Rasistická kvalifikácia: 1. časť

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Ostatné roky sa Amerikou šíri „rasová kvalifikácia“ ako rakovina. SJW (Social Justice Warriors – bojovníci za sociálnu spravodlivosť) zakazujú bielym deťom obliekať sa do kostýmov rozprávkových princezien, meniť si účesy, hrať role, rozprávať a písať o veciach, ktoré si privlastnili nebiele rasy. V podstate sa správajú ako štandardní rasisti. Otváram sériu prípadov, ktoré sa stali a budem pridávať nové, ako budú pribúdať.

Halloween 2017 sa zmenil na veľké divadlo. Rok predtým vyšla veľmi úspešná a veľmi vydarená rozprávka Vaiana (v USA Moana). Bola nominovaná na 2 Oscarov, 2 Golden Globes a 1 cenu BAFTA. Hlavná hrdinka sa okamžite zaradila medzi najobľúbenejšie postavy dievčatiek. Šikovná Polynézanka, ktorá sa postavila otcovi a dokázala nemožné – preplávať oceán a zachrániť svet. Vzor, aký si feministky vždy priali!

Problémom je jej pôvod a farba pleti. Pred Halloweenom, čo je jeden z tých zbytočných sviatkov, ktorý vyvíja finančné tlaky na rodičov a deťom zhoršuje životosprávu, sa ozvali SJW, ktorí vidia všetko cez rasu. Zakázali malým dievčatkám obliekať si kostým Vaiany, lebo ako belosi si nesmú privlastňovať kultúru iných. Malé deti, ktoré nemajú s politikou, alebo rasizmom nič spoločné, sa stali obeťami prízemných útokov ultra-liberálnej loby, ktorá bojuje proti všetkému, čo bieli ľudia reprezentujú. Prečo? Lebo bieli sú vraj privilegovaní, v USA je biela nadvláda a všetci ostatní sú obete.

Povedzte to tým cca 12% belochom, ktorí žijú v chudobe v USA. Áno, percentuálne je bielych žijúcich v chudobe menej, než černochov, no s ohľadom na absolútne čísla je belochov žijúcich pod úrovňou chudoby (pre 3-člennú rodinu 19 105 USD, pre 4-člennú 24 563 USD ročne) viac.

Okrem Vaiany si nesmú obliecť malé biele dievčatká ani kostým Jasmíny z Aladdina, Pocahontas, dokonca ani Elsy z Ľadového kráľovstva! „Ale, ale však Elsa je biela,“ určite si hovoríte s nemým úžasom. Áno, je a aj to je problém. Bielych princezien je vraj priveľa a jednosmerne ukazujú vzor krásy. Stavím sa však, že ak by Elsa bola tlstá a škaredá, ani to by SJW nestačilo. Ich ideológia im nastavila hodnoty, podľa ktorých uráža úplne všetko a preto sa im nikdy, nikdy nesmiete ospravedlňovať, lebo to aj tak nebude stačiť.

Ako príklad uvediem Kevina Harta. Napriek tomu, že je černoch, za čo má veľa „bodov utláčania“ u SJW, svojimi stand-up predstaveniami z rokov 2009 a 2014 vraj urazil LGBTI komunitu v roku 2018. Pritom sa na jeho vtipoch počas vystúpení všetci kvalitne zabávali, dokonca aj neheterosexuáli.

Je pravda, že humor často uráža. Veľkosť človeka sa meria napríklad tým, ako vie akceptovať humor voči vlastnej osobe. Akonáhle Kevin ohlásil, že bude moderovať udeľovanie Oscarov, zlietli sa na neho aktivisti ako supy a nepomohlo ani viacnásobné ospravedlnenie. Pritom minulý rok, počas najväčsieho Me Too šialenstva, nikomu nevadil Jimmy Kimmel. Ten na začiatku svojej kariéry v TV požadoval od žien, aby mu prehmatali nohavice v okolí penisu a povedali na kameru, čo v nich schováva. Dokonca jednej navrhol, aby použila ústa, inej obe ruky. Ale keďže je miláčikom ultra-ľavičiarov, lebo útočí na prezidenta Trumpa, mal prepáčené.

Viete si predstaviť ten škrekot, keby sa rovnako k situácii postavili belosi a vyhlásili, že žiadne nebiele dieťa nesmie mať kostým Batmana, Supermana, Spidermana, či akejkoľvek DC/Marvel postavy s bielou farbou pleti, ktoré sú aktuálne veľmi populárne?

Novodobí bojovníci za „práva všetkých nebielych“ takto pripravili deti o radosť a rodičom narobili veľa starostí, niektorým možno aj problémy. Pritom sa nejednalo o nič podstatné. Som zvedavý, ako budú reagovať deti, ktorým bude takto zakazované všetko, čo nesúvisí s ich rasou. Myslíte, že taký človek prekoná predsudky a nebude pociťovať krivdu? Že bude chcieť spoznávať iné kultúry a nevyrastie z neho rasista?

Čerešnička na záver. Boyden Elementary School (Základná škola v Boydene), Massachusetts zakázala Halloween, lebo nie je dostatočne „inkluzívny a nechcú, aby sa niekto cítil nekomfortne“! Po novom sa tento deň bude nazývať Čierno-oranžový duchovný deň. Z vyjadrenia školy: „Kostýmová prehliadka je mimo bežnej rutiny a môže byť pre veľa študentov náročná. Taktiež nie je pre všetkých študentov inkluzívna a a naším cieľom je dosiahnutie každodenného rešpektu študentských rozdielov“. Neviem, čo ste z toho vyčítali vy, ja vidím len ničenie tradícií, nech sú akékoľvek.

Zdroje:
http://www.raceconscious.org/2017/09/moana-elsa-halloween/
https://nypost.com/2017/10/16/moms-worry-trick-or-treating-as-moana-is-cultural-appropriation/
https://www.cbsnews.com/news/boyden-elementary-school-halloween-black-and-orange-spirit-day-massachusetts/
https://povertyusa.org/facts
https://www.vulture.com/2019/01/kevin-hart-homophobic-tweets-apologies-ellen-degeneres.html
https://www.theatlantic.com/entertainment/archive/2018/03/forgiving-jimmy-kimmel/554675/

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár