QAnon – falošná alternatíva?

· Čas čítania: 7 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Dňa 28. októbra 2017 sa anonymný používateľ Q (pseudonym označujúci typ jeho oprávnenia na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami) prvýkrát objavil na populárnej americkej sociálnej sieti 4chan, pričom predpovedal zatknutie Hillary Clintonovej v blízkej budúcnosti a násilné celoštátne povstanie: „Vydanie HRC je už v pohybe, odvčera sa týka niekoľkých krajín v prípade prechodu hraníc. Pas by mal byť zneplatnený 30. 10. o 12:01. Očakávajte ako protikrok organizovanie masívnych nepokojov a pokusy o únik z krajiny…“

Priaznivci Q sa síce dodnes zatknutia Hillary nedočkali (prečo ju vlastne nezatkli v USA, ale chceli jej zneplatniť pas?), ale tým otrlejším a novším to vôbec neprekáža. Celkovo príspevky Q ponúkajú viac otázok ako odpovedí a hemžia sa kadejakými skratkami, hmlistými predpoveďami a tiež poznámkami o bezprecedentnom zatýkaní pedofilov, ktoré však akosi nevidno (totiž zatýkalo sa aj za Obamu).

Zato priaznivcov Q vidno od leta 2018 na mítingoch za znovuzvolenie Trumpa za prezidenta. Rozrástli sa na hnutie s názvom QAnon. Istému Michaelovi „Lionelovi“ Lebronovi, veľkému mediálnemu zástancovi Q, sa dostalo pocty odfotografovať sa s prezidentom v Oválnej pracovni koncom augusta 2018. Ďalší mediálny „Q agent“ Bill Mitchell sa zúčastnil stretnutia k téme sociálnych médií v Bielom dome v júli 2019. V auguste 2019 ktosi burcoval dav Trumpových voličov zvolaním „Kam ide jeden, idú všetci“ (v origináli Where we go one, we go all, používa sa aj skratka wwg1wga) len niekoľko hodín po tom, ako FBI označila QAnon za potenciálny zdroj domáceho terorizmu. Úplne prvýkrát pritom takto klasifikovali konšpiračnú teóriu. O čo v nej ide? V podstate stavia na Pizzagate, teda rituálnom zneužívaní detí ľuďmi z volebného štábu Clintonovej (vrátane nej samotnej) a je dochutená Q omáčkou o domnelom Trumpovom boji proti tomuto satanistickému hlbokému štátu. Pravdou je, že pred voľbami sa Clintonovej vyhrážal väzením, no po voľbách z toho vycúval. Nie je síce vyšetrovateľ, ale mohol vyvinúť tlak.

QAnon verzus Anonymous

V júli 2018 youtubový kanál Anonymous Official s 2,76 miliónmi odberateľov publikoval video How Did America Not See This Coming… (2018-2019), v ktorého závere sa Q jasne uvádza ako nádej pre amerických patriotov, no už o 3 týždne neskôr sa do QAnonu pustili iné, menšie kanály Anonymous. Napr. na intagramovom profile youneedtruth sa objavila tato výzva: „#OpQanon. QAnon je psychologická operácia, nie sú Anonymous. Anonymous nepodporujú politickú stranu, politickú agendu alebo kandidáta. Nie ste Anonymous, ste podvodníci a my si po vás prídeme! My sme Anonymous, sme légia, neodpúšťame, nezabúdame, očakávajte nás, podvodníci.“ Youtubový kanál anon2world s asi 5 000 odberateľmi prišiel s krátkym frivolným videom Anonymous Operation QAnon v rovnakom duchu, kde sa tvrdí, že Anonymous vie, kto sa skrýva za QAnonom. Konkrétnu informáciu však doteraz nepublikovali, hoci odkázali na sledovanie twitterového účtu YourAnonNews, ktorý má 1,5 milióna odberateľov. So všetkou vážnosťou tam však prezentujú oficiálne počty nakazených a mŕtvych na koronavírus.

Q-vrah

V polovici marca 2019 dvadsaťštyriročný HIV-pozitívny fanúšik Q menom Anthony Comello zabil pred domom newyorského mafiánskeho bossa Franka Caliho z klanu Gambinovcov. Comello uviedol rôzne dôvody pre Caliho vraždu, no napokon povedal svojmu právnikovi, že ho zabil, pretože veril, že bol súčasťou hlbokého štátu a chcel ho eliminovať, aby pomohol Trumpovi. Na súde pózoval s písmenom Q na dlani po vzore nočného stalkera Richarda Ramireza, ktorý si na dlaň nakreslil obrátený pentagram. Camello sa predtým neúspešne pokúsil o občianske zatknutie starostu New Yorku Billa de Basia. Tu vidno, že QAnon možno považovať za kult, i keď ovocie Comellovej práce je rozhodne sladšie ako to Ramirezove. Ako ešte uvidíme, podobne ako v iných kultoch, žijú aj Q fanatici v svojej bubline, posilnenej požiadavkou odmietania korporátnych správ a nevadí im spraviť celú zostavu logických kotrmelcov, len aby sa nemuseli vzdať svojej Q-viery.

QAnon verzus Icke

Facebook v apríli tohto roku po prvýkrát zmazal účty spojené s hnutím QAnon. Spoločnosť uviedla, že zakročila proti piatim stránkam, dvadsiatim účtom a šiestim skupinám, kde „interné vyšetrovanie pre podozrenie z neautentického správania v súvislosti s americkými voľbami v roku 2020“ odhalilo väzby na komunitu QAnon. Zablokované stránky údajne sledovalo viac ako 133 000 ľudí.

