Rada Európy: Demokracia v Európe je dnes v ohrození

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Shutterstok

Generálna sekretárka Rady Európy, ktorá dohliada na dodržiavanie ľudských práv a slobôd v Európe, zdôraznila „jednoznačný a znepokujúci stupeň úpadku demokracie“ vo svojej výročnej správe o úrovni demokracie, ľudských práv a právneho štátu naprieč kontinentom. EÚ už o mesiac chce spustiť „digitálny zelený pas“ v čase, keď covid-19 v Európe znova vymizol ako aj minulé leto. Tento krok čiste pre zvýšenie zaočkovanosti je ďalším stupňom v devastovaní európskej demokracie.

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy už pred časom vydalo rezolúciu k dobrovoľnosti očkovania s tým, že nemožno vytvárať na nikoho politicky, sociálny či akýkoľvek nátlak k očkovaniu, ak si to nepraje. Čo je však Covid pas, ak nie nátlak? Nanucuje test alebo vakcínu, pričom práve neustále testovanie má za účel dokopať ľudí k očkovaniu.

Rada Európy sa veľmi diplomaticky vyjadrila aj ku Covid pasom alebo tzv. imunitným certifikátom: „používanie takejto certifikácie a dát o očkovaní pre nemedicínske účely pre udelenie privilégovaného a exkluzívneho prístupu k právam vzbudzuje mnoho otázok v súvislosti s rešpektom k ľudským právam a malo by byť zvažované s náležitou opatrnosťou.“

Asi ťažko čakať, že Štrasburg na rovinu zahlási, že tvorcovia plánu digitálnych zelených pasov, t.j. premiéri členských krajín EÚ a predovšetkým Európska komisia pripravujú schému pre porušovanie ľudských práv alebo rovno, že idú vytvárať občanov druhej kategórie z tých, ktorí covid pasy odmietnu, čo už sa podobá na prvú fázu genocídy. Tie totiž na začiatku vždy oberú istú skupinu o práva, ktoré dovtedy všetkým patrili, a následne sú upierané ďalšie práva, pričom sa to deje legálne.

Takáto inštitúcia nemôže ani priamo vyhlásiť, že Covid pas je nátlak k očkovaniu a obmedzuje slobodu občanov, nedajbože podozrievať politikov a eurokratov z diktatorských chúťok či pošramotenia integrity skorumpovanej Big Pharmou. Mohla by síce, ak by nebola tiež ovplyvňovaná tými istými, ktorí na Covid pasy tlačia. A to nepochybne je. Je už na sudcoch Európskeho súdu pre ľudské práva dať jasné stanoviská vo svojich rozsudkoch k predloženým žalobám, ktoré sú aj záväzné.

Minulý týždeň generálna sekretárka Rady Európy Marija Pejčinovic Buric prezentovala výročnú správu, v ktorej uviedla: „V mnohých prípadoch, problémy predchádzali pandémiu koronavírusu, ale bez pochýb, legitimizovanie opatrení národnými autoritami v reakcii na covid-19 zhoršilo situáciu. Existuje nebezpečenstvo, že naša kultúra založená na demokracii sa celkom „neuzdraví.“

 

„Naše členské štáty dnes stoja pred voľbou. Buď budú pokračovať a dovolia tento úpadok demokracie alebo sa spoja zvrátiť tento trend, posilnia a obnovia európsku demokraciu, tak aby vytvorili prostredie, kde sú ľudské práva rešpektované. Toto je správna cesta pre 830 miliónov obyvateľov, ktorí žijú v členských krajinách Rady Európy.“

Na základe zistení rôznych inštitúcií Rady Európy, vrátane Európskeho súdu pre ľudské práva, jej správa vyhodnocuje nedávny vývoj v oblasti politických inštitúcií a nezávislosti súdov, slobody prejavu a združovania sa, ľudskej dôstojnosti, anti-diskriminácie a demokratickej participácie. Správa žiada, aby sa členské štáty vrátili k princípom Rady Európy a to konkrétne:

– návrat k fundamentálnym demokratickým princípom a právnym štandardom, vrátane implementácie rozsudkov Rady Európy,

– kovid reštrikcie a opatrenia musia byť nielen nevyhnutné a proporčné, ale aj obmedzené v trvaní,

– národné vlády musia uznať, kde ich aktivity a legislatívy znížili mieru demokracie tak zredukovaním občianskeho priestoru ako aj zastrašovaním alebo bránením jednotlivcom a organizáciám v slobodnom prejave a zhromažďovaní alebo tým, že osoby byli vylúčené z plnej účasti v spoločenskom živote.

Vyhlásenia Rady Európy nie sú záväzné, majú len deklaratórny charakter, prichádzajú však z inštitúcie, ktorá má dohliadať nad dodržiavaním ľudských práv v Európe. Paradoxne, volanie po Covid pasoch prichádza práve z Grécka, kolísky demokracie, kde sa v posledných desaťročiach rozmohol socializmus a korupcia politikov, čo skončilo ohromným zadlžením a bankrotom krajiny, z ktorej sa stále ešte nepozviechala. Dnes reálne hrozí, že Grécko stiahne celú Európu nielen do finančného a ekonomického bankrotu ale aj do úpadku demokracie.

AUTOR: Ing. Jana Ray Tutková, M. A. je ekonómka s postgraduálom z európskej politiky, ktorá vedie Centrum pre bioetickú reformu

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár