Rebríček najpopulárnejších konšpirácií svedčí o malosti jeho autorov

Ilustračný obrázok: Shutterstock

Portály infosecurity.sk a aktuality.sk nedávno publikovali rebríček „najpopulárnejších konšpiračných teórií“, ktorým veria Slováci. Ako prvú údajnú konšpiráciu uvádzajú presvedčenie o umelom pôvode koronavírusu. Jeho neprirodzený pôvod pritom potvrdili aj českí vedci, na základe skúmania vzorky koronavírusu SARS CoV-2 v labolatóriu Tilia.

Na druhom mieste tieto tzv. spravodajské weby poukazujú na „mylnú predstavu o obrovskej moci Židov“. Opäť, samozrejme, neprihliadajú na nepohodlné informácie o ovplyvňovaní politickej scény napríklad finančníkom Georgom Sorosom, ktorý pritom sám priznal svoj podiel na politickom vývoji na Ukrajine a financovanie aktivít prezidentky Zuzany Čaputovej predtým, než vstúpila do politiky, v rozhovore pre časopis The Guardian.

Trojicu „najpopulárnejších konšpirácií“ uzatvára odmietanie očkovania. Autorka článku pritom opäť tendenčne neberie v úvahu určité fakty, ako napríklad, že zápal mozgu a miechy po očkovaní boli známe ešte v časoch Pasteurovej vakcíny proti besnote v 19. storočí. Rovnako ignoruje aj skutočnosť, že na Novom Zélande bol v roku 1996 zaznamenaný až 60% nárast vzniku detskej cukrovky po zavedení očkovania proti hepatitíde B a neprihliada ani na karcinogénne látky, ktoré bežne obsahujú vakcíny (formaldehyd, atď.), a ďalšie argumenty hovoriace v neprospech očkovania.

Spomenuté weby, ktoré sa hrdia svojim „bojom proti dezinformáciám“, takto v podstate iba prispievajú k šíreniu toho, proti čomu vraj bojujú – lož, nepravdy a polopravdy nahrádzajú nepohodlné a nepríjemné informácie, ktoré sú vďaka mediálnemu tlaku často odsúvané na okraj pod nálepkou „konšpiračných teórií“.

Zdroje:

1. Infosecurity.sk, Slováci veria rovnakým konšpiráciám už 200 rokov, 16. 5. 2020

2. Aktuality.sk, Konšpirácie v minulosti a dnes: čo u nás bolo populárne v 19. storočí, 16. 5. 2020

3. http://www.rizikaockovania.sk/dok/b-ockovanie.pdf

4. The Guardian, George Soros: ‘Brexit hurts both sides – my money was used to educate the British public, 2. 11. 2019

5. Pravda, George Soros: Som hrdý na to, akých mám nepriateľov, 3. 11. 2019

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár