Rakúsko nebojácne odrieklo účasť na programe presídľovania migrantov. Nepovinnom.

· Čas čítania: 5 min.
Zdroj: fotoservice.bundeskanzleramt.at

Pokiaľ by bral bežný občan z hociktorej z krajín Vyšehradskej štvorky za bernú mincu to, čo mu o rakúskom kancelárovi servírujú tlačové agentúry, pestoval by v sebe dojem o nebojácnosti tohto štátnika. Západné médiá hlavného prúdu, ktoré kontrolujú aj stredoeurópske informačné pole, sa snažia zakotvovať práve takýto obraz staronového šéfa rakúskej vlády, a to sa viacerými spôsobmi. Kľúčovú funkciu v cielenom formovaní povedomia verejnosti o jedinečnej osobnosti kancelára zohrávajú tlačové agentúry.

 

Nie európsky, ale únijný a nepovinný

 

Posúďme sami. Aký odkaz asi tak zanecháva v radovom čitateľovi tento titulok správy, ktorú vydala v stredu večer (22. januára) tlačová kancelária Slovenskej republiky TASR: „Rakúsko odrieklo účasť na európskom programe presídľovania utečencov„?

 


https://www.teraz.sk/zahranicie/rakusko-odrieklo-dalsiu-ucast-na-e/442248-clanok.html

 

Nesporne krajne priaznivý, obzvlášť na pozadí oživeného nátlaku Európskej komisie a rôznych nadnárodných štruktúr na prerozdeľovanie prišelcov dovážaných z Afriky a z Ázie. Citovaný titulok stotožňuje s bezohľadnou samozrejmosťou program Európskej únie s čímsi akoby celoeurópskym Takéto opovážlivé zovšeobecňovanie rozhorčuje už roky obyvateľov krajín, ktoré sa nenechali vlákať do členstva v Európskej únii, ako napríklad stredoeurópske Švajčiarsko. Stotožňovanie európskeho s eurounijným hnevalo azda ešte viac Britov a nemalou mierou živilo ich odhodlanie vymaniť sa z područia megalomanskej Európskej únie.

 

Ale späť k titulku tlačovej agentúry TASR, ktorá je podobne ako Česká tisková kancelář ČTK, alebo rakúska Austria Press Agentur APA, nezastupiteľným nástrojom mienkotvorby obyvateľstva.

 

Stačilo by vložiť do titulku jedno jediné slovíčko, aby sa významovo posunul do objektívnejšieho svetla:

Rakúsko odrieklo účasť na dobrovoľnom európskom programe presídľovania utečencov.

 

Agentúra TASR mohla, keby chcela, upustiť od celoeurópskeho paušalizovania dajme tomu takto:

„Rakúsko odrieklo účasť na dobrovoľnom únijnom programe presídľovania utečencov

 

Ak by sa chcela vyvarovať orwellovského mätenia pojmov, vyžadovalo by si to, aby prestala nazývať utečencami tých, čo sú nie práve najchudobnejšími migrantmi, ktorí musia platiť tisíce dolárov za transkontinentálnu prepravu do radodajnej západnej Európy. Utečenci, čo utekajú pred vraždením vo vojnách alebo pred osobným prenasledovaním, tvoria len nepatrnú menšinu v prúdoch nezvaných migrantov. Titulok, aký by mohli sformulovať alternatívne médiá, keď už sa k tomu nemajú tlačové agentúry, by mohol vyzerať asi takto:

„Rakúsko odrieklo účasť na dobrovoľnom únijnom programe presídľovania migrantov„.

 

Zaoberanie sa rozdielom medzi výberom slov do predmetného titulku v tlačovej agentúre hlavného prúdu a jeho optimálnou podobou nie je samoúčelné. Nie všetci konzumenti správ ich čítajú od A po Z. Mnohým ľuďom ostáva čas iba na prebehnutie očami po titulkoch. Tí, ktorí sa nechcú kĺzať po povrchu, sa v spodnej polovici dotknutej správy TASR dostanú k pasáži s vysvetlením, že účasť členských štátov EÚ na presídľovacom programe je dobrovoľná.

 


https://www.teraz.sk/zahranicie/rakusko-odrieklo-dalsiu-ucast-na-e/442248-clanok.html

 

Chválený a obdivovaný

 

Až vtedy by im malo konečne zapnúť, že Rakúsko tým odrieknutím neprejavilo ktovieakú smelosť a neposlušnosť voči Bruselu. 33-ročný rakúsky kancelár je predstaviteľom mocenských kruhov, ktoré ho vyškolili a vysunuli do vysokej politiky ako odborníka na integráciu. V rakúskej vláde preberal už ako mladučký spolkový minister pre Európu, integráciu a zahraničné styky (Bundesminister für Europa, Integration und Äußeres) v rokoch 2013-2017 zodpovednosť za plnenie agendy demografickej prestavby Rakúska. Ďaleko presahuje stredoeurópsky civilizačný okruh národov niekdajšej Rakúsko-Uhorskej monarchie.

 

Sebastian Kurz, idealizovaný ako mladý, fešný, ale solídny, sa zahniezdil v konzervatívnej Ľudovej strane s celoživotným poslaním. Spočíva v napomáhaní nenáhlivému rozleptávaniu tradičného hodnotového sveta Rakúšanov, aby sa dal ľahšie posúvať do liberálnych polôh. Švihácky a výrečný kancelár je mediálne vykresľovaný ako srdcom konzervatívec, ktorý však chápe nevyhnutnosť držať krok s dobou a prispôsobovať sa súčasnému svetu triezvym a vyrovnaným spôsobom. S volaním po rozumnom spájaní starého s novým a klasiky s ultramodernou vystupoval tento týždeň aj na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Bližšie o tom poinformujem zajtra v samostatnom rozbore.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár