Putinov husársky kúsok

· Čas čítania: 3 min.

Rusko pre sankcie nedostalo od Francúzska dve prakticky hotové vrtuľníkové bojové lode Mistral. Lode už vo francúzskom doku Saint-Nazaire dostali mená Vladivostok a Sevastopol. Obama to musel považovať za svoje veľké víťazstvo.

Pre Rusko to však nebola až taká tragédia, pretože počas výstavby získalo kompletnú dokumentáciu k lodi daného typu. Okrem toho Francúzsko muselo pravdepodobne zaplatiť väčšiu časť pokuty 1,1 miliardy eur za odstúpenie od zmluvy. Otázkou bolo, načo sú Egyptu bojové vrtuľníkové lode bez výbavy. Rusko podpísalo s Egyptom kontrakt na dodávku 50 moderných bojových vrtuľníkov a pravdepodobne sa dohodlo aj na vojenskej základni na egyptskom území.

Teraz všetko zapadlo na svoje miesta. Lode pôvodne pre Egypt zakúpil egyptský miliardár Nassef Onsi Sawiris, ktorý ich fakticky vlastní. Ten v týchto dňoch rozhodol, že obe lode predá Rusku za symbolickú cenu 1 dolár za kus. Samozrejme, transakcia dostala požehnanie egyptského prezidenta Abdela Fattaha El-Sisiho. Egyptská televízia to komentovala ako krok k upevneniu „veľkého priateľstva a spolupráce“ medzi oboma krajinami.

Dementi z 13. 10. 2016:

Začiatkom apríla 2015 redakcia seriózneho časopisu EU Observer potešila svojich čitateľov vtipom ťažkého kalibru. Išlo o správu, ktorá konštatovala, že Francúzsko mieni predať vrtuľníkové lode Mistrál, pôvodne určené pre ruské námorníctvo, Európskej únii. Zdôvodnenie bolo, že služba EU pre vonkajšiu politiku (EEAS) neverí sľubom Moskvy a vo fáze, keď EU nemá zatiaľ vlastné spoločné ozbrojené zložky, by bola jedna z lodí dislokovaná vedľa Rigy a druhá na talianskom ostrove Lampedusa, ako ochrana filtračného miesta pre utečencov z Afriky. Obe lode by dostali nové mená – Juncker (podľa J.C. Junckera – šéfa Eurokomisie) a Mogherini (podľa šéfky európskej diplomacie Federicy Mogherini). Posádku Junkera by tvorili Belgičania a Luxemburčania, radovými námorníkmi by boli Angličania. Kvôli daniam sa mal Junkers najprv zaregistrovať v Paname a neskôr by ho odovzdali Luxembursku, čo by prebehlo súbežne s odovzdaním predsedníctva EU. Vzhľadom na to, že Luxembursko nemá prístup k moru, bolo by treba doriešiť iba zopár logistických problémov s tým spojených.

Neskôr sa redakcie verejne priznala, že išlo o prvoaprílový žart. Dmitrij Peskov, hovorca Kremľa uznal vtip a humor s ním spojený a komentoval to tak, že Kremeľ si vyhradzuje právo zareagovať tiež humorom. Niekedy – v nedefinovanom čase.

Mea culpa!

Áno, v článku „Putinov husársky kúsok“ išlo o nepravdivú informáciu.

Áno, informácia bola rok stará a očividne išlo o vtip.

Ale vtip je to nesmierne milý a určite potešil mnohých ľudí.

Všade okolo nás je v médiách lož. Je veľmi ťažké odlíšiť pravdu od lži. Bežný človek, ktorý nemá čas, ich prakticky nemá šancu rozlíšiť. Ostáva mu iba jeden nástroj a tým je premýšľanie. A humor.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár