Radostné uzdravovanie podľa „obyčajného hlupáka“ Norbekova

Tagged With: , , Add Comment

Pred časom som mal príležitosť zúčastniť sa na deväťdňovom seminári tzv. Norbekovovej ozdravnej metódy pod vedením jedného z jej lektorov Rusa Andreja Lukaševiča. Samotný autor metódy Mirzakamir Norbekov je Uzbek. Človek viacerých profesií, má doktoráty z psychológie, pedagogiky či filozofie medicíny. Sám seba označuje za putujúceho derviša a obyčajného človeka. Jeho metóda vychádza z dávnych východných tradícií, ale snažil sa urobiť ich princípy ešte oveľa efektívnejšími.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Preslávil sa najmä po tom, keď ľudia cvičiaci podľa tohto systému zaznamenali výrazné zlepšenia zraku. Aj jeho najznámejšia kniha nesie názov Ako sa zbaviť okuliarov s podtitulom Skúsenosti hlupáka. Toho hlupáka treba brať trochu ironicky, Norbekov si zakladá na humore a schopnosti robiť si sám zo seba žarty. Zároveň tým názvom naznačil, že byť zdravým, šťastným a vyrovnaným na všetkých úrovniach nie je až taká veda, len my si to komplikuje našimi špekuláciami. Niekedy je teda lepšie byť „hlupákom“.

Hneď na úvod seminára nám Andrej vysvetlil, že niekedy je potrebné postaviť sa k reťazi príčin a následkov opačne. Napríklad keď sme chorí, cítime sa zle, a keď sa cítime zle, sme zamračení. Funguje to aj v opačnom poradí. Keď sa začneme viac usmievať, budeme sa cítiť lepšie, a keď sa budeme cítiť lepšie, začneme sa uzdravovať. Preto pri všetkých cvičeniach, ktoré budeme skúšať, nie je najdôležitejšie, ako presne ich dokážeme vykonať, ale v akej nálade pri cvičení budeme. V nasledujúcich dňoch nám neustále pripomínal, aby sme sa pri cvičeniach usmievali a preciťovali vnútorné šťastie – napríklad tým, že si pripomenieme nejakú radostnú udalosť z nášho života a počas cvičenia ju budeme opätovne prežívať.

Autor: Marián Benka

KÚPIŤ ZEM&VEK AUGUST 2019

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis