Putin: Sloboda šírenia informácií je základnou slobodou moderného sveta

· Čas čítania: 4 min.

Ako informoval portál Hlavné správy, podľa prezidenta Vladimira Putina Ruská federácia nepatrí k najväčším producentom emisií. Pri príležitosti záveru roka rodák z Petrohradu pred zástupcami médií bilancoval uplynulé obdobie a predstavoval i vysvetľoval postoja Kremľa ku globálnym udalostiam.

Medzi mediálne pertraktované témy ostatného obdobia patrí všeobecná diskusia o klimatických zmenách. „Nikto nepozná príčinu globálnych zmien klímy. K podobným zmenám dochádzalo neraz aj predtým,“ povedal Putin pre opozičný denník Nezavisimaja gazeta s tým, že medzi najväčšími producentmi emisií je USA, Čína a Európska únia. Ruská hlava štátu pripomína, že podobné klimatické zmeny zaznamenala planéta aj v minulosti, no nemyslí si, že by sme mali sedieť so založenými rukami a byť len pozorovateľmi toho, čo sa na planéte bude v najbližších desaťročiach diať. „Narastá počet prírodných katakliziem. Budeme sa usilovať minimalizovať následky týchto zmien,“ doplnil k téme.

Sankcie výhodou?

Novinári sa ruského prezidenta pýtali aj na situáciu ohľadne sankcií, ktoré za údajnú anexiu Krymu udelila na Ruskú federáciu Európska únia. Absolvent právnickej fakulty Leningradskej štátnej univerzity je proti politicky motivovaným sankciám a je za normalizáciu vzťahov s EÚ. Pripúšťa však, že sankcie priniesli aj výhody, napríklad v raste domáceho pôdohospodárstva. „Minuli sme veľa peňazí na náhradu importu, ale aký je výsledok! Nemali sme motory pre námorné lode. Teraz máme,“ povedal Putin a dodal, že je to tak rovnako napríklad v oblasti strojárstva vrtuľníkov či v obrannom priemysle. Bývalý agent KGB pôsobiaci v Drážďanoch naznačil, že súčasné sankcie Ruskú federáciu ešte viac zocelili. „Ekonomika sa prispôsobila vonkajším otrasom,“ dodal s tým, že situácia pomohla aj ruskej mene vo vzťahu k cenám v energetike. Šéf Kremľa zároveň priznal, že najväčšia krajina sveta zaznamenáva ostatné roky pokles reálnych príjmov obyvateľov. „Mzda za tento rok o niečo vzrástla. To však nestačí,“ doplnil k ďalšej otázke, ktorá priamo nesúvisela so sankciami.

Za slobodu slova

Bývalý premiér a šéf Federálnej bezpečnostnej služby sa vyjadril aj k otázke tlaku na médiá, najmä z perspektívy pôsobenia ruskej tlačovej agentúry Sputnik v Estónsku. „Keď počujem vyjadrenia tohto druhu, prekvapuje ma to. Obviňujú nás zo smrteľných hriechov, tlaku na médiá. Ale oni sami robia to, z čoho nás obviňujú,“ prezradil Putin a dodal, že v krajine, ktorá bola súčasťou Sovietskeho zväzu, sa „obávajú vašich informácií, pravdy, vplyvu na myslenie ľudí“. Šéf Kremľa dodal, že „sloboda šírenia informácií je základnou slobodou moderného sveta“. Jedna novinárska otázka, ktorá súvisí aj s oblasťou slobody slova, sa týkala údajného zasahovania Ruska do britských predčasných parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnili 12. decembra. Ruský prezident to poprel. „Máme záujem o vzťahy s Britániou, o britský biznis,“ reagoval s tým, že z britských ostrovov často počuť hodnotenia ruskej politiky a udalostí. „Je to zasahovanie? My robíme to isté,“ doplnil 67-ročný politik.

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/velka-tlacovka-putina-rusky-prezident-sucasnosti-buducnosti-svojej-krajiny-i-aktualnej-situacii-vo-svete

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár