Putinove strategické protiťahy na americké vypovedanie zmluvy INF

Tagged With: , , , , , , Add Comment

Nedávno sme písali o tom, ako Američania jednostranne vypovedali Zmluvu o jadrových zbraniach stredného doletu – INF (https://zemavek.sk/putin-rusko-bude-nutene-nasadit-zakazane-rakety-ak-tak-urobia-spojene-staty/). Očakávala sa reakcia Ruska, ktoré by teraz malo plné právo obnoviť svoje základne na Kube. Ak Američania mienia rozmiestňovať svoje rakety na miestach, odkiaľ dokážu zasiahnuť ruské územie za 10 – 15 minút, Rusi potrebujú mať podobnú možnosť rýchleho zásahu USA.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Obnovenie základní na Kube by však jednak ešte viac zvýšilo medzinárodné napätie, jednak nie je v ruskom záujme míňať nadbytočné sumy na armádu. Putin potrebuje hospodársky rozvíjať krajinu, ktorej ekonomika je obmedzovaná medzinárodnými sankciami a výdaje na zbrojenie sú pre neho len nutné zlo. Na rozdiel od USA, ktoré potrebujú zbrojiť aj z ekonomických dôvodov, aby podporili jedno z mála priemyselných odvetví, ktoré im ešte ostalo (pričom dokonca už aj tam niektoré dôležité komponenty do zbraňových systémov dodáva Čína).

Putin však na situáciu odpovedal prefíkane, dvoma nízkorozpočtovými ťahmi. Kube Rusko poskytlo úver na nákup a modernizáciu vojenskej techniky a výzbroje. A okrem toho podpísalo s Venezuelou zmluvu, v ktorej obe krajiny súhlasia so vzájomnými „návštevami“ vojenských lodí. Znamená to, že Rusi môžu pokojne umiestniť vo venezuelských prístavoch svoje lode s jadernými raketami na palube. Nepotrebujú stavať drahé základne. Okrem toho týmto krokom zabránia Američanom, aby si trúfli vojensky zasiahnuť vo Venezuele a dosadiť tam im naklonenú vládu.

Zdroje: Isstras.eu, Z&V

Marián Benka
Po predchádzajúcom pôsobení v rôznych tituloch ekonomickej tlače som napokon prešiel do redakcie Zem a Vek. Jednak preto, že som sa dostával k čoraz viac informáciám o pravej podstate a neudržateľnosti súčasného ekonomicko-politického systému. Jednak vďaka môjmu záujmu o prírodné duchovno, alternatívy všetkého druhu a vývoj spoločnosti ako takej.

Pridaj komentár

  & Časopis