Začiatkom mája podľa korporátnych médiídokonšpiroval, aspoň teda na Facebooku a Youtube“ aj David Icke. Na Youtube mal pritom viac ako 900 000 odberateľov. Niekoho to zjavne povzbudilo.

V polovici mája publikoval youtubový kanál Gasudarjon Anti-Iluminat Andromeda český preklad skráteného videa aziatky Nyly Nguyenovej z kanálu By 3D to 5D Consciousness. Originál v angličtine má 72 minút, skrátená verzia našťastie len necelých 18 minút. Našťastie preto, lebo (ako už názov kanálu napovedá) Nguyenová žije na „päťrozmernej časovej osi“, kým my len na troj- či štvorrozmernej, ktorá je na odpis. Hoci viem pochopiť pochybnosti okolo Davida Ickea, keďže pre vyjadrenia o reptiliánoch a archontoch ho mnohí podozrievali, že chce zosmiešniť a znevážiť alternatívnu scénu, táto pani na to ide z opačného konca. Jej naopak na ňom nesedí, že je príliš negatívny a nikdy nezmieňuje federáciu svetla, vesmírnu flotilu, či zatknutia pedofilov a Trumpa nazýva deckom a hlúpym ignorantom. To jej vadí úplne najviac, pretože siahol na modlu jej kultu. Okrem Ickea však Nguyenová napáda aj Alexa Jonesa, tiež už zmazaného, hoci za jeho propagandu v prospech prezidenta by mohol dostať medailu. Ona označuje oboch za falošnú opozíciu. O Ickeovi sa podobne vyjadrila už vo februári, teraz prihodila „dôkaz“, že on sám je reptilián, keď v jednom rozhovore cez Twitter mal na chvíľu deformovanú tvár (v dlhšej verzii je tú „metamorfózu“ či „pokazené maskovanie“ vidieť). Podľa Nguyenovej majú Trudeau, Clintonová aj Obama náramky na členkoch, ale to nám neukáže, ostáva len veriť. Veď viera vraj hory prenáša, tak hor sa do dimenzie Q. Na cestu vám Nguyenová pribalí „naozajstnú 5D technológiu“, keď ponúka akési nálepky ako ochranu pred elektromagnetickým žiarením. Sama bola najprv skeptická, ale jej smartfón je teraz chladnejší, takže to funguje. Skrátka úlet, ale teda určite do 5D.

Pád“ kabaly

Samozrejme, pri tomto priereze písmenom medzi P a R nemožno opomenúť čerstvý zjav na poli dokumentu, nezávislý trojhodinový film Pád kabaly. Je s titulkami k dispozícii na Youtube, podľa predlohy rozdelený na 10 častí, ale aj jednoliaty. S ôsmimi časťami sa dá v zásade súhlasiť a obsahujú prekvapivé informácie a súvislosti, hoci žiaľ aj značne špekulatívne tvrdenia (za všetky zmienim nahrávku týrania dieťaťa, prisudzovaného šéfovi Clintonovej volebného štábu Johnovi Podestovi), posledné dve už smerujú za hranicu súdnosti. Spojiť sa dá totiž všetko so všetkým. Napríklad, keď sa Trump napil vody Fiji, aby bol cool a podporil tamojší vojenský režim, autorka dokumentu Janet Ossebaardová si všíma, že Clare Bronfmanová, dcéra dlhoročného šéfa Svetového židovského kongresu obvinená z podpory luciferiánskeho kultu Nxivm, zdedila v roku 2016 značku Seagram a kúpila 80 percent ostrovu Wakanda, kde sa vyrába Fiji Waters a zriadila tam pobočku kultu. Pochybujem, že smädný prezident chcel takto krkolomne poukázať na Nxivm, hoci je pravda, že finančne podporili Clintonovej kampaň a za jeho éry sa dostali do väzby, čakajúc na rozsudok. Podobne Ossebaardová blúzni o dvadsaťročnom tajnom pláne, keď John Fitzgerald Kennedy mladší, syn zavraždeného amerického prezidenta, vlastne nezahynul pri páde lietadla v roku 1999 a dnes v prestrojení pomáha Trumpovi v boji proti hlbokému štátu. Niekto by si mohol myslieť, že je priskoro na také odhalenie, ale to preto, že zabudol, že Obama aj Clintonová už majú na členkoch putá. O tom presne je propaganda, pridať k 80 percentám pravdy 20 percent omáčky, ktorá (niektorým) ľuďom chutí.

Trump každopádne 15. mája na tlačovej konferencii v Bielom dome sľúbil, že vakcína proti koronavírusu bude do konca roka. O jej distribúciu a aplikáciu sa má postarať armáda. Čo spravia Q ľudia, nechajú sa zaočkovať, lebo je to „súčasť plánu“?

Q-človek v senáte?

Fanúšička QAnonu, finančná poradkyňa Jo Rae Perkinsová, vyhrala 20. mája 2020 republikánske primárky do senátu v severozápadnom americkom štáte Oregon. Svojim podporovateľom a Q komunite sa poďakovala v naživo vysielanej reči, kde zaznelo: „Ako my Q ľudia radi hovoríme, kam ide jeden, ideme všetci.“ Zo svojho účtu na Twitteri ju zmazala, no ponechala starší tvít z mája, kde sa otvorene hlási ku QAnonu.

Na tomto hnutí/kulte je sympatické, že podobne ako v prípade Pizzagate ide o akési občianske vyšetrovanie, kde aktivisti zbierajú čriepky informácií do väčšieho celku, treba ich však očistiť od nezmyslov a balastu. Nanešťastie sa zdá, že šírenie toho balastu je práve zámerom zakladateľov Q-hnutia.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár