Radičová chápe ľudí, že sú kritickí voči režimu

· Čas čítania: 3 min.

Podľa expremiérky SR Ivety Radičovej musí liberálna demokracia spĺňať aj základné piliere, ktoré v súčasnosti nespĺňa. Dnešný systém tzv. liberálnej demokracie musí byť podľa nej postavený „na ľudskej dôstojnosti, na slobode, na nediskriminácii a solidarite“.

Niekdajšia ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorá v úrade nahradila Ľudovíta Kaníka, chápe, že ľudia sú frustrovaní a nedôverujú dnešnému systému aj pre nefungujúce zdravotníctvo. Je presvedčená, že oblasť zdravotníctva nie je len o práve na život, „ale ja mám právo aj na kvalitný a zdravý život“. Podľa líderky SDKÚ-DS v parlamentných voľbách 2010 výsledky zdravotníctva nezodpovedajú zdrojom vkladaným do neho. Nedodala už však, že aj nákupom stíhačiek F16 prídeme o obrovské finančné prostriedky, ktoré mohli byť využité radšej v zdravotníctve.

Najväčší problém 60:40?

Radičová vidí ako podstatnejší nepomer vynaložených peňazí na lieky versus samotnú zdravotnú starostlivosť. „Keď sa pozriete na vnútornú štruktúru výdavkov v zdravotníctve, tak my ich máme úplne opačnú, ako krajiny, ktoré sú v zdravotníctve úspešnejšie. Teda pomer – koľko finančných zdrojov ide na lieky a koľko ide na samotnú zdravotnú starostlivosť,“ dodala s tým, že u nás je pomer liekov a starostlivosti 60:40, kým inde to je naopak. „Konzumujeme viac liekov, pričom priemerne ročne vyše tony vrátime do lekární ako nepoužitých,“ povedala s tým, že aj s „existujúcimi zdrojmi by sme mohli a mali mať podstatne lepšie výsledky v ochrane ľudskej dôstojnosti“. Podľa Radičovej teda občania necítia že jeden z pilierov liberálnej demokracie vôbec funguje „a teda začínajú byť kritickí voči tomuto režimu ako celku“.

Varuje pred populizmom

Podľa Radičovej, ktorej vládu položilo hlasovanie o eurovale, však dvíha varovný prst pred populizmom. „Jedna z čŕt populizmu je, že vždy ukážete, že vinný je ten iný,“ povedala vo video-rozhovore denníka SME. Podľa expremiérky sú fenoménom dnešnej politiky politici hnevu. „Kombinácia bezmocnosti, beznádeje, s oprávneným strachom, lebo ten sa odvíja od spomínaných neistôt, ústi do hnevu, a ten vytvára novú kategóriu politikov – politikov hnevu,“ povedala s tým, že hnev je hlavná pôda pre politikov, ktorí to hrajú na „sladké“ reči. „Populizmus prináša na zložité, komplikované problémy, jednoduché riešenia, ktoré ale v realite nefungujú a neexistujú,“ povedala 63-ročná sociologička a dodala, že ľuďom nezazlieva počúvanie pekne pôsobiacich sľubov, keďže rozbehnutie reforiem si podľa nej naopak vyžaduje ísť aj proti väčšinovým náladám.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=dyAIOUMEHYY

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár