Rakúsko a Taliansko sa otáčajú chrbtom Amerike: je čas zrušiť sankcie Rusku

Rakúsko a Taliansko sa ako prvé krajiny vzbúrili proti pokusu USA vplývať na zásobovanie Európy energentmi z Ruska. Rakúsky vicekancelár Heinz Christian Strache vyzval na ukončenie sankcií Moskve. Bude tento kurz nasledovať aj nová talianska vláda, ktorá to má ako jeden z bodov programu? Pre sankcie Rusku, ktoré pod tlakom Washingtonu prijal aj Brusel, sú vrecká členských krajín EÚ čoraz prázdnejšie. S tým treba skoncovať, vysvetľuje Strache vo viedenskom denníku Oesterreich a dodáva, že sankcie Rusku spôsobili rakúskemu hospodárstvu škody. „Je krajný čas, aby sa sankcie zrušili a bezpečnostné a hospodárske vzťahy s Moskvou normalizovali,“ zdôraznil Strache. Od roku 2014, keĎ boli sankcie zavedené, do roku 2016, Rusko prišlo o 25, ale Európa až o 100 miliárd eur. Nejde o prvú vzburu v Európe, za posledných šesť mesiacov počuť podobné hlasy z členských štátov EÚ čoraz častejšie. „Po prvý raz však takéto vyjadrenie prišlo z najvyššieho miesta jedného európskeho štátu a nadväzuje to aj na tvrdenia politických strán, ktoré práve formujú vládu v Taliansku. Ak zostanú verní svojmu predvolebnému programu, môže sa to prejaviť na konečnom výsledku, lebo EÚ draho zaplatila sankcie, ktoré zaviedla voči Rusku a vyvolala aj animozity v Európe a militarizáciu, ktorá môže prekonať tú za studenej vojny. Čiže, jediné, čo Európa získala týmito sankciami, je nestabilita a hospodárske straty,“ hovorí srbský politológ Aleksandar Pavić.

Rakúski politici majú najväčšie obavy z osudu pološtátneho podniku OMV, ktorý spolupracuje s ruským Gazpromom v rámci projektu Severný prúd 2. O niekoľko rokov by sa prostredníctvom tohto plynovodu mali z Ruska do EÚ dostávať veľké množstvá plynu, a Američanom to nevyhovuje. Snažili sa tento projekt zmariť už za prezidenta Obamu. „USA sa tak snažili zvýšiť predaj svojho tekutého plynu v Európe“ – píše Die Presse. „Avšak, nové sankcie sa netýkajú len Severného prúdu 2, ale aj spoločných projektov spoločností Shell a Gozprom v Baltickom mori, ako aj údržby plynovodu Modrý prúd medzi Ruskom a tureckom, kde je spolumajiteľom talianska spoločnosť Eni,“ píše Die Presse. Strache vraoval, že sankcie prinútili Rusko, aby viac spolupracovalo s Čínou. Obchodné a sankciové vojny, ktoré momentálne prebiehajú, sú podľa neho nekalým prostriedkom konkurencie, ktorým vytláča súperov z trhu.

Zdroj: http://www.glasmoskve.rs/najnovije/austri–a-i-itali–a-okrecu-ledja-sad-kra–nje—e-vreme-da-se-ukinu-sanktsi–e-rusi–i

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply