozvíril otázky o budúcnosti. Svojej i Ruska.

Zdroj: Kremlin.ru

Ústavnoprávne zmeny, ktoré prezident Vladimir Putin zavádza v Rusku, vyvolávajú búrku otázok, na ktoré zatiaľ chýbajú spoľahlivé odpovede. Hoci mu ako hlave štátu vyprší mandát až v máji 2024, pustil sa tento mesiac do ich príprav s nečakanou vehemenciou. V Rusku a v zahraničí sa preto rozprúdili debaty:

              1. kam chce viesť Rusko, kým ho bude mať dovtedy plne pod kontrolou

              2. na akú budúcnosť ho vlastne pripravuje.

 

Ako otec vlasti? Mentor?

 

Bolo by nerozumné, keby Stredoeurópania ľahostajne prehliadať vnútropolitickú transformáciu, do ktorej Vladimir Putin vháňa svoju domovinu. Rusko je hlavným dodávateľom zemného plynu do Európy a pod vedením súčasného prezidenta reaguje mimoriadne zdržanlivo na studenovojnové provokácie Západu. Nie je vôbec isté, či po jeho odchode z vrcholca mocenskej vertikály dopustí nové vedenie v Kremli, aby Západ – a obzvlášť z ruského pohľadu tragikomickí eurounijní Európania – naďalej ponižovali Rusko. Stále im totiž nedochádza, aspoň nie navonok, akú anjelskú trpezlivosť voči nim Putin prejavuje.

 

67-ročný ruský prezident vyzrel po dvoch desaťročiach vo vrcholovej politike na veľmajstra globálnej extratriedy. Takých ako on je vo svete málo, najmä fyzicky a duševne zdravých, čulých, nasadenia schopných a ťažko nahraditeľných. Neprekvapuje preto, že sa ho diskusní partneri – od školákov až po kráľovské výsosti a prezidentské excelencie v zahraničí – vypytujú na jeho predstavy o svojej životnej dráhe po odchode z najvyššieho úradu.

 

Všimnime si anglickojazyčnú webovú stránku Kremľa, ktorá eviduje každodenné stretnutia, ktoré prezident absolvuje. Ukazuje, že v stredu podvečer debatoval so študentmi, pedagógmi a akademickými poradcami v čiernomorskom Soči. Nevedno, kde nocoval, ale vo štvrtok ráno už priletel do Jeruzalema, kde sa zišiel s izraelskou a svetovou politickou smotánkou. Bez ohľadu zoznam pôvodne pripravených a vypracovaných rokovacích tém, sa potentáti, ktorí sa dostavili do Jeruzalema z mnohých končín sveta, bavili aj o mocenskom gambite Putina v Moskve.

 


http://en.kremlin.ru/events/president/news

 

Nemáme možnosť dopátrať sa, čo komu povedal mimo oficiálne dokumentovaných záznamov. Určite nemohol byť taký uvoľnený, bezprostredný a srdečný ako počas utorňajšej besedy so študentmi v Soči. Stojí za to vrátiť sa k nej. Na webovej stránke Kremľa stojí k dispozícii audiovizuálny záznam, i plná transkripcia v ruštine a neúplná v angličtine.

 

Za najhodnotnejšiu pasáž z hľadiska osvetľovania predstáv ruskej verejnosti i samotného prezidenta o jeho budúcom postavení v politickej hierarchii štátu považujem pasáž, z ktorej odcitovala niekoľko viet aj tlačová agentúra TASR. Nepovedal, čo konkrétne chce, ale odmietol úvahy, že by sa mal stať akými mimoprezidentským otcom národa, či vlasti.

 

Predmetnú otázku položila najvyššiemu ústavnému činiteľovi študentka Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO) Anna Fomina.

 


Anna Fomina v screenshote zo 41. minúty a 18. sekundy videozáznamu

 

Táto hnedovlasá dievčina sa nezaúča do tajov medzinárodných vzťahov iba na ledajakej vysokej škole. Московский государственный институт международных отношений, v angličtine Moscow State Institute of International Relations, je univerzita spadajúca pod Ministerstvo zahraničných vecí. V októbri oslávila 75. výročie založenia a na svojej webovej stránke https://english.mgimo.ru/worldwide/alumni zobrazuje na ukážku týchto absolventov:

 


https://english.mgimo.ru/worldwide/alumni

 

Slovenskojazyčná Wikipédia vypracovala dlhší, i keď nekompletný zoznam absolventov zo Slovenska:

 


https://sk.wikipedia.org/wiki/Moskovskij_gosudarstvennyj_institut_me%C5%BEdunarodnych_otno%C5%A1enij

 

Dvojvládie si Putin neželá

 

Študentka Anna Fomina sa V. Putina opýtala, citujem TASR, “či by v Rusku mohli byť v čase odovzdávania moci vytvorené špeciálne orgány, ktoré by stabilizovali riadenie štátu, podobne ako tomu bolo v Singapure alebo Kazachstane.

 

Ďalej prekladám, s dovolením, ja:

 

Putin: “Napríklad ako v Singapure. Tam vymenovali… Ako sa volal?

 

Fomina: “Li Kuan Ju. minister-mentor“.

 

Putin: “Bol mentorom ministerského predsedu, áno. Bol otcom, skutočným baťkom, takže tam bola priama náväznosť. Bol to vynikajúci človek, Li Kuan Ju, proste vynikajúci, to je pravda. Niečo podobné vytvoriť v Rusku… Vari chcete, aby som sa stal mentorom?

 

Fomina: “V nejakej podobe.”

 

Putin: “Dnes sme sa (tým) zaoberali. Bol som v Lineckej oblasti a jeden mladý muž spomenul možnosť zavedenia, u nás v Rusku, parlamentného systému. Také niečo by bolo (teoreticky) možné. Strana, ktorá vyhrá parlamentné voľby, zostavuje vládu a počet funkčných období nie je ohraničený. Pre nás sa to ale nehodí, proste pre Rusko sa to nehodí. Nemáme politické strany, ktoré existujú už vyše sto rokov ako je tomu v európskych krajinách a to je nevyhnutnou podmienkou. No i tam vznikajú ťažkosti, aj pol roka sa in nedarí zostaviť vládu. Napríklad v Belgicku, Vy ako medzinárodníčka (študentka medzinárodných vzťahov) o tom musíte vedieť, ani neviem, či už majú vládu, ale ešte nedávno nedokázali zostaviť vládu. Inde sú nútení zostavovať vládu také strany, ktoré majú úplne odlišné predstavy o záujmoch štátu a ochote tvrdo pracovať v pri ich dosahovaní. To je tá otázka. Rozumiete? Preto, po prvé, naša krajina musí byť bezpodmienečne silnou prezidentskou republikou, to ak po prvé. A potom, u nás máme mnoho národov a národností, rozdielne spôsoby života – a to všetko integrovať v rámci parlamentného systému je podľa mňa prakticky nemožné. To, čo navrhujete, by podkopávalo inštitúciu prezidenta. Myslím, že pre takú krajinu ako Rusko je to neuplatniteľné. Rôzne krajiny majú rôznu situáciu, historický vývoj a kultúru. Ak by u nás vznikla nejaká inštancia stojaca nad prezidentom, neznamenalo by to nič iné ako dvojvládie. Pre krajinu ako Rusko by to bola absolútne zničujúca situácia..”

 

Fomina (skrúšene): “Ďakujem“.

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

žení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply