Rakúsko zverí 500 svojich žiadateľov o azyl Slovensku

V utečeneckom stredisku Traiskirchen, južne od Viedne, si už jeho obyvatelia zvykli táboriť vonku. Toto úplne preľudnené miesto je najväčším centrom pre žiadateľov o azyl v Rakúsku. Jeho názov sa stal dokonca súčasťou rakúskej slovnej zásoby ako termín vyjadrujúci nedostatky pri prijímaní utečencov.

Rakúsko má dnes so Slovenskom podpísať zmluvu o premiestnení 500 obyvateľov tábora do Gabčíkova, vzdialeného hodinu a pol jazdy autom. Zatiaľ čo ministri vnútra Európskej únie pracujú tvrdo na tom, aby sa zhodli na jednotnej azylovej politike, Viedeň sa poponáhľala s bilaterálnou dohodou. Tá stanovuje, že Slovensko preberá na seba výlučne náklady na ubytovanie žiadateľov v staršom areáli, pričom samotné azylové konanie bude pokračovať na rakúskej strane. Rakúska ministerka vnútra Johanna Mikl-Leitnerová si, hrdá na svoj návrh, blahoželala: „V konečnej sume to bude pre Rakúsko lacnejšie.“

Znepokojujúca prax?

Ide o ďalší prípad protizákonného presídľovania ľudí v núdzi? V septembri zožala Austrália kritiku UNHCR (Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov), keď s Kambodžou podpísala zmluvu o premiestnení žiadateľov o azyl. „To je úplne odlišný prípad,“ oponuje Ruth Schöfflová, hovorkyňa UNHCR vo Viedni, „pretože Rakúsko si za týchto 500 utečencov ponecháva zodpovednosť“. Napriek tomu sa UNHCR spolieha, že Viedeň dohliadne na dodržiavanie vyššieho štandardu v gabčíkovskom centre. Bude tiež musieť vyriešiť prípadné právne komplikácie vyplývajúce z dohody, ako je napríklad monitoring azylových procedúr na druhej strane hranice.

V tomto bode sú rakúske združenia pesimistickejšie ako úrad vysokého komisára. „Vláda dosiaľ nepreukázala veľké organizačné schopnosti a ani nehrozí, že by sa to zlepšilo,“ obáva sa Herbert Langthaler z organizácie Asylkoordination, ktorá zastrešuje viaceré združenia pomoci utečencom v krajine.

Asylkoordination obvinil vládu z praktizovania „ubytovacieho dumpingu“. Rovnaké obavy panujú aj vo viedenskom Dome integrácie. Jeho právnika Michaela Weissa znepokojuje ďalší vývoj, ak sa na európskej úrovni nič nepodnikne. „Možno si potom predstaviť dohody o presune utečencov do Bulharska alebo Rumunska, kde by to bolo ešte lacnejšie, ale za akých podmienok?“

Argument proti kvótam

Pre Slovensko dohoda nepredpokladá žiaden nárok na finančnú odplatu. Jeho minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že Slováci jednoducho preukazujú vďačnosť susedovi, ktorý im pred desiatimi rokmi umožnil prijatie do schengenského priestoru. V skutočnosti tu Bratislava ponúka iba zdanie solidarity, pretože pokračuje v odmietaní kvót Európskej komisie. Krajina s 500 presídlencami patrí k tým, ktoré v súčasnosti zaznamenávajú najmenej žiadostí o azyl v EÚ – 0,06 promile obyvateľov v minulom roku, oproti 3,3 promile v Rakúsku.

Zdroj: www.tambacounda.info

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár