Putinove strategické protiťahy na americké vypovedanie zmluvy INF

Ilustračný obrázok: Archív

Nedávno sme písali o tom, ako Američania jednostranne vypovedali Zmluvu o jadrových zbraniach stredného doletu – INF (https://zemavek.sk/putin-rusko-bude-nutene-nasadit-zakazane-rakety-ak-tak-urobia-spojene-staty/). Očakávala sa reakcia Ruska, ktoré by teraz malo plné právo obnoviť svoje základne na Kube. Ak Američania mienia rozmiestňovať svoje rakety na miestach, odkiaľ dokážu zasiahnuť ruské územie za 10 – 15 minút, Rusi potrebujú mať podobnú možnosť rýchleho zásahu USA.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Obnovenie základní na Kube by však jednak ešte viac zvýšilo medzinárodné napätie, jednak nie je v ruskom záujme míňať nadbytočné sumy na armádu. Putin potrebuje hospodársky rozvíjať krajinu, ktorej ekonomika je obmedzovaná medzinárodnými sankciami a výdaje na zbrojenie sú pre neho len nutné zlo. Na rozdiel od USA, ktoré potrebujú zbrojiť aj z ekonomických dôvodov, aby podporili jedno z mála priemyselných odvetví, ktoré im ešte ostalo (pričom dokonca už aj tam niektoré dôležité komponenty do zbraňových systémov dodáva Čína).

Putin však na situáciu odpovedal prefíkane, dvoma nízkorozpočtovými ťahmi. Kube Rusko poskytlo úver na nákup a modernizáciu vojenskej techniky a výzbroje. A okrem toho podpísalo s Venezuelou zmluvu, v ktorej obe krajiny súhlasia so vzájomnými “návštevami” vojenských lodí. Znamená to, že Rusi môžu pokojne umiestniť vo venezuelských prístavoch svoje lode s jadernými raketami na palube. Nepotrebujú stavať drahé základne. Okrem toho týmto krokom zabránia Američanom, aby si trúfli vojensky zasiahnuť vo Venezuele a dosadiť tam im naklonenú vládu.

Zdroje: Isstras.eu, Z&V

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply