Už aj režisérka Piussi na čiernej listine

Tagged With: , , Add Comment

V posledných dňoch médiami rezonujú recenzie na film Zuzany Piussi Ukradnutý štát. Autorka sa stretla s priazňou i výčitkami mainstreamových médií,  že ponúkla vo filme priestor tzv. konšpirátorom, alebo ju nazývajú Kočnerovou dôverníčkou bez toho, aby objasnili, čo tento pojem znamená, a ako sa ňou stala. Rozhodli sme sa preto, film si pozrieť a nestranne snímku zhodnotiť. Navštívili sme kinosálu v Liptovskom Mikuláši, kde sme mali možnosť zúčastniť sa aj diskusie so samotnou autorkou a producentom filmu Vítom Janečkom.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Zuzanu Piussi by sme mohli označiť aj ako občiansku aktivistku, keďže si za tému zvolila stav Slovenskej republiky po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, následné pochody v uliciach Za Slušné Slovensko, a pád Mariána Kočnera a Roberta Fica. Ako tvrdí dokumentaristka Piussi, film nebol nikým sponzorovaný. Ide o nízkorozpočtovú snímku, v ktorej ponúkla priestor na vyjadrenie osobám, o ktorých usúdila, že majú relevantné informácie o skutočnostiach, ktorých sa snímka dotýka. „Chcem, aby ľudia po zhliadnutí  filmu nad ním premýšľali a chcem nechať priestor divákovi, aby si vytvoril obraz sám“, povedala v úvode diskusie. Myslím, že v tomto smere jej nemožno nič vytknúť. Naozaj ponúkla priestor na vyjadrenie nie len redaktorom mainstreamových médií ako je Monika Tódová z Denníka N, alebo Adam Valček, autor Denníka Sme, ale taktiež redaktorke Jane Teleki z Hlavného denníka, či bývalým príslušníkom tajných služieb, ktorí sú označovaní za konšpirátorov.

Myslím však, že keby som si film pozrela bez účasti na záverečnej diskusii, odchádzala by som z kina s väčším nadšením. Napriek tomu, že na internete bolo dve hodiny pred premiérou v Liptovskom Mikuláši uvedené, že sála je už plne rezervovaná, voľných miest v hľadisku bolo viac ako tých obsadených. Všetci prítomní si zostali vypočuť slová autorky na diskusii a aktívne sa do nej zapájali. Neviem, či to vytknúť publiku, či režisérke ale diskusia až priveľmi odbočovala od samotného filmu a zachádzala do tém, ktoré pre dobro autorky mohla ignorovať a sústrediť sa len na témy týkajúce sa snímky, pretože prihováranie sa k publiku s úsmevom tvrdiac, že v témach „Soros ako manipulátor“, migrácia a registrované partnerstvá sme len zastrašovaní ma nútilo pustiť sa do proti argumentácie, alebo sálu čím skôr opustiť. Myslím však, že rozoberať tieto témy nebolo na mieste a preto sme sa po diskusii s autorkou a producentom rozlúčili.

Zaujímalo nás, či sa po premiére tvorcovia filmu stretli s cenzúrou. „Chvalabohu, zatiaľ nie. Bolo tam len jedno vytknutie použitia záberu zo súdnej siene, ale priamo  cenzúre sme vystavení neboli“, povedal nám po diskusii producent filmu Vít Janeček.

Ultra- liberálne média označili Zuzanu Piussi za Kočnerovu dôverníčku, iní za šíriteľku konšpirácií. Odhliadnuc od názorovo profilovanej diskusie si myslím, že Zuzana naozaj chcela vytvoriť snímku o stave Slovenska, čo najobjektívnejším spôsobom. Či sa jej to podarilo, ako sama vraví „je na slobodnom uvážení každého, kto si film pozrie“.

Veronika Faktorová, Zem&Vek

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis